Интервю
интервю на Ирина Кирилова с учителя от Казанлък
Един мъдрец, един учен, един създател на златни медалисти - така бих казала за Теодосий Теодосиев, без да пропусна да кажа най- важното - един добър и благочестив човек.
Данаил Кацев-Бурски
Срещам колегата Ст. Танев и си припомняме за дните преди 22 години. То не е много отдавна, но все пак, доста вода е изтекла.
{Още»}Яко Молхов
Първи разговор - 12 юли 1982
- Най-напред ще се занимаем с житието-битието на Веселин Андреев. Въпросът ми е такъв: прoизхoд, родители, детство.
Писателят Змей Горянин пред в. „Весело лято”
За да запознаем нашите читатели с детските години на писателя Змей Горянин помолихме го да разкаже нещо за себе си:
интервю на Ирина Кирилова
Според Николай Хайтов през 1946 година министърът на войната ген. полковник П. Панчовски издал заповед открития през 1946 година саркофаг на Иван Александър да бъде натрошен и с костите да бъде изхвърлен в Янтра.
{Още»}интервю на Ирина Кирилова с Таня Бойчева
Тя е съпруга на Илия Ангелов - певецът, който е написал повече от сто песни и част от текстовете на тези песни ги пише Таня. Има издадени три стихосбирки, участва в наши и в международни конкурси.
{Още»}Атанас Капралов пред журналистката Ирина Кирилова
Поетите са особени хора. Казват, че техният талант да съчиняват стихове, идва отгоре. Но да си поет и да ръководиш Националния литературен музей, това вече е свързано с отговорност и обич към работата.
След тригодишен творчески труд, преди броени дни, точно за 80-годишния юбилей на Тодорка Николова, излезе от печат поредната й книга - „Сага за Хаджиевия род”
интервю на Галя Карааргирова
Академик Марин Кадиев на 85
интервю на Георги Майоров
- Драги приятелю Кадиев! Толкова години бдиш над българския език и българското магично слово, как в онези богати на въздишки години Маринчо в родното ти село Душево e подушил любовта към книгата?
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Г-н Хайтов, нека започнем нашия разговор за вечно търсеното и почти никога постигнато щастие. Вие как си го представяте?
Из анкетата „При 17-те новоприети членове в Съюза на българските писатели”
- Кога и какво ви е ориентирало към писателското поприще?
Денчо Марчевски: - Като ученик в 7 клас през 1912 г. участвувах в конкурса на в. „Дневник”. Напечатаха ми два разказа със сюжет от Балканската война. Станах учител. Първите си разкази печатах в сп. „Юноша”, [...]
Из анкетата „При 17-те новоприети членове в Съюза на българските писатели”
- Кога и какво ви е ориентирало към писателското поприще?
Звезделин Цонев: - В моя роден град - Плевен, който се слави като българския Йерусалим, защото там са станали героичните битки на руските орли, загинали за българската свобода - на моите ученически години се [...]
{Още»}Проф. Банко П. Банков в интервю на Ирина Кирилова
Да! Той е инженер и може да построи къща, завод, административна сграда и какво ли не още. Но той е и писател, драматург, разказвач. Той е на солидна възраст, но интелектът му определя ежедневието му, а в пътя на живота му остава изграденото и написаното.
интервю на Лияна Фероли с Петър Андасаров
Преди много години в Рилския манастир съдбата ме срещна с една сродна душа - с поета Петър Андасаров, за да споделим самостта си. Ей така, почти без думи, после ни раздели за повече от 40 години и пак ни събра, за да отдадем правото й на житейска водителка.
Никола Балабанов
Откъси от интервю на Коста Георгиев с артиста Никола Балабанов - за актьорското майсторство, за изкуството, писателите, срещани в детството му…
*
Има артисти индивидуалисти, които винаги на сцената са еднакви, изтъкват все себе си, а има актьори, които във всяка роля са разнообразни, защото дават това, което иска авторът, което е в ролята.
интервю на Сергей Каргашин (журналист и литературен анализатор на сайта „Правда.ру”) с поета Михаил Андреев
превод: Любомир Духлински
Сергей Каргашин: Михаил Василиевич, наистина ли ти, сибирякът, се страхуваш от мечки?
Михаил Андреев: Вярно е. Веднъж в детството ми възрастните ме взеха със себе си на лов за мечки.
интервю на Елена Албул (телевизия „Глас”) с поета Александър Шаганов
превод: Любомир Духлински
Елена Албул: Здравейте, приятели. Днес имаме гост, когото абсолютно всички у нас познават, дори и тези, които си мислят, че не го познават. Всъщност знаят го, защото всеки от нас поне веднъж е пял с „Батальонния командир, (Комбат)” и е викал „Атас…” с Николай [...]
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Какво прави в момента Николай Хайтов?
- Николай Хайтов в момента си подрежда недовършените неща, които е написал през последните 4-5 години, и тези от тях, които стават за печат. Търся къде и кой да ги обнародва.
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Точно преди 20 години имаше голяма среща със севлиевци. Спомняте ли си за това време?
- Спомням си я тази среща. Въпреки че аз много не разчитам на спомени, а съм си водил дневник. Близо 50 години са записани в него. Така че и това гостуване в Севлиево [...]
Трендафил Василев
Писателят Георги Майоров е познат на българската четяща публика с многобройните си книги в различни жанрове - поезия, белетристика, публицистика, документалистика, литературна критика.
{Още»}интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
Изненадващо и дискусионно за председател на Съюза на българските писатели бе избран Николай Хайтов. С един час закъснение от официално обявения пишещите братя успяха да съберат необходимия кворум, за да започне отчетно-изборното събрание.
интервю на Лалка Павлова
Тази година България отбелязва 125-годишнината от рождението и 100-годишнината от смъртта на един от най-талантливите синове на нашия народ - Христо Смирненски. За краткия си жизнен път (ненавършил 25 години) той създава около 300 стихотворения и 350 прозаични и сатирични творби, подписани с близо 60 псевдонима.
Едгар Доктороу
превод: Любомир Духлински
Последното голямо интервю, дадено от Е. Л. Доктороу на 25 септември 2008 г. пред Алън Вайнстейн, началник на федералното архивно управление на САЩ, проведено в библиотеката на архива.
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Другарю Хайтов, 70 години са „патриаршеска” възраст за един творец. С какви мисли и чувства посрещате тази ваша годишнина?
- Седемдесетте години не са още „патриаршеска” възраст. Библейските патриарси са живели по 170 години, а наши родни литературни патриарси - по 95 и 100: Е. Багряна, Д. Габе, [...]
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Др. Хайтов, защо пишете?
- Защото ми се пише. Има хора, дето ги сърби да пишат. Понякога тоя сърбел е много повърхностен. Както има бързо минаваща любов, така има и „сърбел”, който минава бързо. То е, изглежда, въпрос на дарба.
