СОЛТА НА ЗЕМЯТА
Джек Лондон, роден в Сан Франциско, е потомък на първите завоеватели на страната - „солта на земята”, - както той сам ги нарича, - хора силни телом и духом, храбри и смели, свободолюбиви и жадни за деятелност и за приключения”.
Под натиска на обстоятелствата и на своя неспокоен и независим дух, писателят е прекарал целия си живот в постоянни странствания, които не са престанали дори тогава, когато той, обезпечен материално, е могъл да заживее един спокоен, уседнал живот.
Благодарение на тия свои скитания и пътувания по сухо и по вода, на Север и на Юг, той се е обогатил с толкова множество разнообразни впечатления, които правят неговите произведения толкова интересни и толкова различни едни от други.
При все това Джек Лондон не може да се нарече натуралист: той не ни дава нещата, такива, каквито са те, а пречупени през призмата на неговия голям ентусиазъм, идеализъм и непоколебимата му вяра и силата на мускулите, на волята, на духа и на интелекта.
Особено възхитителни са неговите романи и разкази, в които е описан ‘младият и див север”, - страната на трептящия кристален мраз, на безкрайната снежна пустиня, на великото Мълчание.
В тази страна могат да живеят само млади хора, със силни мишци и със здрав дух. Тук няма никое от удобствата на града, които правят и детето на старец, дето всяко движение, всяка мускулна работа е изместена от някоя машина, от някое автоматическо копче.
Тук, при няколко десетки градусов студ, сред виелиците и снежната пустиня, между вълците и дивите индиански племена, животът се връща към своята младост - към първобитните времена.
Тук могат да живеят само хора, които могат да издържат на първобитната борба, а главно да преодолеят всички досегашни разбирания за морал и отношения между хората и да се приспособяват към новите отношения на търпимост, на чисто другарство, на себеотрицание, без което тук е невъзможен никакъв успех.
Подобно нещо може да се каже и за неговите еднакво пленителни произведения, в които е даден животът на южните морета и земи.
Голяма прелест на неговите работи придава и отношението на автора към живота. Прочетете несравнимите романи „Дъщеря на снеговете”, „Приключенията на Джоана”, „Малката господарка на големия дом” и неговите многобройни разкази - същински литературни перли, за да се уверите.
Навсякъде у него жената е кротка, тиха, нежна, но силна духом, предана другарка, вярна помощница, безропотно понасяща всички неволи и лишения и способна на мълчалива самоотверженост, щом това е необходимо. Такова благоговейно отношение към жената може да има само чистата младост.
Повече от похвален е починът да се издаде Дж. Лондон в пълно събрание съчиненията му от сп. „Страници за всички”. В излезлите 10 тома и следващите ги, българският читател ще може да се запознае с всички бисери от големия американски писател.
——————————
в. „Литературен глас”, г. 9, бр. 334, 23.12.1936 г.