ИЗ ДНЕВНИЦИ –І
превод: Литературен свят
***
Щастието в живота е в труда и в познанието на простите истини за живота.
написано на 14 г.
—————————–
***
Гьоте: Хората се сърдят, че истината е проста.
—————————–
***
Е. Фицджералд, Е. Пиаф са национални, мощни характери, но А. Пугачова е войнстваща еснафка. И ако се използва стадионната терминология, че тя (А.П.) е най-добра, е добре да се добавя - за съжаление, засега такова е нивото ни.
—————————–
***
Лъжата, неистината е скрита в истината, като отрова в златен пръстен, в разума на нацията; СМИ, като феи, въртят страшното си вретено, с убождането от което потапят нацията в сън и затъпяване.
—————————–
***
Човек, който говори истината, не умира от болест.
—————————–
***
Лошото отношение към труда е първата и най-важна крачка по пътя на превръщането на човека в животно, първата крачка по пътя на човеконенавистничеството.
—————————–
***
За главния редактор К-и: ясно е, че той не е интелигентен. Той е чудовище. Интелигентният човек не може да бъде страхливец.
—————————–
***
Бедно, прекрасно племе, братя мои, руска интелигенция. Вие растете в Русия, като незабравки в блато. Не могат да ви откъснат, без да пропаднат в гнилоч. Сега ви използват като теменужките в тютюна - за миризма. Бедно, експлоатирано, гонено племе. Вие живеете засега само чрез възпроизводство. Ще бъде ли вечен този живот?
написано в началото на 80-те години
—————————–
***
По повод думите на Блок: «Аз съм художник, следователно не съм либерал. Считам за излишно да обяснявам това » Валерий Гаврилин пише през 1967 г.: «Няма нищо по-страшно от либерализма. Даже войнстващият консерватизъм е по-добър, тъй като е очевиден. А либерализмът е лъжлив, ловък и трудно уловим. Той обърква ясното отношение към нещата и отклонява от пътя».
—————————–
***
Авангардистите се делят на херостратовци, талмудисти и симуланти.
—————————–
***
Унищожена е не просто социалистическата система - унищожен е санитарният аванпост (белият дроб), където световният дух се почиства от мръсотията. 1990
—————————–
***
Ние няма да направим гражданска война, но за война за нашата вяра, за божия порядък трябва да бъдем готови. 1990
—————————–
***
Неповторим значи смъртен. Искам да се повтарям и да бъда безсмъртен. Искам да повтарям любимото и да го обезсмъртя. Това е моето кредо.
—————————–
***
Атеизмът е тънък лед, по който един човек може да мине, а цял народ ще се пропадне.
—————————–
***
Музико, сърце мое, живот мой, не учи хората да ЖИВЕЯТ, учи ги да обичат, да страдат и още да обичат, и още да обичат.
—————————–
***
Както са необходими в бита хора, така в изкуството са нужни автори. В музиката, както и в живота, са нужни за приятното, вежливо общуване, добри интересни разказвачи, преразказващи. Без световни открития. Просто откриване на света. За теб и добрия човек до теб.
—————————–
***
Царят на музиката е човешкият глас. Границите му не са безкрайни, но дълбочината му е безкрайна, както самата история на човека!
—————————–
***
Човекът се възпитава не от изкуството, а само от друг човек.
—————————–
***
Ако художникът се стреми към светлината - времето няма да го превие. Даже на стръмни склонове дърветата израстват прави.
—————————–
***
Г. В. Свиридов е един от малкото художници, чиято муза никога не се е вдъхновявала от калта. Той целият е от светлина.
—————————–
***
За текстовете (във фолклора). Изобретателност в хумора, в темите и в сюжетите - безкрайна, направо космическа. Ако такива стихове пишеше поет, бих казал, че техниката му е на границата на фантастиката, а римите - железобетонни.
—————————–
***
Високото изкуство е изключено от живота на нашето общество, за него няма добри думи от Родината: започнаха да се ценят само думи, казани на друг език и платени с други парични знаци. Кога Болшой театър е бил във Великие Луки? В Торопец? Знаят ли те за онези, които живеят там? Откъде могат да вземат те любов към Родината, състрадание към нея?
—————————–
***
Пред Бога няма велики и малки дела - има дела прави и криви.