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Другарю Хайтов, Вие знаете - има ерудирани учители, с голяма култура и богати познания по своята специалност, но преподават с безразличие в клас - те просто не обичат да работят с „живата” материя, наречена човек.
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Другарю Хайтов, разкажете за Вашето семейство и за атмосферата, в която сте израснали?
Непубликуван разговор на Марин Кадиев с Николай Хайтов от 27 декември 1982 г.
- Др. Хайтов, страхувате ли да се докосвате до острите конфликти в нашата действителност и дали съществуват днес още герои като Влашо от разказа ви „Пътеки”?
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Каква е според Вас, др. Хайтов, ролята на семейството за формирането на човека?
- Разбира се, решаваща! Това е толкова ясно, че ми е дори неловко да говоря на тази тема. Друг е въпросът как се възпитават децата в нашите съвременни семейства и въобще, как се е променило [...]
интервю на Марин Кадиев с писателя Николай Хайтов
- Кажете ни, другарю Хайтов, приятно ли е да сте писател? Защо пишете?
- Защото ми се пише… А колкото до другия ви въпрос - работата, която човек обича, винаги е приятна. Аз обичах и работата си като лесовъд. А и някои от по-предишните си работи обичах.
интервю на Марко Марков със съветската поетеса Надежда Полякова
- Вие сте от най-популярните ленинградски поети - участници във Втората световна война. Кое от своите военни стихотворения считате за най-добро и защо?
60 години от излизането на първия превод на Румен Стоянов
интервю на Лияна Фероли
- Г-н Стоянов, споделяте в свой стих, че все ви мами висинето, ширинето, но и „глъбта”… Това жаждане в дълбочинното ли се ражда? И къде се срещат двата полюса, които не могат един без друг?
интервю на Стоян Терзиев, журналист от радио Пловдив
На 28 февруари 2023 г. в Първо студио на радио Пловдив поетът Георги Ганев с талантливото участие на свои приятели предложи на почитателите си един авторски спектакъл, продуциран от самия него.
{Още»}За да пожънем посятото от Васил Левски, първо трябва да го съберем в общобългарския “харман” и “хамбар” - в съзнанието на българина
интервю на Лияна Фероли
С поета Бисер Бойчев разговаря Ирина Кирилова
Той продължава да живее в Шивачево до Твърдица и да работи в читалището. Прегърнал е живота и не го изпуска, защото обича хората, които са около него, които му помагат и му подават ръка да върви напред.
Разговор със съветския поет Павел Михайлович Булушев за Великата Отечествена война и нейните герои, за творчеството, родено в окопите, и за цената на днешния мир.
интервю на Марко Марков
разговор със съветския поет Семьон Ботвиник
интервю на Марко Марков
- Семьон Вулфович, кое от своите военни стихотворения считате за най-добро?
- От военните си стихотворения бих избрал най-малкото - „За немия изчезнал е света…” Досега то е отпечатано в много сборници и антологии. За войната и мира.
Разговор на Дарина Славова с писателя Георги Гривнев по повод неговата 80-годишнина
- Г-н Гривнев, в биографията ви пише, че сте роден в град Ксанти, Беломорска Тракия. По какво стечение на обстоятелствата семейството ви се озова там?
Разговор със съветския поет Глеб Пагирев за Великата Отечествена война, за творчеството му, посветено на нея, и за цената на мирните дни, които живеем днес.
интервю на Марко Марков
интервю на Лияна Фероли
Колкото повече причини има за будене, толкова и повече нови будители ще се раждат
Толкова много години вече празнуваме Деня на будителя, но без да се замисляме особено за неговата същност. Гледаме на него като на част от някаква празнична програма, а не като състояние на духа, което носим всички, но рядко го [...]
{Още»}интервю на Лияна Фероли
Отиде си акад. Антон Дончев. Властелинът на времето, който смело се потапяше в него и търсеше образа на предците ни, за да ни помогне чрез тях да се открием, да се сродим със самите себе си, който водеше с хилядите си изписани страници една своеобразна битка за вечност.
{Още»}интервю на Михо Грозев с поета Димитър Данаилов
- Другарю Данаилов, Вие сте от поколението поети, които дадоха заявка за сериозна поезия още на университетската скамейка. Дори в определен смисъл сте имал водещо място в литературния кръжок „Васил Воденичарски”. Как възникна този кръжок?
Интервю на Йоанна Симеонова с Лъчезар Селяшки, поет и преводач от полски език
- Г-н Селяшки, през 2011 г. в България бе публикувана (изд. „Фабер”, гр. Велико Търново) поетическата книга на видната полска поетеса Халина Пошвятовска „Мога само да обичам” във Ваш превод.
интервю на Лияна Фероли
На 11 май 2022 г. от 17 ч. във Военния клуб тържествено ще бъде отбелязан Денят на Св.св. Кирил и Методий и на библиотекарите. Събитието, под надслов „Животът в думи и в думите-живот”.
{Още»}Интервю на Златка Михайлова с Иван Енчев
- „В Балкана се родих, обрекох се на Тракия”, пишеш в стихотворението си „Хармония” в сборника „Душа немирна” (2005). Как стана това, кой път те доведе до поредицата от повести и романи „Чедата на Тракия”?
интервю на Сребрина Йорданова със Стефка Берова
Интервюто със Стефка Берова се падна в труден момент - не можех да намеря отговори на въпросите, бушуващи в мен. Като в безтегловност и безвремие се чувствах. Като след силен шамар. Загубила се бях в нищото.
интервю на Георги Н. Николов с писателя Стоян Георгиев
- Приятелю, ти си доктор по филология и отдавна следиш творческите процеси у нас. Какво е според теб състоянието на съвременната българска литература и има ли тя потребност от бързи нравствени и тематични корекции?
интервю на Георги Н. Николов
На 20.01.2022г. в БКИ “Дом Витгенщайн” във Виена бяха връчени за първи път литературните награди “Автор на годината”, учередени от г-жа Сашка Журков, издател и собственик на вестниците “Виена днес” (Wien Heute) и „Нов Дунавски вестник” (Neue Donau Zeitung),
{Още»}Наградата, която получих на международния поетичен фестивал „Есенни щурци” ме вдъхновява да продължавам да творя
интервю на Тодорка Николова
Издавам за моя сметка захвърлените през миналия век книги и ги подарявам
интервю на Тодорка Николова
Много пъти съм си задавала въпроса: какъв трябва да е човекът с когото правя интервю, за да мога да кажа, че е уникален? И за 50-годишния си журналистически стаж, не успях да намеря отговора на този въпрос. Но вече го имам.
{Още»}Една година от смъртта на Атанас Ванчев дьо Траси
интервю на Тодорка Николова
Няколко дни след като той изрече тази молба, Бог го прибра при себе си. Има срещи и спомени, които бързо отшумяват и се забравят.
