ИКОНОПИСНОТО СЕМЕЙСТВО
превод: Ваня Душева
В авторско издание излезе книгата на Алина Чадаева «Великият княз Константин Константинович Романов и неговите деца». Героите й с право можем да наречем руска гордост, но делата им не са оценени напълно и досега. Почитателите на чистата поезия познават Великия княз с императорска кръв по неговите стихове, публикувани под псевдонима К.Р., и дръзновената драма за Христос «Цар Юдейски», която още чака своето въплъщение на съвременна сцена. Това удивително произведение е «за всички времена». Но князът бил и президент на Академията на науките, преживяваща в онези години «златния си век». Той е създател на уникална, неостаряваща педагогика за военно-учебни заведения. Всестранно образован, познавач на езици и музиката, живописта и архитектурата, К.Р. блестящо превеждал Шекспир, Шилер, Гьоте. Бил автор на задълбочени филологически изследвания, няколко талантливи музикални произведения, които сам изпълнявал виртуозно.
И децата му приличали на него. Образът на семейството му наистина е иконописен, както и последния руски самодържец. Той имал девет деца и всички те се отличавали с голямо благородство, преданост към Русия, войнска доблест. Това не е изненадващо, тъй като в основата на възпитанието им била твърдата християнска вяра. Петимата му сина били доброволци в Първата световна война, героично се сражавали, били кавалери на ордена „Св. Георги”. Княз Олег умира от смъртоносна рана, получена в боя. Княз йерей Йоан, княз Игор и княз Константин приели мъченическа смърт. Палачите ги хвърлили живи в шахта край Алапаевск, замервайки ги с гранати. През 1981 година православната църква зад граница ги канонизира за светци-новомъченици. Княгиня Вера в емиграция станала шеф на всички руски кадетски корпуси. Княгиня Татяна приела пострижение и много години била настоятелка на Свето-Възнесенския манастир на Елеон, в Иерусалим.
Руските хора трябва да знаят имената на истинските си герои, чиито подвизи са били изцяло за Русия. Към това ни призовава книгата на Алина Чадаева. И не трябва да се забравя, че тази година се навършват 95 години от смъртта на Великия княз Константин Константинович Романов, чието творчество е безценно за нашата родина.
Послеслов. Бих искал да спомена и други книги на самобитната авторка. Всички те имат ярко изразена духовна насоченост. «Православния Чехов» (творчеството на големия писател е осмислено в светлината на християнската вяра); «Спомен за Едем » (главната мисъл в книгата се състои в това, че растителния свят - цветя, треви, дървета - единствени от всички твари не са били заразени от греха ); «Кръст» (своего рода прелюдия към изповед, темата е позната на много от нас); «Здравей, Влад!» ( за човека , който е първият божествен замисъл, за симфоничната хармония на природата ). Алина Чадаева е рядко и уникално явление в нашата литература, може би е последният отломък от изчезващата руска култура.
в. Литературная Россия, №15., 16.04.2010