ВЕСЕЛА ВАСИЛЕВА - НЕПОЗНАТА, НО БЛИЗКА
Весела Василева има странна съдба: непознато име за широките обществени и читателски кръгове и необикновено тачена и обичана в средата на своите връстници и приятели. За малцина у нас са писани такива възторжени думи:
“Всяка личност е неповторима. Весела бе една много рано изградена личност с голямо очарование, голямо дарование, големи изисквания, оригинален ум. Нейното присъствие създаваше особена атмосфера. Затова така се чувствува отсъствието й.
За нас в младежките години тя олицетворяваше една може би романтична представа за красотата. Беше нейно душевно и телесно въплъщение. Но красотата е неуловима за обектива - прехвърлим ли запазените снимки, ще ни стане още по-мъчно: нито една не може да покаже истинския й чар” (Невена Стефанова).
“Тичах мислено по стълбището на Първа девическа гимназия, по сумрачните коридори, задъхана, да гоня един рус лъч, който озари юношеството ми с поетично вълшебство. Дошла от малкия град, на прага между детството и младостта (все на някакъв праг!), с жадни, провинциални очи аз търсех въплъщение на столицата, на културата, на изяществото. И го открих още в първия учебен ден, в първото междучасие. Една девойка прекоси коридора, сякаш излязла от картините на Ботичели. Не! От никакви картини, от никакви сравнения. Тя бе несравнимост, неповторимост. Това ме прониза с ослепителна ясност от пръв поглед. Не може да се опише, нито да се разглежда на съставки: коса, очи, фигура, движения. Тя бе самата хармония. Излъчване на изтънчена духовност. Името й се понесе с тайнствен шепот между нас: “Весела Василева, поетеса.” Звучеше като музика от клавесин. И остана завинаги в душата ми, незаглушено от шумотевицата на идващите десетилетия, незасенчено от толкова промени, увлечения и разочарования” (Блага Димитрова).
“Весела Василева притежаваше дарбата да общува непринудено и топло с приятели и познати. Спомените за нея са живи - времето не ги заличи. Рядко надарена личност, излъчваща духовна и физическа хубост, тя не само пишеше талантливо, но и обичаше да рисува. И рисуваше хубаво. Помня нейни малки по формат, но наситени с много настроение акварели, рисувани в плътно кафяви и небесносини тонове, хармонично съчетани…
От тези далечни години незабравим остава споменът за откриването на ученическата ми изложба в Първа мъжка гимназия през 1937 г., на което присъствуваха, разбира се, и приятелските ни кръгове около списанията “Звън” и “Ученически подем”. Изложбата ми откри Весела Василева с чудесно слово, започващо с думите: “Ние, младите…”. Колко отдавна беше това и колко странно звучат сега тези думи “Ние, младите…” (Найден Петков).
Не бих искал да продължавам със спомени на връстниците и приятелите на Весела Василева - между тях са Александър Геров, Емил Манов, Валери Петров, Михаил Величков, Богомил Нонев, Кръстю Мирски, Стоян Каролев, Пеньо Русев и още мнозина. Те познаваха не само човека, но и поетесата и ценяха нейното творчество. Случи се така, че няколкото опита да се издадат в отделна книга стиховете на Весела Василева останаха без резултат; едва през 1956 г. един цикъл нейни стихотворения бе обнародван в списание “Септември”.
Права е Блага Димитрова, когато казва: “Тежи ми неизпълнен дълг към Весела Василева, вдъхновителката на нашата младост. Струват ми се ограбени идващите поколения, които не я познават. Стиховете й трябваше отдавна да бъдат издадени, за да въведат младите читатели в нейния свят. Но тази талантлива поетеса все още е известна само на щастливците, огрени от живото й присъствие.”
Името на Весела Василева се появи в нашия литературен печат в края на тридесетте години, главно в ученическите и младежките списания “Звън” и “Ученически подем”. Биографията на Весела е кратка. Родена е на 22 декември 1919 г. в София в семейство с големи културни интереси. Баща й Григор Василев, известен политически деец, адвокат и общественик, е близък приятел на писатели и художници: Йордан Йовков и Елин Пелин, Димчо Дебелянов и Христо Ясенов, Константин Щъркелов и Борис Денев, Никола Петров и Никола Танев, Александър Балабанов и Симеон Радев и др. Майката, Мария Василева, е много културна жена и добра пианистка, следвала в Берлинската консерватория.