{Още»}интервю на Георги Н. Николов с Роза Боянова -
председател на Бургаската литературна общност
- Роза, ти си отдавна утвърдена поетеса в националния духовен регистър на България. Как преценяваш нивото на съвременната ни литература? Кое е водещото в нейния облик и кое все още я прави „традиционна” във времето на 21-ви век?
Писателят Георги Стоянов на 90 години
Интервю на Георги Майоров с Георги Стоянов
- Драги Стоянов, приятели сме отпреди петдесет години. Ти си утвърден професионален писател с богат житейски и творчески опит, заслужаваш уважение. Предстои ти 90-годишен юбилей.
интервю на Лияна Фероли
Виолета Бончева, поет, прозаик, преводач от испански език от Стара Загора, ще гостува точно в Деня на Кърджали /21.10./ във Военния клуб. Няколко години тя е преподавала испански език в кърджалийското СУ „П. Р. Славейков”.
с Аксиния Иванова - председател на Гражданска асоциация „Българите в Аржентина” и член на SADE разговаря Георги Н. Николов
{Още»}разговор с писателя Мартен Калеев
- Има ли България нужда от Закон за българския език, писменост и книжовност?
- Самият въпрос в уважаваща себе си цивилизация би изглеждал леко неуместно. Защото има ясен отговор - да, необходим е такъв закон.
интервю на Сребрина Йорданова
Той е висок, леко поприведен галантен, благ и много добър човек. Напомня Дон Кихот… с цигара. Трябваше да го изиграе. Сигурна съм, че това би било едно от добрите световни попадения. Тя е миньонче - дребна, рижа и пълна с енергия.
Най-важното е от съзнателното си начало до края да бъдеш верен на себе си, убеден е именитият поет, писател и преводач Атанас Звездинов
{Още»}Интервю на Лияна Фероли
Българският път към оазиса в духовната пустиня преминава през мечтите и вярата ни в новото възраждане. И през това от пътници да станем самия път
интервю на Сребрина Йорданова с Иван Радоев
Интервюто с Иван Радоев е едно от последните му, ако не и последното. Беше много болен вече и нямаше сили за продължителни разговори. Но се чувстваше силата на духа. Личеше си майстора на словото. Не ми се искаше да свършва. Не ми се искаше, обаче, и да изморявам човека. [...]
Сребрина Йорданова
ФЛОТАЦИОННАТА ФАБРИКА Е ВЕЧНА
Първото ми интервю за софийска медия е с Константин Павлов. Коцето, както го наричат приятелите му, е един от най-близките приятели на татко. В младите си години, когато забраняват издаването му и живее една година във Враца, се случва магията на тяхното приятелство.
Има много безсмислени понятия като думи, но истинската любов към майка, деца и отечество е безсмъртна
Интервю на Петър Андасаров с проф. Андрей Пантев
- Веднъж се шегувахме с моя приятел, чудесния български поет и великолепен преводач от руски език Андрей Андреев, че село Раковица, Видинско е център на света. Златно място, щом тук се е залюляла [...]
Интервю на Георги Н. Николов с Н. Пр. Алфредо Нестор Атанасофф - посланик на Република Аржентина у нас
превод от испански: Марина Василева
- Ваше Превъзходителство, навършват се 90 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Аржентина. Какво е Вашето мнение относно мястото на България на световната карта през динамичния XXI век?
{Още»}интервю на Юлий Йорданов с Петър Динчев
Какво би се получило, ако върху пловдивска подложка се ашладиса смолянска пъпка? Как какво - семейството на поета, журналиста Петър Динчев и народната певица Бойка Присадова. Това семейство сега е в радостна тръпка - 75-годишнината на твореца с перото, която той отбеляза на 6 април.
с писателя Боян Ангелов, председател на СБП, разговаря Юлий Йорданов
Боян Ангелов е роден в Панагюрище на 27 август 1955 година. Завършва тамошната гимназия, а литература и философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Защитава докторантура в Института за философски изследвания при БАН и по валдорфска, антропософска педагогика и социална психология в Швейцария.
Интервю на Мирослава Панайотова с писателката Виолета Бончева
- Известно е, че ти си много публикуван автор в чужбина. Би ли разказала нещо повече по този въпрос?
интервю на Снежана Галчева с писателя Мартен Калеев
- Вие сте поет, писател, художник, журналист, главен редактор на Алманах „Огоста”… Как успявате да съчетаете всичките си ангажименти и да ни давате духовна храна с нови книги и всичко сътворено от Вас?
с Иванка Павлова разговаря Емил Басат
Иванка Павлова е поетеса и преводачка от унгарски и руски език. Издала е стихосбирките:
Градините на сърцето. С., Лице, 1993 и
Между „да” и „не”. С., Стигмати, 2006.
интервю на Мирослава Панайотова със Зденка Тодорова
- Какво ти дава сили в моменти на колебание?
- Интуицията! Когато имам колебание, доверявам се от малка на интуицията. Интуицията е моя пътеводител, който никога не ме е отклонявал от пътя по който, макар и зигзагите, продължавам да вървя доста стабилно.
интервю на Татяна Любенова
Разговор с Вера Стефанова по повод издаване на първата и книга “Безсънно небе”
(„Написано на кирилица”, Татяна Любенова, изд. „Северно ехо”- Плевен, 2018 г.)
Вера Стефанова живее и работи в Плевен вече 40 години. Плевенчани я познават като един от сериозните и талантливи журналисти.
с Анатолий Парпара разговаря Ирина Ушакова
превод: Стефка Тотева
На 15 юли 2020 г. поетът и драматургът Анатолий Парпара навърши 80 години. Анатолий Анатолиевич е известен като автор на исторически драми за времето на Иван ІІІ и Смутното време, а преди всичко - като завеждащ отдела за поезия към списание „Москва” през 1970-1980-те години, а също така [...]
интервю на Георги Н. Николов с поета и публициста Петър Андасаров
- Приятелю, доколкото зная - скоро ще излезе от печат том 7 на твоите избрани съчинения. С какво ще изненадаш читателите си и твоите верни почитатели?
Георги Майоров
Писателят Георги Стоянов изминава белязан жизнен и творчески път. Изтърсен е на селска сламена рогозка, закърмен е с препатило българско майчино мляко, отхранен е с царевичен „жълт хляб като предзалезно слънце”, влязъл е в браздата на дядо си Георги като Одрински герой, акордеонът на баща му е разпявал душата му, в стъпка на вол [...]
с писателя Георги Стоянов разговаря Марин Кадиев
УТРО С НАДЕЖДА, ВЕЧЕР С НОСТАЛГИЯ
- Драги Георги, 75-та ти годишнина чукна на твоите порти. Как я посрещаш? С радост или с тревога?
