Публицистика
Нели Доспевска
Когато писателят твори, той неминуемо мисли за неизвестния, сборен, среден човек, който стои от другия край на жицата. На него той ще открие мислите, усещанията, творческите видения и отношенията си към света и хората.
Йордан Маринополски
Най-големият враг на нашата духовна свобода е улицата, където се подвизава безличната тълпа, която с вечната си суета заразява и нас и ни отклонява от нашата мисъл за цената на живота.
Петър Карапетров
Някога тя бе светица.
Някога тя бе мъченица: гонена, преследвана, осмивана, изгаряна. Днес не можем да си представим колко тежко е било за българския писател да си издаде книгата.
Красимир Власев
Тази история е добре позната.
Пътищата на полковете, в които служат Димчо Дебелянов и Дамян Калфов един ден се пресичат и двамата писатели се срещат и разговарят.
Петко Тотев
В предсмъртния си час св. Параскева (Петка) Епиватска (Търновска, Българска) получава съвет чрез видение. Явява й се светъл юноша и казва:
Лозан Такев
Първи сме. Вика момичето от екрана. Новинарка някаква…
Не сте първи. Други са първите…
Ама кой да припознае първите? Онези, които преди още да има Съюз на българските журналисти, преди да има организирано журналистическо движение в България, са издавали вестници и списания, сътрудничили са на пресата, разпространявали са свободното слово.
Любомир Духлински
Сред най-забележителните фигури на руската и световна култура почетно място принадлежи на Николай Василиевич Гогол. Блестящ майстор на словото, той създава произведения, които пленяват със своята жизнена дълбочина и художествено съвършенство.
Румен Стоянов
През 1915-а тогавашното най-известно хумористично списание в Бразилия, наричано „Карета” (”Гримаса”), помества разказ, онасловен „Дружество „Въздържание”. Автор Алеко Константинов, съвършено непознат за читателите. Още по-малко знаят, че творбата е взета от книгата му „Бай Ганю”.
Публицистичен дневник
Денчо Владимиров
Не знам дали през годините на натрапената ни като при индианците западна колониална демокрация, при провежданите злополучни манипулативни класации за какво ли не в страната, в класациите „Най-добър град за живеене” за победител да е бил обявяван и Пловдив, вторият все още по население в страната?
Денчо Владимиров
Спомени от пандемията
Отиде си великият физик космолог Стивън Хокинг, завещавайки на земляните от препускащия във Вселената с бясна скорост кораб-планета повече разум и доброта, повече еволюция със знак плюс „повече съвършенство”.
105 години от рождението на Николай Хайтов
22 години, откакто приключи земният му път
Любка Захариева
ГЕНЕРАЛСКОТО ДВИЖЕНИЕ И ПИСАТЕЛИТЕ.
ЗИМАТА НА ГОЛЯМОТО ПРЕДАТЕЛСТВО
„С него можеш да имаш различия, но има една тясна пътечка, на която ако се срещнете, не можете да се разминете безучастно…”/Симеон Султанов/. Ние се срещнахме на тази пътечка.
Любомир Духлински
Прочетох Конституцията. Бях потресен от неразбориите в нея, от витиеватите и обтекаеми членове и алинеи. Основният принцип, върху който е изградена тя е: „И тако, и вако. Не се знае кога ще има, но се знае със сигурност, че нема да има”. Това не ми хареса и реших да предложа на обществото свой проект, [...]
Любомир Йорданов
В крайдунавските села на равнината Златия децата ги носят не щъркелите, а дивите гъски. Научих това отдавна. Един от първите ми спомени е как вечер, сгушен в късото овче кожухче на дядо, което ми стига до петите, стоя сред мекия като прана вълна сняг пред къщи.
Александър Сергеевич Пушкин
превод: Любомир Духлински
*
Истинският вкус не се състои в несъзнателното отхвърляне на тази или онази дума, такъв или онакъв израз, а в чувството за пропорционалност и съответствие.
Александър Сергеевич Пушкин
превод: Любомир Духлински
Последните произшествия разкриха много тъжни истини. Липсата на образование и морал е въвлякла много млади хора в криминални заблуди. Политическите промени, наложени в други народи по силата на обстоятелствата и дългогодишна подготовка, изведнъж станаха предмет на планове и злонамерени усилия сред нас.
Продрум Димов
Едва ли големият български актьор Мирослав Миндов е подозирал, че в разцвета на своята младост, още 27-годишен, ще изживее толкова рано щастливия апогей на артистичната си кариера, току-що поел своя жадуван професионален път.
Елена Алекова
Мине се, не мине време и току някой политик се присети през годините да раздаде на събратята си „Приказка за стълбата” на слънчевия поет Христо Смирненски. Огнян Герджиков през 2001 година например, като новоизбран председател на Народното събрание, я подари на всички тогавашни двеста и четиридесет депутати.
„Дневник на писателя”, 1873-1881 г.
Любомир Духлински
Докато редактира „Гражданин”*, Достоевски създава в него специален отдел, който нарича „Дневник на писателя”. Още в първия брой на „Гражданин” Достоевски съобщава: „Моето положение е изключително несигурно.
Красимир Власев
На дванадесетина километра от Батак по пътя за Доспат, при надморска височина от 1500 метра, се намира местността Беглика. За случайния пътник тя не е нищо друго освен красива местност с вековна гора и тъмнозелени ливади, но за изкушения от поезията тя е мястото, където в последното си предвоенно лято Димчо Дебелянов пише знаменитото [...]
Любомир Духлински
„Шпиони от всички страни, обединявайте се!”
Ген. Тодор Бояджиев
През 1993 г. топ разузнавачът на България генерал Тодор Бояджиев създава обществената асоциация “Български евроатлантически разузнавателен форум”. На нея присъстват баш шпионите от почти всички развити страни.
Дафинка Станева
На 28 километра от Силистра, в югоизточна посока по пътя за Варна, се намира село Кайнарджа. Името на селото е от турски произход и означава „извор”. Когато през 1942 г. се променят названията на селищата в Добруджа, името на село Кючук Кайнарджа по исторически причини се запазва като „Кайнарджа”.
Йордан Вълчев - писател мъченик
Продрум Димов
Случаят ме срещна с този рядко земен, контактен, много сърдечен и още толкова изстрадал човек през лятото на 1994 г. Уважаваният ни литературен критик Марин Кадиев предложи да го поканим на среща в Клуба на дейците на културата в Пазарджик.