От малка Весела попада в средата на хора на изкуството. Безспорно това подпомага развитието на нейните разностранни дарби. Те са в няколко области: литература, музика, живопис, театър. Постепенно литературните интереси надделяват. Подкрепят ги нейните учители в Първа девическа гимназия, особено Маня Милетич - Букурещлиева; поддържа ги атмосферата в ученическите издания “Звън” и “Ученически подем”, където тя сътрудничи. В тях Весела се среща с цяла редица талантливи младежи, които през следващите десетилетия ще играят значителна роля в нашата литература.
Весела Василева пише и публикува стихотворения, малки разкази, приказки, литературни статии, критични рецензии (например за книгата на Елисавета Багряна “Сърце човешко”), статии за музика (”III концерт за пиано и оркестър на Панчо Владигеров”). Между ръкописите й се намират страници от интересен дневник, пътни бележки, есе за българката и др.
През 1938-1942 г. Весела Василева е студентка по славянска филология в Софийския университет. Познавам я от тези години. Малко е да се каже, че Весела Василева беше отлична студентка. Не бих искал да говоря тук и за личното й очарование. Тя се налагаше преди всичко с голямата си култура, с разностранните си интереси и с умението си да общува с колегите си непосредно и естествено, с духовната атмосфера, която излъчваше. Помня любовта й към литературата, увлечението, с което говореше за поезията, страстта, с която търсеше нови книги. Но помня и интереса, който проявяваше към езикознанието - обичаше да разговаря с младите тогава езиковеди Кирил Мирчев и Иван Леков (бъдещите професори, видни представители на българската езиковедска наука), а също и със своите колеги, които вече бяха определили интересите си към проблемите на езика - Иван Гълъбов и Иван Дуриданов. Проф. Стоян Романски насърчаваше езиковедските увлечения на Весела Василева, настояваше да продължи научните си занимания в областта на езика, и когато тя завърши успешно четиригодишния курс на Историко-филологическия факултет в София, издейства стипендия и я изпрати да подготви докторска дисертация по старобългарски език във Виенския университет. Това бе в края на 1942 г.
Че Весела Василева се занимаваше много сериозно с проблемите на славянската филология, това е вярно. Бе още студентка, когато в списание “Родина” (г. III, 1941, кн.3) бе обнародвана нейната добре аргументирана студия “Въпросът за народността на свети Кирил и Методий”. Цитираната богата научна литература показва колко задълбочено Весела бе проучила един от най-трудните въпроси от биографията на двамата солунски братя и бе взела определено отношение в съществуващите спорове, утвърждавайки български народностен произход на братята. Весела Василева притежаваше и необходимите способности, и необходимите дарби, и необходимата воля да са занимава с проблемите на българския език. Но все пак, струва ми се, това не бе нейният съкровен път. Разговарях с нея преди заминаването й за Виена. Естествено, тя се радваше на успеха си, на стипендията; готвеше се да работи упорито, за да оправдае надеждите, които възлагаха на нея нейните професори. Привличаха я възможностите, които й даваше един стар, бележит университет. Но помня и една нейна плаха усмивка, в която имаше известен страх от решението, което вземаше, една неувереност дали това бе истинският път, който бе избрала.
Весела Василева замина за Виена в тежко време, в разгара на жестоката война, която се водеше в света, в един град, в който зловещо тъпчеше хитлеристкият ботуш. Тя работи там упорито, с цялата страст, на която бе способна да се отдаде на научни занимания. Но във Виена Весела не бе се отказала и от своята поезия - написа редица стихотворения, в които се чувствуваше нейната дълбока тревога пред онова, което ставаше в света.
Преди да замине, Весела ми преписа най-хубавите си стихотворения в една синя тетрадка - за спомен, може би с някакво предчувствие. Тази тетрадка пазя и досега. Като студентка Весела Василева продължаваше да пише стихове, но не печаташе. Не напечата и нито едно от стихотворенията, които бе написала във Виена. Значеше ли това отказ от поезията? - Не. Само изчакваше; изчакваше, за да получи при своята голяма взискателност по-дълбока вътрешна убеденост.