- Като чух стъпките й, отворих вратата и й рекох: влизай, ама да не те видят. И дръж си езика зад зъбите, че отново мога да стана [...]
интервю на Марин Кадиев с Богомил Райнов
Имах рядкото щастие да интервюирам Богомил Райнов три месеца преди да почине. Публикувах разговора си с него в писателския вестник „Словото днес”, но съкратих две страници. Сега осъзнах, че при титан на мисълта и словото като него всичко е интересно и значимо. Затова предлагам съкратеното на читателите.
интервю на Лияна Фероли
Иванко Маринов е роден на 23 април 1946 година в Хасково. Средното си образование завършва в Кърджали. Още като ученик публикува стихове в местния вестник „Нов живот” и в „Средношколско знаме”.
{Още»}Димитър Костадинов
На 30.09.2020 г. българският писател Никола Инджов щеше да навърши 85 г. Да си спомним за него!
Предговор към книгата „Никола Инджов. Литературна анкета”
{Още»}интервю на Мирослава Панайотова
Виолета Бончева е автор на 13 книги с поезия и проза и преводач от испански език на още четири, публикувани в България, Испания и Чили. Носител е на награди на наши и международни конкурси.
интервю на Продрум Димов с Яко Молхов
- През младите си години Яко Молхов свързва живота си със своя земляк Борис Делчев. Това приятелство, което мога да нарека пожизнено, предопредели може би до голяма степен и товето духовно бъдеще?
интервю на Продрум Димов с Милена Цанева
Дъщерята на акад. Георги Цанев и поетесата Бленика има осезаемо присъствие в съвременния ни литературен живот. Дългогодишните й изследователски усилия й спечелиха името на най-добрия и последователен вазовед у нас.
интервю на Марко Марков с писателя Атанас Калинов
- Какво са за Вас Родопите?
- Родопите са неръкотворна икона от олтара на Вечното, пред която не всеки е достоен да се поклони.
интервю на Георги Гривнев с писателката от Киргизстан Тенти Адишева
През пролетта на 1920 година на брега на синия Исък Кул /езеро в Киргизия - б.а./ в семейството на бездетния номад се ражда дъщеря. Кръстили я с мъжкото име Тенти, за да излъжат злите духове и ги отпратят по лъжлива следа.
{Още»}интервю на Марко Марков с Лиана Даскалова
- Защо пишете за деца?
- Връзката ми с поезията е много ранна. Още преди да пиша, още когато съм била на три години, както разказваше дядо ми, а после майка ми, съм се качвала на камък /значи на естрада/, за да оглася своите съчинения.
интервю на Мирослава Панайотова с писателя Мбизо Чираша
- Как живееш сега?
- Аз съм зимбабвийски поет в изгнание и също, като всички останали, съм изправен пред предизвикателствата, които в момента блокират целия свят. Реших да живея като писател, поет, активист.
интервю на Мирослава Панайотова с Шагуфта Хуссейн, поетеса от Бангладеш
- Какво е за теб IHRAF (Международен арт фестивал за правата на човека)?
интервю на Георги Гривнев с писателката от Туркменистан Тоушан Есенова
- Другарко Есенова, от какво не трябва да се отказва творецът през целия си живот?
- От знанието. От творческото търсене. Нелеко се удава творческата сполука, но когато все пак тя дойде, тази радост е сравнима само с радостта на пътника, който с труд намира кладенчова вода [...]
интервю на Георги Бончев с писателя Тодор Харманджиев
- Кога за първи път усетихте в себе си твореца?
- Когато написах първите си стихотворения, като ученик в гимназията.
- Какво научихте като човек за осем десетилетия?
Георги Н. Николов, литературен критик: „ТОЗИ ВЛАК ЗА БУРГАС Е ТЪЙ БАВЕН “,
писа преди години приятелят ми Христо Фотев. А МОЯТ ГО НЯМА И НЯМА
Интервю на Детелина Барутчиева
интервю на Мирослава Панайотова с кубинския поет Омар В. Ерера
- Бил ли си в България, Омар?
- Една от моите сестри е била в България, в Пловдив, казва, че е красив град. И във Велико Търново. Аз съм бил в Русия, Панама и Германия.
Последното интервю на Джулието Киеза
превод: Румен Воденичаров
- Г-н Киеза, какви са неизбежните последствия според Вас, които ще предизвика разразилата се криза с коронавируса?
Разговор на Людмила Калоянова - вицепрезидент на Лигата на българските писатели в САЩ и по света с Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели
- Г-н Ангелов, каква е визията Ви за разпределение на средствата, които в момента се събират в САЩ по инициатива на ЛБПСС?
интервю на Людмил Симеонов с Александър Чотрич
Сръбският писател-сатирик Александър Чотрич е роден през 1966 г. в Лозница. Юрист, политик, депутат в сръбския парламент, общественик, бил е заместник-министър на диаспората.
интервю на Продрум Димов с писателя Ефрем Каранфилов
- Вие навярно сте най-търпеливият и страстен изследовател на творчеството на Захари Стоянов, доказателство за което е капиталното Ви произведение „Най-българското време”, претърпяло вече три издания.
интервю на Продрум Димов с поета Дамян Дамянов
Предлагам на вниманието на читателите ни последния ми разговор с поета, състоял се на 10-ти февруари 1999 г.:
интервю на Продрум Димов с поета Дамян Дамянов
Тези тревожни мисли сподели пред мен на 15 октомври 1994 година големият български поет. Този разговор сложи началото на едно доста плодоносно творческо сътрудничество и близко приятелство.
интервю на Денчо Владимиров с Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели и директор на издателство “Български писател”
{Още»}Интервю на Галя Карааргирова с поетесата Мина Карагьозова
Общуването остава все още едно от най-емоционалните и истински неща в живота ни. А когато то е между интересни, творчески личности, се превръща в малък празник. Поканих поетесата Мина Карагьозова на един такъв разговор.
интервю на Лияна Фероли
Навършиха се 22 години от кончината на нашата забележителна писателка Петя Караколева, която си отиде от нашия свят точно на Коледа.
интервю на Снежана Галчева
За поета няма миг на покой, миг, в който да спре водовъртежът от емоции и лавината на чувствено възприемане на света около него.
интервю на Лияна Фероли
По случай 15-то по ред връчване на Националната награда за детска литература „Петя Караколева”, е хубаво да си спомним за писателката и поетесата от Кърджали, която посвети всичките си сили на книгите и на своята детска публика.
{Още»}интервю на Лияна Фероли
Заместник-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова връчи наградата /грамота, статуетка и парична награда/ на Мария Маринова от свое и от името на кмета инж. Хасан Азис, като й пожела здраве, творческо вдъхновение и нови творби, които да радват нейната публика.