Елена Алекова
По повод Празничния концерт „30 години Хор „Ваня Монева”
Кой твърди, че времето на вълшебствата и сияйните магичности е останало някога, далече-далече, в дълбокото минало на човечеството? Че светът, претърпял хиляди локални, две световни и всякакви други войни, революции и еволюции, възходите и паденията на племена, градове, империи, държави и междудържавни обединения,
Румен Стоянов
КОГА, КОГА?
Българската художествена словесност начева с великото и непреходно дело на самсите свв. Кирил и Методий. При туй не как да е, а с превод на Писанието. Векът е девети. Сиреч тя е отдавна влязла в достопочтена възраст.
Български мистерии
Денчо Владимиров
Нещо странно става.
Познати споделят, че напоследък все по-често им се присънват сънища със сюжети от живота през …социализма.
Грозю Иванов Грозев
(Спомен)
19 юлий 1877 година! Как болезнено се свива сърцето ми, като си спомня тази ужасна дата! Как настръхвам като си представя страхотиите, прекарани този ден!
Инокентий Аненски
превод: Любомир Духлински
I.
Метафората „разцвет” някак си не пасва добре на имената на руските писатели. И наистина, кой ще каже, че Лермонтов или Гаршин са си отишли, без да достигнат разцвета си, или за осемдесетгодишния Лев Толстой, че го е надживял? Всичко най-добро израсна от непознати и вековни корени.
Петко Тотев
Върху Лобната скала на Царевец кротко коленичи Патриарх Евтимий; варваринът вдига ръка над беловласата библейска глава и… изведнъж ятаганът замръзва във въздуха. Палачът се вкаменява.
600 години от смъртта на Теодосий Търновски
Петко Тотев
Теодосий Търновски умира на 27 ноември 1363 г. в Цариград. Името и делото му са свързани с началото на Търновската книжовна школа. Старобългарският книжовник се установява в столицата Търново към 1350 г. По негов почин цар Иван-Александър свиква два събора против еретиците (в 1355 и 1360 г.).
Венцеслав Начев
Из „Отвъд кръгозора: Недовидяно” (2007)
ОПИТ ЗА ЛИЧНО ПРОСВЕТЛЕНИЕ
Тази книга започна да се пише сама. Подтикът й тръгна от духовна самота.
Прекъснатите връзки с живите /какво ли пък и толкова имахме да си кажем?/ заякчи ония с от шествалите, с които впрочем винаги съм се разбирал по-добре.
Лалю Рогачев
Израснал в полите на гордия Врачански балкан, където художникът за първи път е вдъхнал чистия балкански въздух, и влюбен в сините скали на Балкана, е отправил своя огнен поглед към орлите, които изписват спираловидните кръгове над водопада „Скакла”, пронизан в сърцето от своя блян и светли мечти:
Димитър Хаджитодоров
Няма място за диви животни
Д-р Бернхард Гжимек
Век на разсипничество…
Петър Бобев
Светът, погубван от човечеството през хилядолетната му история, е главната тема в творчеството на канадския писател Фарли Моуът. Кошмарните факти за безвъзвратно загиващото биоразнобразие като безкраен разказ на ужаса посочват неподозираната цена на човешката цивилизация.
90 години от рождението на проф. Иван Сарандев
Продрум Димов
Останал съм с впечатление, че след неочакваната кончина, на 7 март 2020 г., за този именит наш писател, литературовед и учен не се говори изобщо. Нещата се сведоха само до едно възпоминателно тържество в родния му град Ямбол по повод навършилата се рождена годишнина и една [...]
Любомир Духлински
До неотдавна битуваше мнението, че при социализма не е имало класова борба. Напълно погрешно становище! Борбата за власт между различните класи не е от вчера.
Само че тази борба беше по-завоалирана, без това да променя същността й.
Бончо Несторов
В освободителните борби на българите израснаха мнозина белязани личности, които оставиха дълбока бразда в историята на революциите. Но двама са високо над всички, със своето човешко и обществено съвършенство: Васил Левски и Гоце Делчев.
Христо Г. Казанджиев
Открай време у нас съществува един пакостен процес на рушение обаянието и авторитета на личността. Много лесно в България обществениците се изкачват навръх олимпийски висоти и по-лесно се смъкват в низините, сред житейската утайка.
Стефан Савов
Думата е за същинските наши писатели. Те са нашата гордост, нашето културно знаме. Почитаме ги, обичаме ги. С техните ликове красим стените на културните институти и нашите домове. Когато някого от тях срещнем на улицата, обръщаме се, за да му се порадваме по-дълго.
Жан-Пол Сартр
превод: Любомир Духлински
Изобщо не се интересувах от философия, когато учех. Имахме учител на име Шабрие, с прякор „Куку-Фило”; той не успя да възпита в мен любов към философията.
Петко Здравелин
Преди десет години прочутата швейцарска шоколадна фабрика „Сушард” отпразнува своята стогодишнина. Сто години производство на шоколад в Швейцария.
Константин Петканов
Преди години аз живеех на брега на морето. Хората се надпреварваха да посрещат параходи, да товарят и разтоварват стоки, а морето ту кротко, ту бурно пригласяше на тази човешка залисия.
Димитър Аджарски
На 2 юний 1876 год. плесна коварният куршум по гордото чело и прониза главата, в която кипеше всемирният гений на един необикновен човек.
Един куршум - една велика загуба!
На смърт, братко, на смърт да вървим!
Печо Господинов
Един велик народ от свойта Голгота вещаеше зората на освобождението си. Сред настръхналия ужас на робската нощ, мощния глас на Ботйовото „Знаме” гърмеше на длъж и на шир:
евроориенталска история
Пред 1 юни - Ден на детето
Денчо Владимиров
Чух по регионалните новини на радио, че щяло да има най-после финализиране на позорната управленска сага с пловдивския зоокът.
Елена Алекова
Вместо предисловие
(Към подготвяната за печат книга „Време за заедно. С Велин Георгиев и Снежана Пейчева”)
С Велин Георгиев и Снежана Пейчева ме свързва дългогодишно житейско и творческо приятелство. Тръгна от началото на 90-те години на миналия век и продължи - през годините - до смъртта им. Продължава и до днес, макар и в други измерения.
Петър Маринов, учител
Сестро Лилянко, Лилянко,
я вчера ходих, сестро ле,
на Стамбол, на Скиколе,
на скиколско мехкеме.
Инокентий Аненски
превод: Любомир Духлински
I.
