БЛАГО ПРАНГОВ: „ЕВТИНАТА СЛАВА Е ПРЕХОДНА”

интервю на Красимира Кацарска

По повод премиерата на стихосбирката “Просека към слънцето”, състояла се в Хоровата зала на Читалище “Никола Вапцаров” в Благоевград,  разговаряме с поета Благо Прангов.

- Господин Прангов, защо избрахте хронологичната, а не тематичната структура за книгата си по повод Вашата 70-годишнина?

- За да се проследи стъпка по стъпка това, което съм видял с очите си, чул с ушите си и което е жегнало душата ми - ръбато и нежно, грозно - красиво.

- Кои от темите продължават да ви вълнуват?

- Темите за приятелството, за родния край, за световните пукнатини. Аз се чувствам, както съм се чувствал и преди. Виждам се на брега на Бистрица или пред разцъфналите бадеми на Баларбаши, под Байкушевата мура или на връх Вихрен.

- Търпите ли критика?

- Да, когато е основателна. Но аз си имам критерий, който е Светая светих за мене, и го отстоявам докрай.

- Какви идеи имате за разпространението на стихосбирката?

- Специално за мен е лесно да напиша поетичната си творба, защото тя просто се излива от сърцето ми. Издаването на книгите е трудно по финансови съображения. А още по-трудно, дори непоносилно е те да стигнат до читателя. А то е  най-важното. Независимо от това, правя всичко възможно моите поетически откровения да намерят истинския ценител на мерената реч. Лично се срещам с хора, които по душа са естети. Дал съм на няколко човека стихосбирки, които те да разпространят между техни познати - приятели на книгата. Подарявам на библиотеки и на хора, които живеят с поезията, но нямат възможност да отделят от оскъдните си средства. Жалко е, че от ден на ден институцията за книгоразпространение става все по-безпомощна и незаинтересована за бъдещето на българските автори. Предпочитат се чуждестранните пикантни четива, а това води до обезличаването на човека, до избуяването на бездуховността.

- Бихте ли препоръчали на младите автори да предлагат творбите си на всяка цена?

- Не бива, тъй като всеки млад човек е поет - стихотворец. Онова, което е написал в албума си, е все още неузряло. Изявата му трябва да се защити със стойностни естетически критерии, присъщи още на нашите поети класици, защото евтината слава  преходна.

- Отсега нататък какви цели си поставяте?

Бл. Пр.: Въпреки неимоверните трудности продължавам битката на поетическото поприще. След излизането на “Просека към слънцето” написах редица творби. Връщам се също така към дълбоко засекретените ми ръкописи, където откривам неща, които ме карат да се замисля дали аз съм ги написал. В момента работя над книга за моето село Бачево, в която искам да покажа душевността на съселяните си, историческото минало на родния край, неговата бъдност.

- Вашето послание към читателите?

- Въпреки дълбоките корени на мрака, обсебил времето ни, с общи усилия да продължим заветния идеал на нашите предци да правим просека към слънцето.