{Още»}Денчо Владимиров
Навременна книга, роман-трибунал за Прехода
Филип Романов е завършил Софийския университет „Климент Охридски” по специалностите българска филология и философия и с това обстоятелство вече може да се обясни защо е написал именно философски роман за времето от злополучния български ПРЕХОД, а не криминален, както много от досега издадени под родния небосклон.
интервю на Лияна Фероли
В навечерието на Деня на будителите, на 30.10.2019 г. от 17.30 ч. в читалня „Изкуство” на РБ „Н. Й. Вапцаров” ще бъде представена новата книга на Иванко Маринов с есеистични фрагменти „Родопският Вавилон”, дело на ИК „Светулка 44 Атеней”.
интервю и бележка: Георги Гривнев
С поета Юрий Воронов /1929-1993/ се запознах в Пампорово, където той прекара седмица по покана на Съюза на българските писатели. Поводът за поканата бе излизането на книгата „Забрава няма” на български език, в която са включени творби от известната му стихосбирка „Блокада”. „Книгата на Воронов след „блокадните” стихове на Олга Бергхолц [...]
Интервю на Татяна Любенова с Любомир Левчев
- Господин Левчев, Вашите “американски” стихотворения претърпяха отвъд океана две издания. Какво разбират американците от българската душевност, че толкова много ги харесаха?
интервю на Георги Н. Николов с поетесата от Австралия Станка Николова
- Таня, ти отдавна живееш в Австралия. Как изглежда от това далечно разстояние днешна България и с какво е известна тя там?
превод: Румен Воденичаров
Кой стои зад аварията на Чернобилската АЕЦ? Защо разпадането на Съветския съюз предотврати краха на САЩ? Има ли връзка между аварията на АЕЦ „Фукушима-1″ и Гражданската война в Украйна? Как Иран стана член на ядрения клуб?
интервю на Лияна Фероли
Неотдавна в манастирския комплекс „Св. Успение Богородично”, Кърджали, бе представена най-новата книга „Смисълът в живота” на писателя-богослов Мартин Ралчевски. „Смисълът в живота” е една книга, даваща надежда за възкръсването на християнската вяра в обезкръвените днес от нейната липса Родопи, надежда за събуждането на родовата памет на родопчаните, за укрепването на изконната им [...]
интервю на Снежана Галчева с писателя Златимир Коларов
Има определена категория хора, за които рамките на една професия са тесни и не могат да се поберат в нея. И не защото не са потънали изцяло там, а защото за духовния ръст никога няма стандартни измерения.
Интервю на Георги Н. Николов с проф., дфн Ваня Добрева
- Госпожо Добрева, какво трябва да разбираме под понятието „съвременно образование” и доколко българското образование се доближава до неговите критерии днес?
{Още»}интервю на Лияна Фероли с проф. Марко Семов
На 11 юли 2019 г. се навършиха 80 години от рождението на бележития наш народопсихолог, писател, общественик и чл.- кор.д.ф.н. проф. Марко Семов (1939-2007). Той бе един от най-ярките интелектуалци на съвременна България: страстен патриот, изключителен публицист писател с над 60 книги.
интервю на Лияна Фероли
Ако успееш да откриеш паметта на душата, да се видиш от позицията и с погледа на другия, тогава ще разбереш, че всички живеем в духовните пространства на единението.
{Още»}интервю на Снежана Галчева с писателя Ангел Колев
„Езикът е далечната ни родина,
той е религия, той ни сплотява.”
Ангел Колев
интервю на Марко Марков с писателя Георги Пашев
- Какво са за Вас Родопите?
- Каквото за дървото са корените и клоните, а за човека - детството.
- Кое събитие от историята на Родопите извиква сълзи в очите Ви?
интервю на Лияна Фероли
Христо Красин: Първо всестранната образованост, а след това и тясната специализация - това е пътят за нашия народ
Родопският писател Христо Красин, автор на 12 книги, е разказвач със своя специфична характерност и образност, с оригинална тематика, събираща в едно народопсихология и криминално-приключенски похвати.
75-годишен юбилей
интервю на Росица Ранчева с поета Таньо Клисуров
- Господин Клисуров, миналият Ви 74-ти рожден ден посрещнахте с 14-та стихосбирка „Внезапно сърцебиене” . С какво ще отбележите 75-годишния си юбилей, който е на 23 май 2019 г.?
из анкетната книга на Тодор Коруев с Петър Андасаров „Защото съм такъв” (2019)
- Все по това време ми се струва беше и съветник на Георги Джагаров? Как склони да идеш на такова ветровито място?
- Близо три години издържах на това, наистина не особено уютно място, макар иначе да е много привлекателно в нечии очи.
със скулптора Иван Лазаров разговаря Христо Д. Бръзицов
*
Създаването на голямо изкуство има нужда от спокойствие. Може би скулптурата има нужда най-много от спокойната работа в ателието, защото това изкуство е най-вече свързано с груба физическа работа за създаване на формата - главното изразно средство на скулптурата.
интервю на Марко Марков с писателя Николай Хайтов
- Какво са Родопите за Вас?
- Родно място. Утробата, в която съм се развил. Духовно и физическо убежище в добри и лоши дни. Това е. Има неща, за които думите не стигат.
Интервю с Георги Майоров
(Курсова работа на студентката Албена Димитрова)
- Другарю Майоров, казвам се Албена Димитрова. От факултета по журналистика ме изпращат при вас да поговорим как се постига ефективност на текста (публикацията). Приемате ли предложението?
из анкетната книга на Тодор Коруев с Петър Андасаров „Защото съм такъв” (2019)
- И какво стана, започна ли да стягаш торбето си за път към София, както ти препоръчал Евтим Евтимов след свалянето ти като председател на Окръжната литературна група в Кюстендил?
- Нямаше нищо трагично в този спретнат ми от кюстендилци преврат. Беше ми малко [...]
с писателя Георги Ангелов разговаря Георги Н. Николов
- Приятелю, как според теб изглежда духовността в България на ХХI век? Световна ли е, европейска, или провинциално балканска? И какво място под небето й заемат творчески надарените личности?
интервю на Снежана Галчева с Боян Ангелов
За българския книжовен език - за мястото и ролята му като фактор в европейската културна история, е говорено и изписано много. Свещеният език „на нашите деди”! Създаден преди векове, днес милиони хора по целия свят, четат и пишат на българска кирилица.
Людмил Симеонов
Недялко Чалъков (1940-2017) e роден в с. Алеково, Свищовско. Завършва българска филология във Великотърновския университет. От 1980 до 1993 г. е редактор в БНТ - Телевизионно студио - Велико Търново.
Людмил Симеонов
Спомен за Рашко Стойков
Един от поетите, който винаги ме е впечатлявал с категоричността, мъжествените интонации и непоносимостта си към приспособленчеството и конформизма, е Рашко Стойков (1934-2014), един от плеядата старозагорски поети.
