ЕДИН НЕУМОРИМ ТРУЖЕНИК
Петър Чолов
Той бе между ония писатели, чиято гибел на фронта през Първата световна война прекъсна жизнения им път в разцвета на творческите им сили.
Ако запитаме нашите бащи и майки за „Светулка”, те ще кажат „Това беше най-хубавото детско списание в миналото”. А тези, които са работили с неговия основател и дългогодишен редактор Георги Стоянов, няма да пропуснат да подчертаят, че той е бил прекрасен човек, даровнт писател, отдал целия си живот на децата.
Георги Стоянов е роден на 11 ноември 1874 година в будното село Угърчин - Ловешко. Роден в многочленно селско семейство, той от ранно детство изпитва несгодите на селския живот и израства с копнеж да се подобри участта на бедните хора и техните деца.
Обикнал своя народ, възприел социалистическите идеи, след завършването на Ломското педагогическо училище през 1895 година, Георги Стоянов се отдавана учителското поприще и учителствувал 22 години в родното си село, в Плевен, в с. Долни Дъбник и в Coфия.
Освен това той се проявява и като голям общественик, социалист и деец на учителското движение, заради което е избнран непрекъснато за председател на Плевенското и Софийското околийско учителско дружество, както и за член на УС на Българския учителски съюз.Тая му дейност и дружбата му с някои видни дейци на партията,
като Тодор Луканов, Ламби Кандев, Димо х. Димов и др. стават причина буржоазната власт да го уволнява два пъти.
Освен като активен общественик в социалистическото и учителското движение Георги Стоянов се проявява и като педагог-теоретик.
В своите студии и в книгата си „Патриотичното възпитание” Георги Стоянов поставя едно основно изискване: децата да се възпитават в прогресивен, републикански дух, да се подготвят като борци „за изграждане на оня обществен строй, при който
ще изчезне частната собственост, експлоатацията, неравенството, милитаризма”, т. е. като борци за социализъм.
Но най-голямото дело в живота на Георги Стоянов, това с което той ще остане завинаги в съзнанието на поколенията, е основаването на сп. „Светулка”, както и създаденото от него литературно творчество. В историята на българската детска литература името му се нарежда между нейните основоположници и първи ревностни дейци.
Имайки предвид нуждите на децата от полезно и хубаво четиво, Стояиов основава през 1904 година сп. „Светулка” (продължило да излиза чак до 1940 година) и го редактира близо 14 години до самата си смърт.
Георги Стоянов, обаче не само симпатизира на бедните и отрудени хора, на гладните им дечица. От всичките му творби лъха вярата, че ще настъпят по-добри времена, че ще дойдат дни на щастливо и радостно детство.
С борчески дух, с любов към народа, с вяра в бъдните времена са изпълнени и разказите, и стихотворенията на Георги Стоянов за възрастни.
Писател, борец за социализъм, общественик, педагог, неуморим труженик в българската детска литература, Георги Стоянов остана завинаги в сърцата ни като пример за всеотдайно и благородно служене на своя народ и неговото бъдеще - децата.
Юбилеен лист „Георги Стоянов”, 15.11.1968 г.