Поетите обикновено говорят за едно от трите неща: или страдание, или смърт, или красота. Зрънце страдание трябва да има в смеха, та дори и в сарказма, иначе поетът никога няма да ги усвои в себе си.
Иван Есенски
Отиде си този „многоучен” век, за който той пя с толкова любов и нежност. Отиде си със своите войни, със своите радости и разочарования. А тази година се навършва цяло столетие от рождението му.
Неделчо Бенев
Светът се движи пред лазурния поглед на детето като низ от картини, една от друга по-пъстри и по-увлекателни.
Петко Тотев
Полетът на човешката мисъл, удивил Йоан Екзарх в „Шестоднев”, летежът на славянското племе към кръщение в Азбучна молитва на Константин Преславски и уподобяването на солунския равноапостол Константин-Кирил Философ на орел, облетял всички посоки (Похвално слово за Кирил от Климент Охридски), образуват триединство.
Петко Тотев
В „Шестоднев” Йоан Екзарх избягва обичайното противопоставяне на ума и сърцето. Мисълта и чувството на старобългарския писател са устремени към хармонията в строежа на човешкото тяло, неделима от хармонията на цялото мироздание и божествеността на Твореца.
Яни Хаджиянев
Денят на 24 май е най-великият и най-светлият празник на просветата на цялото славянско племе.
Тоя ден напомня вековечната памет на двамата македонци самоотверженици, които под бремето на тежкия кръст на живота
Христо Бояджиев
Изкуството е висша духовна проява, търговията - груба материална дейност - най-прозаичната от всички прозаични дейности.
За съжаление, обаче, у нас се намират редактори и писатели, които свеждат изкуството до търговия.
Трибуналът „Ръсел”по разследване на военните престъпления, извършени във Виетнам
Любомир Духлински
Трибуналът „Ръсел”, наричан понякога още Трибунал „Ръсел-Сартр”, е неформален частен трибунал, организиран от английския философ и общественик Бъртран Ръсел заедно с френския философ Жан-Пол Сартр.
Инокентий Аненски
превод: Любомир Духлински
Не знам това. Но дори и да знаех какво е поезия (ще ми простиш, неясна сянка, това плагиатство!), нямаше да мога да изразя знанията си или в крайна сметка дори да бях подбрал и сглобил подходящите думи, пак нямаше бъда разбран от всеки.
Петър Стъпов
Миналата година наш известен литератор написа статия против проявите на леката и повърхностна „критика”.
БУБАРСТВОТО И КОПРИНАРСТВОТО В СВИЛЕНГРАД
електронна книга
Георги Граматиков
Любомир Духлински
При промяната на системата в края на миналия век всички гледаха с надежда към 21 век. Очакваха да се случи чудото, очакваха промяната да доведе до отдавна лелеяната свобода - икономическа, духовна, политическа.
Денчо Владимиров
Напоследък се чуват отчаяни призиви:
- Да се върне наборната служба! Иначе сме за мустака. Какви са тези български мъже, които не само не знаят от коя страна се хваща автомата, но и при команда „Залегни!” търсят легло, в което да се излегнат!
Милена Върбанова
Призракът на псевдонауката винаги е бродил по синорите на научните полета и е хвърлял семената на трудно изкореними плевели. Това важи особено за историческата наука, чиято специфика позволява на плагиатора и лъженаучния извращенец да преразказват “със свои думички” чуждите научни открития и “да предлагат своя трактовка” на историческите факти.
Любомир Духлински
„Ако Царството се раздели вътре в себе си,
това царство не може да устои.”
(Марк, 3-34)
Ако човек се порови малко в историята, ще остане удивен от един факт - няма империя, която да е паднала под ударите на външен враг! Причината винаги е била вътре в империята.
Никола Мавродинов
Ние познаваме нашето Възраждане по епическите борби за църковна и политическа независимост. То е епоха на могъщи душевно и морално хора, всеотдайни в любовта си към народа, готови да умрат и умрели да създадат бъдещето му.
Димитър Хаджитодоров
Бъди като мен - ентусиаст по неволя… кръстоносец до време, неуверен фанатик. …. Не е достаточно да се бориш за земята; много по-важно е да получаваш удоволствие от борбата. …
Румен Стоянов
Ще да зучи изненадващо, но: България върви по сръбски път. Започнахме го подир славния и героичен 10-и, у нас тогава безочливо и нагло хлуйна латиницата. Особено видима, по-скоро зловидима, е в надписи на търговски заведения, производствени предприятия.
Български прочит на прочутия волски надпис върху “Accetta Satricum”, Италия
Милена Върбанова
Загадъчният епиграфски паметник, известен като “Accetta Satricum” може би най-сетне намери своя адекватен прочит.
{Още»}Анастас Примовски
Из студията „Васил Дечев”
Първата печатна работа на Васил Дечев е една дописка, поместена във в. „Народен глас”, Пловдив, през 1883 год.
Денчо Владимиров
Интересни и съзидателни хора работеха в пазарджишкия вестник “СЕПТЕМВРИЙСКО ЗНАМЕ”!
Установих това още през първите седмици от работата ми в него от края на 1971 почти до средата на 1983 г.
Иван Пеневски
Първото идване на Иван Хаджимарчев в Хасково беше почти непосредствено след основаването на театралната трупа и оркестъра при НРПС (Независимите работнически професионални съюзи) от моя брат Янко Георгиев (Ягич) през 1928 г.
Любомир Духлински
Веднъж попитали Л. Н. Толстой защо децата му са толкова обикновени и посредствени при такъв гений за баща. Писателят се усмихнал и отговорил умно и точно по обичая си: „Природа отдыхает”. Дали той се е пошегувал или природата има обичая да се шегува с хората? Понякога не съвсем удачно, дори жестоко.
Йордан Мечкаров
Би било дръзко да се пише за един град с впечатления като моите, добити в един случаен престой от няколко часа и то преди години.
{Още»}Иван Есенски
Говоря за Поезията.
За Поезията, не за стихоплетството и неговите теории от Аристотел до Боало и от Боало насам - те се цитират, зубрят се в курсовете по творческо писане на еднодневни бестселъри и се преживят до умопомрачение.
Светла Дамяновска
Още в първия миг, в който майката зърне новороденото си бебе, тя започва да мечтае колко голям, хубав, умен, добър и прочут човек ще стане то. И, разбира се, никоя майка на света не допуска, че точно от нейното сладко и хубаво бебе може да порасте глупак, социопат, престъпник, мръсник…
Стефан Поптонев
Така се случи, че почнах да пиша тия възпоменателни редове за поета Тодор Харманджиев на 15 септември - не съм търсил датата.
