ИЗБРАНИ МЕСТА ОТ КОРЕСПОНДЕНЦИЯТА МИ С ХРИСТО РАДЕВСКИ - ІІ
За голямо съжаление не съм запазила своите писма. Не съм писала чернови. Ето защо не мога да кажа за коя статия на Иван Руж съм му писала възторжено. Радевски бе откровен:„За статията на Ив. Руж - съжалявам! - не мога да споделя Вашия възторг. Независимо от многото верни неща в нея - тя е ученическа, догматична и казионна статия. Той някога бе сътрудник на РеЛеФ, но така си и остана на тогавашните си позиции и не се научи да вижда литературния процес в цялата му дълбочина и разновидност” /16 юни 1982/
Радевски особено ценеше Вапцаров- познавали се бяха - и аз го молех да ми разказва за него. / „Той беше безспорно даровит поет и чист човек!”/, но поставяше в класацията си първо Никола Фурнаджиев и Гео Милев. Настояваше да ги чета: „Засега Ви препоръчвам да прочетете отново стихосбирките „Пролетен вятър” и „Дъга” от Фурнаджиев и цялото списание „Пламък”, редактирано от Гео Милев.” /16 юни 1982/
Заглавието е подчертано дебело.
Навярно някъде в печата Хр.Радевски бе поместил нещо за Н. Фурнаджиев и аз съм му писала по този повод писмо с въпроси, породени от прочетеното. Ето част от отговора:
„Благодаря Ви за ласкавото мнение относно бележката ми за Фурнаджиев. И между другото ме питате каква разправия е имало около честването на Яворов. Ще Ви кажа накратко. В потушаването на Септемврийското антифашистко въстание от 1923 година - в помощ на полицията и войската взеха участие и цивилни групи. Те се казваха шпицкоманди. В тях - за срам и позор - участваха и някои писатели - Дим. Симидов, Йордан Стубел, Владимир Полянов и др. През 1924 год. група писатели около „Златорог” решават да честват 10-годишнината от смъртта на Яворов. Това честване стана в аудитория 45 на тогавашната ул.”Тетевенска”, сега „Будапеща”. И поканват и сътрудниците на редактираното от Г. Бакалов сп. „Нов път” - Асен Разцветников, Н. Фурнаджиев, Ангел Каралийчев и Г. Цанев да участват в честването. Но революционният печат много остро ги упрекна, че вършат работа с фашисти. А България още димеше в кръв. Почна се остра разпра, но наскоро бе извършен атентатът в катедралата „Св.Неделя”, рев. печат бе спрян, а четиримата сътрудници на „Нов път” се оказаха в „Златорог”. Пък и времето беше страшно”. /28 юни 1983/. Съкращенията са на Радевски.
Сега, като преглеждам писмата му, се оказва, че освен за литературна история ние сме беседвали за модите в литературата, за лошо написаните учебници, за преводите му, за нашумели статии, публикувани най-вече във в. „Народна култура” и др. Има и нечетливи места, които крият смисъла си. Като 7- годишна много харесвах превода му на поемата „Мистър Твистър” на С. Маршак. Той ми изпрати с автограф една преводна книга за деца, струва ми се че бе озаглавена „При вълшебниците”.
Ето един случай, който съм споделила с Хр. Радевски. Реших се да отида в редакцията на голямо списание за литература при известната редакторки Р. А. Тя ме прие любезно и първото нещо, което направи, бе да ме почерпи с цигара. Отказах, тъй като не пушех. Това беше грешка, която отчетох после. Тя се зачете в стиховете ми, после вдигна глава и изрази учудване, че толкова млад човек като мен пише „старомодно”. Беше харесала само стихотворението ми „Осъдени души”, което завършваше с думите - „Не си отец Ередия,/ не съм аз Фани Хорн”, но ми го върна: „Нали разбирате, тая гнила буржоазия…” Нищо не разбрах, но си отидох обезсърчена. След години тази поетеса замлъкна задълго. Ето какво ми писа големият поет по този повод: “След време вие ще й пишете: „Ты старомоден - вот расплата / за то, что в моде был когда-та..”
Много приятно ми бе едно писмо, за което не съм споделяла никъде, и дори сега, преди да пиша за него в „Литературен свят,” се двоумих дълго. Но реших, че с нищо не накърнявам паметта на поета, с който не сме се виждали на живо. То започваше така:
“Драга Анита Коларова, вчера получих стиховете, прочетох ги на един дъх, защото ме хванаха там, дето поезията хваща. И аз се влюбих в поетесата Анита Коларова. Не зная авторката млада ли е, възрастна ли е, красива или некрасива. Но стиховете й са млади и красиви. В тях се чувства и житейски опит и младежки порив. И сигурна мярка на художник, който знае стойността на словото. Говоря за първото си впечатление. И съм сигурен, че ако ги прочета няколко пъти и по-внимателно, а не емоционално - навярно ще открия нещо, което може да бъде по-добре. Но когато вървиш през градина с хубави цветя, налага се общото, очарователното, а не отделните криво израсли клончета и повехнали листи. В едно писмо ми писахте, че съм Ви открил. За тогава преувеличавате. Но сега - за себе си - Ви открих. Целувам вдъхновената Ви ръка!” /14 ян. 1984/.
Всичко това, което пише Христо Радевски, е напълно невинно и платоническо. Но той беше емоционален човек. А за мен беше и голяма личност. В началото на 90-те години, когато боледуваше по-често, Радевски обичаше да посреща в дома си съпругата на Цветан Стоянов Антоанета Войникова, с която намираше общ език. Зная го от последните му писма.
***
На 16 февруари 1996 г. в. „ДУМА” съобщи с едър шрифт: ОТИДЕ СИ ЕДИН ГОЛЯМ ДУХ”. Запазила съм вестника. Поместена е снимка на Христо Радевски с негови почитатели, на които дава автографи. От ляво - колонката на Стефан Продев -„В този тъжен зимен ден Христо Радевски отива при своите велики и верни другари. При онези от съзвездието.” Горе в дясно има две факсимилета - личи, че са писани от немощна ръка. Под тях - бележка на редакцията: „Последните стихове, писани от ръката на поета на 10 януари 1996 г.” Това са две малки сатирични стихотворения, които предлагам отделно. Следват мненията на известни поети под заглавие - С КАКВО ЩЕ ГО ЗАПОМНИМ:
Валери Петров: „…Обич към природата, мъдри мисли за живота, любовта и смъртта. А критиката на обществените недъзи, сатирата бяха стихията, на която той отдаде в буквалния смисъл на думата и последната капка мастило на перото си…”
Павел Матев: „..Лично аз се учих от стиховете му, от гражданския му морал и от цялата му незавидна съдба да отстоява хуманизма и истината.”
Александър Геров: „След Ботев и Атанас Далчев за мен Христо Радевски е сред най-големите наши поети.”
Проф. Тончо Жечев: „Христо Радевски винаги ми е приличал на Лермонтовия герой, който вика бури, но гръмотевиците са винаги върху неговата глава.”