МАРИН КАДИЕВ С МЕЖДУНАРОДНА НАГРАДА ЗА КРИТИКА
За Марин Кадиев се пише твърде малко, не защото няма какво да се каже, а защото завистта от колегите му в българската литература е известна твърде отдавна.
За разлика от литературните критици, които почти липсват в днешните дни на отрицание на всичко българско, то акад. Кадиев си има постоянна аудитория, която го уважава и цени.
Тя е сред онези творци, които не парадират с награди, получени по знайни и незнайни пътища, а пишещи за своите събратя, които познават и уважават, за онези, които четат техните творби в малките градове и села и им се радват.
Няма град или по-голямо село в България, което да не е посетено от Кадиев и където при неговото посещение да не се събират млади и стари творци, инвалиди и др., които намират своята творческа среда.
За всички тях неговото появяване е дар от небето, защото чуват оценката му и се радват. А той е взискателен и в същото време щедър в преценката си.
Неописуема радост е да бъде чут, когато представя даден автор или пък в свободна реч да прави преглед на творческата дейност, като вътрешна изява на човешкия дух. И винаги завършва словото си с думите: „Четете и пишете!”
От 1995 г. Кадиев е зам.-председател на Съюза на независимите български писатели, а от 2003 г. е негов председател.
Под неговото ръководство Съюзът расте с всеки изминат ден. В него напоследък се включват много млади хора, които на сбирките четат своите разкази, стихотворения, есета, пътеписи и се радват на радушния прием не само от неговия председател, но и на членовете му.
Съюзът издава на три месеца свое списание „Матадор 74″, в което членовете му публикуват свои творби. Главен редактор е Атанас Стоянов, който освен, че е прецизен и взискателен към творбите, които получава е и точен в изпращането му из страната.
Акад. Кадиев е завършил СУ “Св. Климент Охридски”, специалност Българска филология. Издал е над 11 книги с публицистика: статии, есета, рецензии, множество интервюта с известни български и чуждестранни автори, литературни анкети, сред които: „Думи за известни и неизвестни писатели и книги”, „Писатели, училище и време”, „Единадесет разговора с Николай Хайтов” и др., за която книга бих казала, че всеки пишещ трябва да я прочел, защото е един голям урок за това, как се пише и кога един бъдещ автор трябва да започне да се занимава с писане.
Той е известен на широката литературната общественост и с това, че за 65 години е извършил над 11 хиляди представяния на писатели и поети в цялата страна и чужбина: на английски, италиански, руски, азербайджански, украински, сръбски и македонски писатели, оставили трайни следи в световната литература.
Едно завидно творческо внимание към пишещите. Пред 2003 г. води хуманитарното предаване с литературна тематика „Не мога да мълча” по телевизия „СКАТ”.
Удостоен е с почетно звание академик на Българската академия на науките и изкуствата през 2013 г. и е директор на Института по български език и литература към академията.
Кадиев е носител на редица български и чуждестранни награди. През м. септември 2019 г. е официален гост на Четвъртия евразийски литературен фестивал „Лиффт 2019″ в Баку.
По случай Международния ден на книгата - 23 април 2020 г. в памет на Уилям Шекспир, Марин Кадиев става носител на Международната награда за литературна критика. Тя е признание и за активната му дейност като председател на Съюза на независимите български писатели, поддържащ литературния огън в сърцата на пишещите в България.
Наградата е подписана от петчленно жури от Австралия, Индия, САЩ, Южноафриканския съюз, Северна Македония и Нигерия. И както се казва в България не е дооценен, а в чужбина оценен.
За Кадиев Международната Шекспирова награда е признание за творческата и организаторската му дейност във всеки град и село на страната ни за въздигане на българския дух.
Нека и в бъдеще, години наред да продължава все така всеотдайно и от сърце да раздава духовност и святост на своите почитатели, приятели и съидейници на литературното поприще за въздигане на българския национален дух.
22 септември 2023 г.
София