Денчо Владимиров
Все така си падат градушки по българската земя. В ново време срещу тях стрелят в облаците от ракетни полигони, но поразиите стават.
Попилява се посятото и засаденото в цели околии.
110 години от рождението на Борис Христов
Продрум Димов
Изключително много ме вълнува през последните четири десетилетия разноликата и неравна съдба на този неповторим български и световен оперен колос, разнасял с невероятния си талант по най-престижните световни сцени славата на любимата си родина.
Денчо Владимиров
Нови ПловДивски хроники
Предизвикан коментар
В края на 2023-та година чух по пловдивско радио новината, че в проведена местна класация /по неизвестни на широката маса пловдивчани критерии/ за „Най-добър жилищен район за живеене” в града бил излъчен …. ЖР „Тракия”.
Стига пози и кухи фрази
Иван Ченчев
У нас многословието във всичките си разновидности е може би повече разпространено, отколкото предполагаме.
Димитър Добрев
Историята на човешкия род не познава друг народ, освен българския, който, въпреки петвековното си робуване, можа да оцелее и с кръвта си да изкупи своята свобода. Няма друг народ, който така устремно да се хвърля в смъртта за свободата си.
Елена Алекова
Трудно е да се пише за човек като Ангел Марин. На държавника Ангел Марин, вицепрезидент на страната в периода от 22 януари 2002 до 22 януари 2012 година. На генерал-майор Ангел Марин, носител на орден „Стара планина” първа степен с мечове
Стоян Лалев
Като студент по българска филология в Софийския университет „Климент Охридски” готвех дипломна работа за живота и творчеството на писателя Иван Хаджимарчев.
Илия Вичев
В южния край на с. Спасово, Чирпанско, близо до реката, в тъй наречените „Бончови ливади” живял някога дядо Иван.
Гони ме носталгията
Денчо Владимиров
В края на 70-те години още работех в легендарния пазарджишки окръжен вестник „Септемврийско знаме”.
Томас Венцлова
превод: Литературен свят
Стиховете на Регина Дериева са голямо и необикновено явление. Те се съотнасят към поетичния опит на Манделщам, Цветаева и Бродски, и все пак стоят отделно не само в днешната руска, но, може би, и в световната литература.
Гавраил Хрусанов
Дни изминаха, а все още не мога да повярвам, че Ракитин не е между живите!… Последните дни, преди страшния край, го срещах често. И ми се струва, че ще го видя пак - усмихнат, винаги весел и добродушен… Но, вървя по улиците и от всички стени ме гледат некролози: Ракитин умря!…
Христо Бояджиев
Читалището е второ училище. То разширява и задълбочава елементарната грамотност на членовете, с която те са излезли от първоначалното училище. То развива волите, циментира характерите, отрезвява душите и създава най-хубавия навик - навикът да се чете.
Карол Николов
За него трябва да се пише с вдъхновение и устрем.
Десетилетия наред българската критика изразходва с щедра ръка запаса от суперлативи за всевъзможни псевдовеличия, а за него - лице и дух на националната българска литература - говори приглушено с думи, от които се разбира, че той е „патриарх на българската литература”, че се „ползва с [...]
Петко Тотев
Йоан Екзарх, старобългарски писател от Преславската книжовна школа, създадена през Х в. от цар Симеон Велики, е написал „Шестоднев”. Този важен за европейската цивилизация старобългарски книжовен паметник е първата славянска енциклопедия.
Петко Тотев
Старобългарският писател Йоан Екзарх е сред имената, които дават съдържание на понятието Златен век. Наистина през Х в. българският цар Симеон Велики събира в Преслав книжовници с блестящи възможности и постижения.
Денчо Владимиров
Портрети от журналистическите бележници
В началото на новото хилядолетие в Пловдив хуманитарната организация „Помогни на нуждаещите се” учреди почетен знак - медал за автори на добри дела с обществена значимост.
112 години от гибелта на „Титаник”
Любомир Духлински
„Хиляди кораби са останали неизвестни, защото не са потънали. Всеки знае за „Титаник”, защото всеки знае трагичната му съдба.”
Джеймс Камерън, режисьор на филма „Титаник”
Мистерии
Денчо Владимиров
Пресъхна ли изворът на прочутата лековита брациговска минерална вода? Такава хипотеза се появи след като от цяло десетилетие от магазините в Пловдив и Пазарджик, а и страната изчезнаха така познатите в миналото бутилки с прочутата лечебна минерална вода от Брацигово, която от векове лекува множество болести.
Продрум Димов
На 29 март. т.г. ни напусна покосен от коварно заболяване Таньо Клисуров - едно от ярките и талантливи имена, изключително принципен творец в сферата на родното ни поетично слово.
Александър Герасков
Стар въпрос, над решението на който са изразходвани много мисли и енергия. И вечно млад, защото стои пред всяко поколение.
{Още»}Продрум Димов
Този болезнен въпрос си го задават все още мнозина от по-възрастните поколения, които ги потиска носталгията по недопустимо загърбените празнични тържества, посветени на пренебрегнатата безцеремонно Седмица на детската книга, песен и на изкуствата за деца.
Славчо Ангелов
Много често се спекулира с израза „реалистична детска литература”. Като с това мнозина се опитват да минат за някакви новатори в областта на този род книжнина.
Мемоарни записки
Денчо Владимиров
В средата на 90-те години след като бивш щатен соцкултуртрегер, поет, новият тогава управител на вече посинелия областен вестник ме прогони като непреустройващ се в СДС от вестника и останах без работа, по мое предложение в една издателска къща започнахме подготовка за издаване на първия /останал си единствен/ каталог на златните медалисти [...]
Иван Есенски
В началото на това, което ни пробутаха за демокрация, когато още имаше остатъци от мечти и надежди и не бяхме осиротели с повече от два милиона бегълци, един познат литературен критик написа РОМАН.
90 години от рождението на Христо Фотев
Продрум Димов
Едва ли има човек от днешните ни литературни и духовни среди, който да не благоговее пред изключително човешкия и творчески образ на този уникален наш творец от Бургас.
Александър Гочев
Тази втора част на статията се основава изцяло на интервюта на проф. Джон Миършаймър*
Международният съд на ООН, високо професионален, реши, че има правдоподобни доказателства за намеренията на Израел за геноцид и че има правдоподобни доказателства за извършване на геноцид в Газа.