Людмил Симеонов
Гинка Билярска (1946-2007) е един от майсторите на хайку в българската литература. Тя е родена през 1946 г. в Свищов. Завършила е СУ “Св. Климент Охридски”, факултет Славянски филологии. Журналист, автор на пиеси, стихове, есета, статии.
интервю на Георги Н. Николов с поета Лъчезар Еленков
- Приятелю, какво трябва да бъде лицето на националната ни духовност, за да надгражда собственото си бъдеще?
- Да възкръсне! През последните тридесет години лицето й се покри с патина. Промени се истинският й образ. Как ще надграждаш собственото си бъдеще, ако си изгубил националната идентичност на своята [...]
Интервю на Георги Н. Николов с писателя Георги Гълъбов от Австралия
- Господин Гълъбов, след десетилетия живот по света, чувствате ли се интегриран в австралийското общество? Какво Ви предлага то и какво му давате Вие?
- В Австралия се заселих след десет години живот в ЮАР, където политическото неравновесие в обществото правеше живота несигурен и цветът [...]
Интервю на Георги Н. Николов с писателя Бойко Беленски
- Драги Бойко, кога един народ посяга повече към историческото четиво - когато съдбините му са в апогей, или, както е у нас, когато цари хаос, униние и невяра в бъдещето?
{Още»}с Дамян П. Дамянов разговаря Георги Гривнев
Дамян П. Дамянов /1935-1999/ е сред най-популярните съвременни български поети. Роден в Сливен, той е автор на поетични и белетристични книги, сред които: „Очакване”, „Коленича пред тебе”, „Пред олтара на слънцето”, „И си отива лятото”, „Като тревата”, „Вчера по същото време”, „Да бях хляб”, „Радостно, тъжно и светло”,
с Павел Матев разговаря Георги Гривнев
Павел Матев /1924-2006/ е роден в село Оризово, Старозагорско. Завършил е славянска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Първите му стихове са от 1946 г. в старозагорския вестник „Литературен подем”.
с писателя Гавраил Узунов разговаря Георги Гривнев
Гавраил Узунов /1906-1994/ е роден в село Пещера, Смолянска община. Завършил е медицина в Италия и Франция. Автор на художествената летопис „Потомци”. Гавраил Узунов написа и втора част, която още не е издадена.
с поета Фьодор Сухов разговаря Георги Гривнев
Поезията на Фьодор Сухов е добре позната на ценителите на изящната словесност в Русия. Роден и израснал в село Красний Осьолок - Подмосковието. От ученическата скамейка заминава на фронта.
с поета Усин Керим разговаря Георги Гривнев
Усин Керим /1928-1983/ е роден в гр. Тетевен, но прекарва по-голямата част от живота си в гр. Чепеларе, откъдето е съпругата му.
превод: Литературен свят
На въпросите на Сергей Правосудов отговаря отговорният секретар на Руския Лермонтовски комитет полковник Алексей Валериевич Захаров
29 поети и писатели от 14 държави гостуваха на хасковските творци
интервю на Тодорка Николова
Лада Баумгартен, президент на Международната писателка гилдия и на Международния фестивал „Руский стиль” гостува в Хасково за първи път. Тя пристигна в Града но Богородица с 29 души от гилдията, от 14 държави.
{Още»}Интервю на Георги Н. Николов със Снежана Галчева - основател и председател на Салона за култура и духовност в Чикаго
- Снежана, как намираш съвременната ни духовност тук, в България? Съответства ли тя на световните критерии, или стои в традиционните си балкански рамки?
{Още»}С писателя Дамян Калфов разговаря Стоян Дичев
- Къде е според Вас мястото на писателя в живота, г-н Калфов?
- Там, където го намери той. Не намери ли мястото си преди всичко в собствената си среда, от която е излязъл, той се губи, изменя на себе си.
Румен Воденичаров отговаря на въпроси на в-к „Галерия”
- Като се има предвид средната възраст на българския мъж - 80 години си е направо постижение. Преди два дни дъщерята на мой колега, пристигнала от САЩ, ме попита имам ли моя тайна за дълголетие.
с историка Андрей Фурсов разговаря Олег Морозов
превод: Румен Воденичаров
- Накъде отива светът т.е. как Ви изглежда картината на бъдещето?
- Светът стремително върви към края на капитализма. От последния остана твърде малко: на практика пазар вече няма, има глобални монополи.
Отговори на Румен Воденичаров на въпроси на Георги Асьов за „Минаха години”
*
След 6 месеца ще навърша 80 години. Не е лошо като постижение като се има предвид средната възраст на българския мъж. Моето поколение учеше яко. В нашия клас бяхме 10 пълни отличници. Спортувахме много, но без да гоним постижения.
София Вастанова
превод: Литературен свят
Известният писател Сергей Лукяненко сподели вижданията си за военното кино и разказа какво не трябва да се избягва при снимането на филма за Зоя Космодемянска.
интервю на Людмила Писарева с Надя Михайлова
- В какво се състои интелектуалната биография на Емил Манов?
- В художественото претворяване на прогресивните идеи и убеждения, които са го вълнували още от най-ранна младост. Като ученик в Първа мъжка софийска гимназия е един от активните участници в списването на „Ученически подем”.
интервю на Екатерина Баранова
превод: Литературен свят
Навършиха се 150 г. от рождението на великия „пролетарски писател”, основоположника на метода на социалистическия реализъм в изкуството Максим Горки. В съветско време с него са си кореспондирали почти всички световни лидери.
превод: Литературен свят
На 9 май 1945 г. съветският народ начело с върховния си главнокомандващ Йосиф Сталин победи нацистка Германия - потвърждавайки по този начин силата на съветския строй и спасявайки света от кафявата чума.
Интервю на Лияна Фероли
Нашите служители на книгите го доказват, като работят напълно отдадено на вложения в буквите ни сакрален дух. И тази година от 26 април до 8 май Димитровград се превърна в поетичната и културна столица на страната ни.
превод: Румен Воденичаров
Генерал полковник Анатолий Ситнов е бивш началник на въоръженията в руската армия от 1994 до 2000 г. Неговият разговор с главния редактор на вестник „Аргументы недели” Андрей Угланов ще задоволи интереса на всеки, който следи събитията в Сирия и си е задавал въпроси за войните в бивша Югославия и Ирак.
{Още»}интервю на Игор Емелянов
превод: Литературен свят
Четяха го Че Гевара и Ерих Мария Ремарк. Неговият „Репортаж с примка на шията” е преведен от чешки на повече езици от знаменитите „Приключения на храбрия войник Швейк”.
интервю на Александър Гришин с историка Евгений Спицин
превод: Литературен свят
През есента на 1952 г. в Москва се провежда 19 конгрес на ВКП(б)-КПСС - последният «сталински» конгрес. С какво била забележителна речта на Сталин, защо тя е актуална и днес, за Радио «Комсомольская правда» разказва историкът, съветник на ректора на МПГУ Евгений Спицин.