—————————–
***
Интелигентът в пазарни условия е подобен на домашното куче, приспособило се към вълча глутница - то не се бои от хората (нито от огъня), презира всичко човешко.
—————————–
***
Сейте ръж, а метличините ще пораснат сами.
—————————–
***
Радиото и телевизията, систематично лишавайки хората от живите усещания, в известна степен съдействат за ожесточаването на нравите. Въобще дейността на тези учреждения в областта на музиката много напомня масаж по телефона или нещо подобно.
—————————–
***
Кратка рецензия за днешна седмична програма по телевизията: «Похот на плътта; похот на очите; похот на ушите».
—————————–
***
«Аз умирам» - изпя героинята. «Какво щастие» - помислиха всички. Само героят се натъжи. Но той винаги беше лицемер.
—————————–
***
Докато държавите подкупват гражданите си само с обещания за благоденствие - на земята няма да има спокойствие. Най-доброто от всичко, на което могат да бъдат научени хората е внимателно отношение към вещите и скромност в потребностите.
—————————–
***
От сутрин до късна вечер звучат в ефира песните на Резник и Рябинин. Неуморната им съчинителска енергия не може да бъде удържана нито от култура, нито от вкус, нито от съвест. Изглежда, че всяка тема за тях е не повече, отколкото за петела кокошката…<…> Нечиста поезия.
—————————–
***
Преди четвърт век съвсем не старият композитор записва с тъга в дневника си: «В днешната творческа младеж няма съзнанието СРЕЩУ КАКВО са. Те веднага се нареждат в килватера на съществуващите тенденции».
—————————–
***
Анализът на Евтушенко извън социалното е немислим. Студент, вечен скандалджия, забравил възрастта си. Измама. Подкупване на врабешката маса.
—————————–
***
За да се качиш на коня, е достатъчно да имаш задник. А да се задържиш на него - трябва да имаш и глава.
—————————–
***
В космоса има апаратура за зомбиране. Спътникът на Гусински за зомбиране, потискане на психиката и съзнанието… Нужни са комитети по информационна безопасност.
—————————–
***
Националността е форма на връзка с космоса, инструмент за познание.
—————————–
***
Русия е единствената страна, гражданинът на която може да каже, че е като чужд в Отечеството си - толкова е добре у нас на чужденците и толкова лошо на своите.
—————————–
***
Иван Бунин («Късна есен») - свойство на руския млад характер - безнадеждност, абсолютно неверие в нищо.
—————————–
***
Творчеството е едно от най- необходимите условия за живота на съвременния човек. В колкото и малка доза то да присъства в личността, то я прави жива. Без моментите на творчество организмът се разстройва, като без витамини.
—————————–
***
Фолклорът е дете на създалия се морал и вяра. Без тях фолклорът е невъзможен.
—————————–
***
Безогледната модернизация на живота, безумното отстъпление от традициите с всеки век увеличава броя на изгубените, изхвърлени от живота хора, не успели да се приспособят. И те ще станат гробокопачи на прогреса.
—————————–
***
У пияния народ и господ е пияница.
—————————–
***
Майка (син й е в плен). Питат я: къде?
- Къде? Ба… Батум? Бамут?
За 2 години война не е слушала и нищо не е чела за войната. А нали там е СИНЪТ Й, а Бамут е звучал хиляди пъти през тези години. (става дума за Първата чеченска война. бел. прев.)
—————————–
***
Ако хората бяха започнали да тичат по земното кълбо в търсене на свобода и колбаси (вместо да…), нямаше да създадат нито един народ, нито една държава, нито една култура, нито една цивилизация.
—————————–
***
Руската литература!!! Какъв могъщ, разгърнат, дълбоко ешелониран във вековете фронт, настъпващ постоянно в едно направление - към братството, доброто, светлината. Разруши ли първата, още неукрепнала линия, врагът ще се натъкне на стара, много по-могъща; успее ли да повреди и нея - ще се изправи пред още по-стара, чудовищно могъща.
—————————–
***
Днес видях - малкото момче, син на композитора К., стоеше под прозорците ми, докато свирих и с никакви уговорки не можеха да го заведат у дома. Когато го отвеждаха насила, то така заплака и се успокои едва след обещание на родителите му да му посвирят вкъщи.
“Советская Россия”, N 23 (12508), 19 февруари 2004 г.