Никола Балабанов
Петко Атанасов, на когото преди няколко дена празнувахме 30-годишен юбилей, е един от първите артисти на театъра ни. Пръв, не само защото неговите образи на сцената са ярки и с дълбочина дадени, а защото е и личност.
{Още»}Денчо Владимиров
ОколоПървоаприлско
До 1989-та година официално се знаеше кои са най-големите хумористи сред пишещите българи - тези дето са в социалистическата столица София - в „Стършел”, вестник на ЦК на БКП, за пописващите там бяха отредени наградите на Дома на хумор и сатира в Габрово, наградите на конкурсите на имената на Чудомир и Алеко [...]
Поет на чистия блян
Димитър Добрев
Преди двадесет и седем години в кървав октомврийски ден угасна, спря да тупти любвеобилното сърце на поета Димчо Дебелянов, а смълчан цветистия бряг на буйноструйната Струма, близо до Демир Хисар, приюти костите му - а тъй безгранична бе обичта му приживе към родната земя!
Из едно писмо на Асен Златаров
Драги млади приятели,
Не бива да крия, че вашият почин да ми дарите една литературно-музикална вечер, ме и радва и ласкае.
Щрихи към портрета на една културна столица
Денчо Владимиров
Като журналист с половинвековен стаж и опит из вестници в България съм завеждал в редакциите и инфарктните отдели „Писма на читателите” и „Хумор и сатира.
Делчо Василев
(По случай 22 год. от смъртта му)
Никой друг български поет след Ботьова не е изразил така дълбоко и така пламенно своята обич към бедните и сиромасите, както и огнената си вяра в социалната революция, единственото средство,
Стефан Руневски
17. Х. 1912 г.
…Ужасна суматоха. Турските шрапнели се пукат над главите ни. Отстъпване и безредие. Паника.
Асен Асенов Златаров
Баща! Като такъв единствен синът му има правото да говори за него, понеже той изпитва бащинските му грижи.
Димитър Кенанов
С Омиров зачинателен запев-призоваване на Музата, Радко Радков се присъединява към стародавна традиция сред европейските поети в уводното си стихотворение „Византия”, отварящо неговите „Византийски запеви” (НМ, С. 1978):
Иван Есенски
Албум е паметта и сега е разтворен на онази привечер с бледата Керванджийка в индиговото небе, със сладникавия мирис на водорасли и разпененото от бриза море досами нозете ни.
Любен Панов
Една книга на РОЙСА. ПАПА.
Пловдивският Одисей, Жак Ив Кусто от Тракия…
Журналистът, ветроходецът, създателят на легендарния младежки клуб „Пътешественик” с построените от него яхти „ХОРО”.
Илия Вичев
„Всичко тече, всичко се изменя” - казал някога древногръцкият философ Хераклит. Само един човешки живот е достатъчен да разбере верността на тази максима.
Български писатели за Тома Измирлиев
Наскоро след свършване на войната Любичек се наложи като един от най-способните поети, като един от рядко постигнатите хумористи в страниците на литературните и хумористични вестници.
(Произнесено на 23 ноември 1935 г. над гроба му)
Йордан Сливополски-Пилигрим
Опечалени близки, роднини и приятели,
С първия сняг на зимата си отива в гроба един човек с широка душа, добро сърце и будна мисъл. Нов жител в града на мъртвите, където покрай хилядите хора от разни професин, ляга в пръстта още един поет-писател.
Денчо Владимиров
През лятото на 2011 година работех като медиен сътрудник и експерт в пловдивското Висше училище по агробизнес и развитие на регионите и ми беше поръчано от ректора да заснема в Ямбол репортаж от голям форум на Европейската комисия по въпросите на селскостопанската политика.
Петко Тотев
През 1971 г. Издателството на Българската академия на науките зарадва българската културна общественост с първия том на „Йоан Екзарх Български. Слова”. Изданието е направено от Дора Иванова-Мирчева. Отговорен редактор е член-кореспондентът на БАН проф. Кирил Мирчев.
Делчо Василев
Трудно е да се изрази с думи възторга, който изпитват всички българи при споменуване само името на легендарния апостол на българската свобода, синът на българската национална революция - Васил Левски.
Желязко Железни
Аз и Иван от деца се свързахме и до смъртта му бяхме почти заедно - в родния ни град Чирпан, в Пловдив, София, Чепино и другаде.
Георги Караславов
В началото на 1926 г. в Софийския окръжен съд се гледа едно доста шумно единофронтовско дело, в което подсъдим беше и Цанко Церковски.
Денчо Владимиров
Помни се още фарсът, когато на 24 май 2023 година в столицата се разпродаваше ударно книга на пловдивско издателство, рожба на злополучния български Преход.
Захар Прилепин
превод: Литературен свят
На 16 март 1884 г. е роден Александър Романович Беляев, съветски писател-фантаст.
Днес се навършват 140 години от рождението му.
Не съм го препрочитал много отдавна, но в ранната ми младост ме поразиха:
Петко Тотев
В монографията „Черноризец Храбър” (Издателство на Българската академия на науките, 1967) проф. д-р Куйо М. Куев си поставя широк кръг задачи - от краткото изложение на основната научна проблематика около сказанието „За буквите” до най-пълната досега научна публикация на неговите преписи и най-стари издания;
Веселин Андреев
Из „Размисли” (1973; 1980)
Не зная друг народ с такива два празника:
Двадесет и четвърти май - ден пролетен, ден на живота, на писмеността, на културата, на изкуството.
Северина
Вървя пo булевард цар Освободител, срещам Димчо Дебелянов. Но той гордо отминава, не се спира, не ме поздравява. Изненадана, разтревожена се спирам:
Светла Дамяновска
„Жената е негърът на света…”* пееше някога Джон Ленън. Вярно е. И не е вярно. Жената е такава, каквато се потруди да стане. Но и такава, каквато светът (семейството, обществото, държавата, континеталният културен ареал и много други обстоятелства, между които и епохата, в която се е родила) й позволи да стане.
Пенка Иванова
За него за първи път чух от една наша учителка - г-жа Камбурова. По-късно прочетох и някои негови произведения.
{Още»}Любен Панов
Свободни люде сме.
Ето - ще го бъде ли, няма ли да го бъде, 24 май ли ще изберем, Десети ноември, Девети май ли или Еньовден, така или иначе, но… Го имаме.