интервю на Георги Н. Николов с доц. Ивайло Христов
- Приятелю, в контекста на твоите научни интереси, нека поговорим първо за нашата народопсихология. Какви най-позитивни черти вмества в себе си и какви - негативни? И много ли е променена от Възраждането, та до днес?
интервю на Светлана Сметанина
превод: Надя Попова
Сред авторите на излезлия наскоро сборник „Часът на мъжеството: гражданска поезия от Донбас, 2014 - 2015 година” е поетът, режисьорът, драматургът Юрий Юрченко. Преди една година той влезе в народното опълчение, беше пленен от т.нар. национална гвардия на Украйна и по време на плена подложен на тежки изтезания.
Българите са упорити, всеотдайни, трудно падат духом, а това са качества, на които доста англичани могат да завидят., споделя творецът
Интервю на Георги Н. Николов с писателя Кирил Камбарев
- Господин Камбарев, след повече от десетилетие живот в чужбина, чувствате ли се интегриран в английското общество? Какво Ви предлага то в сравнение с българското и какво му [...]
Тази милост особено силно тупти в сърцето на родопчанина, за който само слънцето стои по-високо от родината
интервю на Лияна Фероли
В навечерието на Деня на виното и любовта в кърджалийското читалище беше представен сборникът с разкази на Светозар Казанджиев “Милост”.
{Още»}Интервю на Георги Н. Николов с проф. д-р Златимир Коларов
- Проф. Коларов, вие сте изтъкнат медик, филмов сценарист, писател… Какъв скрит подтик обединява тези изяви и коя сред всички Ви представя най-добре като личност?
Интервю на Георги Н. Николов със Златка Тименова, преподавател по български език в Лисабон
В Португалия българската култура почти не е позната. Масовият португалец знае за „Българските гласове”, за Стоичков, Балъков и Йорданов. Много от португалците се сещат за България като страна, през която са минали, пътувайки за Гърция или Турция…
С поетесата и белетристка Павлина Павлова разговаря Георги Н. Николов
- Павлина, какво е нивото на криминалната литература, издавана у нас? Имам предвид - от съвременни български автори.
Интервю на Илиана Велева с Румен Воденичаров
- Г-н Воденичаров, в 2011 г. написахте гневна статия „Един позорен съд си отива” по повод предаването на ген. Ратко Младич на Международния съд за бивша Югославия (МСБЮ).
Интервю на Лияна Фероли
Димитър Константинов Златев е новият носител на Националната награда за детска литература на името на талантливата писателка от Кърджали Петя Караколева.
С писателя Панчо Михайлов разговаря Стoян Дичев
- Смятате ли, г-н Михайлов, писателя като пътеводител на устрема към културно възмогване? В тая насока какви задачи, според Вас, има да разрешава той?
{Още»}Интервю на Ангел Тонов с писателя Дончо Цонев
- Промените какво са Ви дали като човек и на какво са Ви попречили?
- Отнеха ми възможността да стана добър геолог, моята голяма мечта. Баща ми е литераторът вкъщи. Законът на фамилията е децата да правят това, което не са правили родителите. Не съм доволен от постигнатото като [...]
Дорис Ернандес-Дукова е родена в България. Нейната майка е българка, баща й - колумбиец. Завършила е Техническия университет - Пловдив.
{Още»}интервю на Ангел Тонов с писателя Веселин Андреев
- Другарю Андреев, кога се роди идеята за Вашата мемоарна творба? Разкажете творческата й история.
- Замисълът, твърде далечен и неясен, се появи още по времето на излизането от печат на „Партизански песни”, около 1948-1950 година.
Интервю на Георги Н. Николов с журналистката от радио SBS Дияна Копринкова
Дияна Копринкова е радиожурналист с повече от двадесетгодишна кариера в различни български и световни медии като БНР, Българската секция на Би Би Си - Лондон и Българската програма на радио SBS в Австралия.
Интервю на Денчо Владимиров с именития творец и ръководител на знаменитата „Творческая Мастерская-Москва” Святослав Мойсеенко
- Каква е днес съдбата на творческия човек в Русия?
интервю на Георги Н. Николов
Снежана Галчева е родена в София. Поет и журналист. Завършила е специалността българска филология. От дванадесет години живее и работи в САЩ - Чикаго, и продължава да пише поезия.
с писателя Добри Жотев разговаря Ангел Тонов
- Кажете нещо за първата Ви творба?
- Написах я на 10 години за смъртта на един мой съселянин. Бях сам, нямах читател и я прочетох на нашето куче. То стоеше, слушаше и въртеше опашка.
С писателя Николай Хайтов разговаря Ангел Тонов
Предварителен разговор с Николай Хайтов
- Преди да започна да пиша, пия липов чай с лъжица мед за настройка.
Когато започвам да пише разказ, зная предварително края. Търся интересно начало, а след това запълвам това между началото и края.
превод: Литературен свят
Венецуела се подготвя за избори за учредително събрание, което ще реши въпроса за промяната на конституционния строй.
{Още»}Андрей Фурсов пред „Колокол России”
превод: Литературен свят
Мнозинството жители на Русия подкрепят поставянето на мемориални плочи и други знаци в памет на заслугите на Йосиф Сталин. Такива са резултатите от допитването, проведено от Общоруския център за проучване на общественото мнение.
Ели Видева - с Голямата европейска награда от международния фестивал „Поетични нощи” на Академия „Ориент-окцидент” - гр. Куртя де Арджеш
{Още»}превод: Литературен свят
Известният писател, майор от армията на ДНР и съветник на ръководителя на ДНР коментира за „Комсомольская правда” създаването на новата държава, учредена в Донецк
Известният писател и замполит на батальон от армията ДНР Захар Прилепин в ексклузивно интервю за „Комсомольская правда” разказа как вижда новата държава Малорусия. За създаването й, напомняме, заявиха на 18 [...]
с Николай Стариков разговаря Дмитрий Нерсесов
превод: Литературен свят
Защо в Китай и на Запад говорят за бившите лидери на държави като за исторически личности? Кой е заинтересован от изопачаването на руската история? Може ли да се каже, че Сталин и Путин си приличат?
Интервю на Георги Н. Николов с поета Михаил Кръстанов
- Драги Мишо, как изглежда днес българското духовно присъствие в Бразилия? Какви образователни, литературни, самодейни и пр. форми го изпълват със съдържание и откога датират корените му в тази страна?
Интервю на Лияна Фероли
Дори карикатурата отмира, осмивайки себе си - това, в което е превърнат животът
След дълго боледуване ни напусна известният български карикатурист Николай Арнаудов. Той е роден в Кърджали, където учи и работи дълги години. Преминал е през учителството на Борис Димовски, който го съветвал да търси силата повече във вица, отколкото в рисунъка.