Димитър Хаджитодоров
Баща ми се интересуваше от историята на родината ни и често четеше документални и художествени книги, посветени на тази тема.
Добрина Симова
По “Опълченците на Шипка” - Ив. Вазов
/Ученически бисери/
Българите знаят, че “Опълченците на Шипка” е много повече от материално възвишение.
Знаят, че дори да не извоюват свободата на тялото, България, ще се извишат като герои.
Ако измрат геройски, всички ще ги видят, защото са на високо и ще им кажат “браво”!
Георги Георгиев
1. Какво ще ни посъветваш, Апостоле
Присъствах на среща в СУ “Св. Климент Охридски”, посветена на 140 години от процеса в София и гибелта на Апостола.
Денчо Владимиров
Спомен, предизвикан от публикация за поета Давид Овадия в „Знаме”
Бях едва на 22 години, когато на осмодекемрийско тържество в старото читалище „Надежда” в старопрестолния град бях включен като бард в празничната програма.
Лъчезар Лазаров
Можеш да започнеш една история и от средата. Да, ама не. Точно затова Йордан Димитров (по-късно ще вземе фамилията на дядо си - Радичков) по литература получава само тройки, даже и в гимназията. Учителката му твърди, че в неговите съчинения няма нито увод, нито изложение, нито заключение…
Димитър Кенанов
Разгръщам подготвената от Петко Братинов и Кирил Гончев стихосбирка на Христо Банковски (1937-1976): „Виждам планина”(НМ, С., 1981) и чета „Това лятно море” с ослънчената пътека светлина, „златното море” с любимата: „ти се вливаше в него като река от светлина”.
{Още»}Денчо Владимиров
Фарсът вече е на всеки километър в днешния неокапитализъм в България!
Той е в политиката.
Той е управлението на държавата.
Думи, произнесени при откриване на срещата на Г. Константинов с читатели на 06.02.2024 г. в СБЖ
Банко П. Банков
Готвейки се за тази вечерната среща на нас, ценителите на поезията на Георги Константинов с новите му стихове, поколебах се, коя от многобройните характеристики на твореца най би му прилягала - даровит, мъдър, сърдечен, родолюбив, непосредствен и демократичен, [...]
Захар Прилепин
превод: Литературен свят
(21 февруари - 40 години от смъртта на Шолохов)
Снимка от 1941 г. Триумфатор, съветска суперзвезда, чиито снимки се продават в павилионите на Съюзпечат по цялата страна. Бил е по-популярен от всички артисти.
{Още»}/спомен/
Любен Панов
Не знам как се е запазила до ден днешен тази въздишка, но идва… Невикана си идва…
Всяка година идва на тази дата.
Само че не с тъгата на деня - денят на гибелта на светеца Васил Кунчев.
Денчо Владимиров
Отново сме свидетели на това как олигархичният Запад реагира на кончината на известния блогър Навални и с какво твърдо убеждение, медии, начело с президента на САЩ, обвиниха затова лично държавния глава на Русия!?
Елена Алекова
На представяне на двутомника
„България и Македония. История и политика” (ч. 1, 2021; ч. 2, 2023)
Къща музей „Пейо К. Яворов”, Чирпан, 8 февруари 2024 г.
„Яворов и националноосвободителното движение в Македония и Одринско” е тема огромна и изследвана на длъж и шир и от специалисти изследователи, и от люде, влюбени в поета и [...]
Лъчезар Лазаров
Може би звучи по-мистично от самата действителност, но така го помня.
Нисък на ръст, винаги спретнат. Прецизно поддържаше брадата и косата си, а по-важното бе, че с него не можеше да се разминеш просто така, само с един поздрав. Дори само погледът или изражението на лицето…
Иван Есенски
Както толкова пъти досега, Безсмъртния ги усети отдалече по лекото потръпване на земята. Юнската трева, подала се любопитно нагоре, беше стъпила с тънките си крачета върху него и полюшвана от лекия ветрец, като жива антена предаваше надолу звуците на горния свят.
Ивайло Христов
„Парите са водител във всичко…”
Апостола вижда освобождението на България като всенародно дело, което ще намери израз във всеобщо въстание. Такава е отправната точка на възприетата от него тактика и в съответствие с нея стремежът да направи колкото се може повече българи съпричастни към революционното дело.
Любка Захариева
/специална версия за „Литературен свят”, различна от публикуваната в „Поглед Инфо”/
Читателският интерес към моята статия „Технология на отродяването” и към статиите на Вилиана Христова - „Крахът на образованието е крах на нацията”, „Да пребъде българското образование в „бункера” и „Как Кръволока стана демократ в учебниците” /”Поглед Инфо” и в. „Зора”/,
Мария Антонова
На 28 април 2019 г. в 7,30 часа потеглихме на екскурзия с автобус по маршрута: София-Букурещ-Брашов-Синая. Още с влизането ни на територията на Румъния видяхме новопостроен голям замък.
Петър Петков
Малко време след назначаването на Ас. Златаров като асистент в университета беше необходимо, за да се разбере, че той е не само човек с големи знания по специалността си, но и че е много добър популяризатор на науката.
{Още»}Продрум Димов
Останал съм с непоклатимото впечатление, че името на този надарен наш творец в областта на изобразителното изкуство, незаслужено потъна в забвение след настъпването на така наречените демократични промени.
Карол Николов
Неговият живот бе подчинен на една върховна идея: духовното събуждане на българина и подготовката му за свободата. Тази идея произлизаше от времето.
Находки под килима
Денчо Владимиров
Освен с постоянните провали, освен с пищната популация от разнополови калинки, освен с лакомията си и всички недомислия, управлението на ГЕРБ и през трите му мандата ще се запомни и с постоянното сменявания в ума, в приемане на решения от ден до пладне, с правителствени мнения, които се променят и с часове.
Елена Алекова
На 22 декември 2023 завърши земния си път големият родолюбец, културен деятел, знаменит тракиец, потомък на бежанци от Беломорска Тракия, и незаменим приятел Димитър Шалапатов, роден на 11 ноември 1954 в село Малки Воден.
Любка Захариева
Свикнали сме името на писателя Николай Хайтов да извиква неизменно в съзнанието ни книгата „Диви разкази”. И с право - тя му донесе категоричното и безспорно признание на писател, пък и се оказа с несъмнени художествени достойнства, което й отреди дълголетно присъствие в литературата ни и популярност сред хиляди наши и чужди читатели.
{Още»}Асен Златаров
На 1908 година Ник. Вас. Ракитин издаде своята сбирка стихове „Под цъфналите вишни” и оттогава до днес той вярно служи на своето призвание: почти всяка година ние имаме нова негова книга със стихове, в която той ни се разкрива като поет на съзерцанието и ретроспективния пейзаж.
100 години от рождението на Давид Овадия
Продрум Димов
Името на този забележителен наш поет, белетрист, страстен журналист потъна незаслужено, сякаш изведнъж в света на безмълвното забвение след неговата внезапна и преждевременна кончина през пролетта на 1995 г.
Веселин Андреев
Из „Размисли” (1973; 1980)
Щом в рудата има мед дори само стотни от процента, смятаме я за добра за експлоатация. Трябва и у всеки човек да откриваме и „разработваме” дори тънката човечна жила, макар тя да е затрупана с много „примеси”…
Продрум Димов
Георги Недялков. Някогашният главен художник на престижното списание „Отечество”. Определян за най-добрия график на Ботев и Левски. Ако сте чели като деца книги за Ботев и Левски, най-вероятно той е авторът (както и на забравени днес книги като „Овчарчето Калитко”).
Денчо Владимиров
Дали защото още в името му е изписана сричката „див”, но открай време в Пловдив , уреждан на два пъти за столица на културата на континента, дивотиите са на всеки километър.
Георги Стойков
Уважаеми госпожи и господа,
Драги гости, колеги и приятели,
Мои близки,
Благодаря ви за вниманието, с което ме дарявате.
Карол Николов
В една от най-черните нощи на робството през 1848 г. в подбалканския „алтън” Калофер една майка ражда най-големия поет на България. А навън от дома на учителя Ботьо Петков зимата пеела „свойта зла песен” и вихрите на мъката превивали душата на роба.
Любомир Духлински
В България имало Министерство на младежта и спорта! Ти да видиш чудесии! И когато то свенливо отрони някоя банална фраза за „младежки проблеми”, не знам как да реагирам на това: дали да се смея или да псувам.
Димитър Данаилов
В края на януари тази година скъп гост на къща-музей „П. К. Яворов” в Чирпан беше известният съветски поет и преводач Васил Сахарчук. Той превежда българска поезия на белоруски и предпочита творчеството на нашите поети класици.
Светла Дамяновска
Съвременният показен патриотизъм, изразяващ се в сценична рокля, ушита от българския трикольор или татуировка на образите на Левски и Ботев, върху нечии яки мъжки прасци, няма нищо общо с някогашното кърваво родолюбие.
Христо Черняев
Писма до Матей Шопкин
„Ти още в младостта си предпочете
перото ти да има звън на щик.”
Матей Шопкин
1.
Матей,
С голяма радост и искреност искам да споделя чудесното си впечатление от новата ти поетична книга „БЕЗСЪННИ ПРЕДЕЛИ”.
(Обзор, базиращ се на интервюта на икономиста Михаил Хазин, специалист и по теория на властта, давани през последните два месеца на 2023; [khazin.ru])
Александър Гочев
През 1990-2000 години всички смятаха, че в света има ред, че светът се управлява от “Kръстник”, който решава всички спорни въпроси. В един момент се оказа, че “Kръстникът” има проблем - парите му [...]
Димитър Кенанов
В историята на българската литература малко известно, на практика - забравено е името на поета и писателя Светозар (Светлозар) Акендиев Димитров (1905-1958) Подписва се с редица псевдоними, от които се налага: Змей Горянин, както е в стихосбирката „Часове. Прости песни”(ИК „Летописи”, С., 1993).
Денчо Владимиров
Сигурно още помните как премина 24 май в отиващата си, за много хора в България и по света черна година.
{Още»}Лозан Такев
В началото на зимата сънят е най-дълъг… Тая нощ сънувах дякон Игнатий. Сънувах Аслан Дервишоглу, хаджи Ахмед, Драган Мирчев… Сънувах Драгойчо. И неговите съратници Христо Големия, Ангел Кънчев, Димитър Общи, Сава Младенов, Марин Поплуканов…
Денчо Владимиров
Ето че с прекъсвания БНР отново излъчи неколцина успешни нашенци като посланици на остатъчната ни национална култура.
Излъчването било станало ОТ милионите… СЛУШАТЕЛИ НА БНР.
Николай Христозов
Такъв характер не се среща често. Беше твърд, но уязвим, непреклонен, но крехък, великодушен, но и с тежка памет.
Лозан Такев
Българските записи имат съществено място в българската история. Нали помните мястото на „Записките по българските въстания” на Захари Стоянов…? Така след време ще се говори и за записките по българските записи…
Лев Гумильов
превод: Литературен свят
Правилно е да каже, че темата намира поета, а не обратно. Екзотиката в руската литература винаги е заемала достойно място. Пушкин и Лермонтов писаха за Кавказ. Стихотворението на Рилеев „Ермак” стана бойна песен на сибирските казаци…
Румен Стоянов
Испаноезичието събира 21 държави,чийто официален език е кастилският. Вземайки пред вид общия, внушителен, брой говорещи го къде ли не, съотнесен към човечеството, явно той не е коя да била словесност, ибо отваря двери към една огромна площ, населена с над половин милиард люде, обдарени с разновидови култури.
Елена Алекова
На 21 ноември 2023 година Велин Георгиев щеше да навърши 90 години. Той и ги навърши. Защото творците от неговия ранг не умират. Приживе поетът се засели в Словото, което ни остави. И сега духът му живее нетленен в Словото, отхвърлил тленната обвивка.
90 години от рождението на Велин Георгиев
Елена Алекова
През 2023-а Велин Георгиев, ако би бил сред нас, щеше да навърши 90 години. Поет, белетрист, публицист, литературен ценител, приятел, чудесен човек…
Тодор Бакърджиев
Правото на максимална информираност преди гражданския брак най-качествено може да се осигури чрез закон, който включва хуманитарно задължение, отнасящо се за много важна сфера от обществения живот. Включително към националната сигурност.
Людмила Писарева
„Господ ми е позволил, бидейки на земята, едновременно да пребивавам и в духовния свят, където съм разговарял и с ангели, и с човеци за да разбера какво е положението на мъртвите след преселението им на оня, все още непознат свят.