{Още»}Панчо Недев
Панчо Недев, „Преди и след Апокалипсиса”, 2017 г., роман-социална прогностика (Хроника на глобални събития); консултант Артур Кордон, корица - Туко Рамирез, печат - „График” - Варна.
ВМЕСТО ПРЕДГОВОР
(автоинтервю)
с писателя Захар Прилепин разговаря Дмитрий Стешин
превод: Татяна Любенова
Случи се страшното: на нашия народ и на не малка част от интелигенцията им омръзна безкрайният либерален карнавал във високите сфери на руското изкуство. И повече от всичко омръзна откровената антируска и прозападна идеология, коята издигат в своите творчески съюзи хора “с добри гени”.
{Още»}превод: Литературен свят
Егор Яковлев разказа за новата си книга преди представянето й в Москва
ЦЕЛТА: 30 МИЛИОНА ДУШИ
- На Великата Отечествена война са посветени хиляди книги. Егор, защо решихте да пишете именно за това?
интервю на Юрий Кондратиев
превод: Литературен свят
Защо в Норвегия е невъзможно да се спомене името на Владимир Путин в положителен смисъл?
{Още»}сръбски доброволец на гости на в. “Завтра”
интервю на Андрей Фефелов
превод: Литературен свят
Радомир Почуча е служил в спецназа на Министерството на вътрешните работи на Сърбия, в ЮНА (югославска народна армия) е участвал в бойни действия на територията на Югославия.
{Още»}превод: Литературен свят
интервю на Вадим Соколов
Генералният секретар на Института „Суворов” Патрик Попел:
«С военните престъпления на украинския режим трябва да се заеме международен трибунал»
с журналиста и политика Ги Метан разговаря Андрей Самохин
превод: Литературен свят
Известният швейцарски журналист и политик, в близкото минало председател на парламента на женевския кантон, а сега - депутат от Християндемократическата партия Ги Метан познава Русия отблизо.
интервю на Анастасия Чернова
превод: Литературен свят
Генералният секретар на виенския Институт „Александър Суворов” Патрик Попел е пораснал в Австрия. Католик по рождение, той приема Православието, за което са го подбудили… украинската криза, събитията в Новорусия и в Крим.
С Алексей Варламов разговаря Олга Кирянова, Патриаршески съвет за култура
превод: Литературен свят
Може ли съвременното общество да даде на света литературни гении, как трябва да се създадат правилни отношения между културата и Църквата, трябва ли да се учи Библията в училище,
интервю на Елена Кирякова
превод: Литературен свят
Известни са резултатите на обявения от Руското военно-историческо общество (РВИО) конкурс за най-добър сценарий на филм за Героя на Съветския Съюз Зоя Космодемянская. Участваха 70 сценарии от Русия и Украйна.
{Още»}превод: Литературен свят
с писателя Хабиб Ахмад-заде разговаря Алекс Громов
Хабиб Ахмад-заде е известен ирански писател и киносценарист. По време на иранско-иракската война той, без да успее да завърши училище, заминава да отбранява страната си. Неговият роман «Шах с Машината на Страшния съд»
разговор с генерал Леонид Ивашов
превод: Литературен свят
„ЗА РУСКИЯ ВОЙНИК ДУХОВНОТО СЪСТОЯНИЕ ВИНАГИ Е ОПРЕДЕЛЯЩО”
- Леонид Григориевич, защо Първата световна война, която преминала под лозунга «За вярата, царя и Отечеството!», Русия загуби?
интервю на Александра Красногородска
превод: Литературен свят
Как живее в условията на война и украинска блокада Луганската Народна Република, как решава социално-икономическите си въпроси, кои от руските граждани стоят на опашка за получаване на паспорт от Републиката
{Още»}Олга Алексеева
превод: Литературен свят
Известният нижегородски поет и журналист Игор Грач трагично загина в Донбас в понеделник, 1 май. За това съобщи синът му Ярослав.
Разговор на писателя Виктор Кожемяко с историка Василий Галин
превод: Литературен свят
Почти тридесет години се води масирана антисъветска обработка на съзнанието на хората в нашата страна.
Интервю с проф. д-р Асен Златаров
- Да ни кажете нещо за Пенчо Славейков - човека?
- Личността на Пенчо Славейков имаше, наистина, нещо изключително за нашата действителност. Той завладяваше тия, които се опознаеха с него, защото носеше едно съзнание и воля за изявяване, които веднага издаваха избраника.
превод: Литературен свят
Работите на преминалия през различни горещи точки фотограф бяха показани на X-то международно биенале в Москва «Мода и стил във фотографията»
Почти половината руснаци вярват, че ни управляват масони и рептили
интервю на Евгений Черних
превод: Татяна Любенова
Почти половината руснаци вярват в тайното световно правителство! По-точно казано, 45 процента. Това са данни от актуално допитване на Всерусийския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ).
превод: Литературен свят
За произхода на човека, за новите открития на антрополозите в тази загадъчна област кореспондентът Екатерина Кравец разговаря с демографа, генетика Владимир Тимаков
интервю на Елена Гагарина
превод: Литературен свят
Украинският правозащитник Владимир Чемерис разказа защо търговията с човешки органи е добре организиран бизнес в Украйна.
Людмил Симеонов
Познавам поета Кънчо Великов повече от десетина години и се убедих, че той е не само сърдечен, широко скроен и верен приятел, но и безспорно талантлив български поет, който продължава да ме изненадва с всяка своя нова книга
{Още»}превод: Литературен свят
«Февруари 1917-та е заговор срещу руската история, който бе прекъснат от болшевиките»
Историкът Андрей Фурсов за стогодишнината от Февруарската революция (1917-2017) и защо «океанът на руския живот» помете «февралистите-любители на красиви фрази»
Интервю на Георги Н. Николов с поета Драгомир Шопов
- Драго, съвсем неотдавна в Англия стартира по инициатива на вестник „Будилник” - Лондон и лично на неговия издател, инж. Емил Русанов, чудесен клип за България. В центъра му е хип-хоп песента по твой текст „Ще се върнем”.
интервю на Екатерина Сажнева с писателя Захар Прилепин, понастоящем заместник-командир на батальон на спецназ в ДНР
превод: Литературен свят
- Може ли войната да бъде източник на вдъхновение за писателя, още повече, че имате и опит - чеченската война и прозата за нея?
превод: Литературен свят
Скоро след като Руската академия на науките (РАН) излезе с програма за смяна на икономическата парадигма в страната начала, а публично да защитава сегашния модел се зае Анатолий Чубайс, станахме свидетели на така
{Още»}С Благовеста Касабова разговаря Георги Н. Николов
- Блага, какво значение има историческата художествена литература за националната идентичност на една страна? За патриотизма на хората и опазване на вековните им традиции? Или е форма на остаряло мислене в ХХІ век?