Димитър Кенанов
УНАМУНО, ЛЕОПАРДИ, ДРАГОМИР ПЕТРОВ:
За да обичаш другите, вглъби се в себе си
Чета есето „Самота” на великия испанец Мигел де Унамуно в превод на Тодор Нейков. Текстът заслужава подробно аналитично изследване.
Елка Няголова
Срещата ми с Наталия Воробьова беше като един сувенир - опакован в Москва, а получен в Загреб. Имахме много общи приятели, членувахме в едни и същи международни организации, но не се познавахме…
{Още»}Елена Алекова
През 2023-а се навършват 110 години от разорението на тракийските българи (1913). Във връзка с тази трагична годишнина се състоя тридневен „Възпоменателен поход в памет на тракийските бежанци 2023″, организиран от частна фондация „Д-р Димитър Щерев” на проф. д-р Атанас Щерев, с председател Стана Христова.
Любомир Духлински
Когато парите се превърнаха в стока, дойде капитализмът. Когато властта се превърна в стока, дойде демокрацията. А. А. Кунгуров
Димитър Хаджитодоров
Райна Василева Касабова, първата жена в света, участвала в боен полет, е родена на 1 юли 1897 г. в гр. Карлово , Княжество България.
{Още»}Тотко Найденов
Прословутите коледни базари в Германия вече няма да бъдат огласени от коледни песни. Забранени са от местните власти.
Петър Петков
Беше ми учител в гимназията по латински език. Когато влезе за пръв път в класа ни, направи ни впечатление не само с младенческия си вид и буйната рошава коса, но и с извънредно голямата си подвижност. Не се задържаше нито за минута на едно място.
Любомир Духлински
„Когато на японците им свърши рибата, те излизат в морето, а у нас се създава щаб за борба с отсъствието на риба”. Михаил Задорнов
Георги Балабанов
Вървя в ранната утрин през моята златна земя - Добруджа, най-прекрасното, най-тихото място в сърцето ми. Натежала от плод, потънала в мълчание.
Любомир Духлински
В света събитията, целите и средствата за тяхното постигане са тясно преплетени в едно сложно цяло. Само че има правила, които не са се променили откак свят светува.
Татяна Любенова
Плевенското издателство „Северно ехо” отбеляза своята сакрална христова годишнина с представяне на три нови книги. Автор е основателят на издателството Любомир Духлински.
„Северно ехо” е регистрирано преди 33 години. През тези години в неговия актив са натрупани повече от 350 издания - художествена, документална, публицистична и детска литература.
Александър Балтин
превод: Татяна Любенова
Трийсет години - динозавърска възраст: в нашето, пронизано от безпокойство и трагедии време - за литературно издание…
Любомир Духлински
Замисляли ли сте се защо в България няма център за контрапропаганда и специален отдел, чиято основна задача би била да развенчава съвременните митове и стереотипи?
Влад Ривлин
превод: Литературен свят
След решението на ООН през ноември 1947 г. за разделянето на Палестина на две държави - еврейска и арабска, в подмандатна Палестина избухва Втората гражданска война (Първата е известна като Великото арабско въстание от 1936-1939 г.), която много скоро прераства в първата арабско-израелска.
Димитър Кенанов
Към 60-годишнината на великотърновската
университетска катедра „Българска литература”
Над балада горя - да те върна…
Янаки Петров
Продрум Димов
През 2001 г. този, изключително скромен, духовно извисен и рядко интелигентен интелектуалец, с приносно присъствие в родното ни литературознание и литературна история си отиде ненадейно от този свят.
Елка Илиева,
съпруга на Илия Илиев
Илия Пенев Илиев е роден на 21.06.1950 г. в с. Спасово, обл. Стара Загора в семейството на Яна и Пеньо Илиев Вичев - внук на известния с певческото си творчество дядо Вичо Бончев.
Влад Ривлин
превод: Литературен свят
Някога Голда Меир - министър-председател на Израел, бе заявила: “Няма такъв народ - палестинци”.
Вероятно тя не е чувала за Муджир ал-Дин ал-Улами и неговия род. Но защо никой от съветниците и колегите й не я е просветил?!
90 години от рождението на Велин Георгиев
Продрум Димов
Има личности, оставили трайна следа след себе си, за които трябва да се говори и след тяхната кончина. За съжаление на 14 май тази година се навършиха четири години, след като ни напусна неочаквано този толкова приносен наш поет.
Георги Майоров
Трудно е да гадаем какви пътища са минавали през Кукувица в древността. Археологическите факти обаче очертават известна следа. Такива са тракийските могили в седловината Бабината вода и топилните на руда по северозападния склон на бърдото Бистрица, недалече от параклиса за събора там.
Тодор Бакърджиев
Паметта е услужлива, когато се възпитава. Така е и при историческата съдба на един народ с по-сложна съдба и оцелял най-вече чрез религията си. Затова той, с малки изключения, никога не я изостава.
Веселин Андреев
Из „Размисли” (1973; 1980)
„Отдавна търся думи, за да върна на нашите ятачки поне мъничко от топлината, която те са ни дали. Но има ли такива думи?”
Васил Добрев
Несполучилият, неуспяващият - той е все същият - онзи, който в тоталитарното време беше точен, стриктен, внимателен, с добро образование.
ТЕХНОЛОГИЯ НА ОТРОДЯВАНЕТО
Любка Захариева
Мнението за „фалшивата новина” е на Българската национална телевизия /обществената!/, излъчено някъде към средата на месец октомври по централната емисия от 20 часа. След разговор с образователното министерство!
Към 125-годишнината от рождението на поетесата Пенка Денева Цанева
Елена Алекова
Името на поетесата, преводачката и чудесната авторка за деца Бленика може да се постави спокойно редом с имената на най-големите български поетеси на ХХ век. Стиховете й, особено от 20-30-те години на миналия век, се родеят с най-доброто в нашата поезия, написано в периода между двете [...]
Любомир Духлински
„Радвам се, чи ни ми се сърдиш,
радвам се, чи ни ме пъдиш.”
Антон Лебанов
В продължение на повече от 200 години банатските българи са живели откъснати от България, подложени на разнообразни културни влияния. Въпреки това те са запазили родния си език и до днес.
Д. Б. Митов
Идването на Ракитин в София винаги се отбелязваше като особен празник в редакцията.
Обикновено сутрин, направо от влака, на чаша кафе.
Любомир Духлински
Хей го тролче, хей ги две,
Те ни лъжат най-добре.
Едното плюе през деня,
а пък двете през нощта.
Интернетска песничка