Дори и при най-усилените си научни занимания тя копнееше “да пише” - това изповядваше в писмата до майка си. Весела винаги дълбоко е обичала майка си, а сега, след като бе изгубила баща си (1942 г.), тази любов бе се увеличила още повече.
Получих от Виена няколко писма. Искам да приведа откъс из две от тях, за да се видят настроенията на Весела през онези години.
“Предполагате, че декорът тук ми допада - трябва ли да разправям какво удоволствие е да върви човек из улиците на един стар, стилен град? Понякога се спирам пред една хубава готическа черква, сред някой малък площад, където е настанен тихо един железен мъж в старовремешни дрехи, и съм просто благодарна, че съм тук сега.”
След описанието на града, особено в предколедните дни, Весела минава към впечатленията от университета: “В университета ще има много интересни неща за мене. В славянския семинар пристъпих със страхопочитание и със спомена за Миклошич и Ягич; посрещна ме г-н Ziewehr, който е много приветлив и услужлив. Там е уютно и, също както в университета, там се разхожда призракът на дългогодишна традиция”. И следват проектите на Весела за слушане на лекции по обща и специална етнография, славянска и немска литература, византийско изкуство, славянска и балканска история, лекции за Стриндберг и Ибсен, уроци по полски. “Сега уча усилено немски, който - о, учудване - вече приказвам” (31.ХII.1942).
Ето две извадки от писмото от 12. IV. 1943 г.:
“След това дълго оправдание, нека Ви кажа, че съм жива и здрава след много изпитания за здравето ми - измръзване на пръстите на ръцете, ангина и стомашни трагедии, - че пролетта във Виена е дошла и всяка сутрин ставам с добро самочувствие и потеглям към семинара. Той е много близо до пансиона, но пътят към него е много красив. Всичко изглежда толкова по-хубаво под слънце! Слава богу, повечето ми приятели от България си заминаха. Няма кой да ми се сърди, когато не искам да излизам; даже брат ми е в момента на ски, а аз се чувствувам напълно свободна от опека и грижа. Наслаждавам се на свободата си и дълги вечери си чета приятни неща - на немски, разбира се. Сприятелих се с една 60-годишна виенчанка, която е много мила и образована жена и има предимство да притежава чудесна библиотека. Тя говори и съвършено френски и английски, но удоволствието да говоря с нея на тия езици отлагам за по-късно, когато ще знам по-добре немски.”
Писмата са цензурирани и Весела не е могла да си позволи да пише за впечатленията си от войната. Но че тези въпроси са я занимавали, се вижда от разказа за две полякини, прикрили се с немски имена в пансиона. По-голямата от тях иска да дойде в България да следва химия; написала е писмо до Ректората на Софийския университет. Весела ме моли да проверя каква е съдбата на нейната молба.
Военна Виена обаче прозира вече в стихотворенията, за които Весела пише: “Когато се осмеля, в някой дързък момент на настроение, ще Ви изпратя един плик с няколко стихотворения. Без писмо, защото няма да знам с какво да ги придружа. Вие си ги прочетете и не ми пишете за тях. Не знам защо си втълпих в последните месеци, че нищо хубаво не мога да напиша. Пиша ги, защото трябва да ги напиша - боли ме, ако не го направя. Но самочувствието ми спада, а и преди никога не беше високо. Та някога ще Ви пратя стихове, но не ми пишете нищо за тях.”
Това е само част от ежедневието на Весела Василева във Виена. Въпреки войната, въпреки тъгата за близките, сякаш всичко върви добре - и заниманията в университета, и любовта към книгите, и поезията. Докторските изпити също вървят добре. Нещо повече - Весела е назначена за асистентка. На 6 януари 1944 г. заявява на приятелите си: “Днес е най-щастливият ден от живота ми”, и се запътва към българската легация да прати писмо в София за необходимите й книги. Ремаркето на един военен камион се откачва и премазва Весела, която е вървяла по тротоара. Умира след операцията, която й е била направена от изтъкнат виенски хирург. Трагедията става четири дни преди голямата бомбардировка на София на 10 януари. През втората половина на януари между многобройните нови гробове на софийските гробища се отвори още един гроб - в земята бе спуснат херметично затвореният ковчег, който донесе в родината разбитото тяло на Весела. На мен се падна тъжното задължение да кажа няколко прощални думи над пресния й гроб.
Не бих искал да навлизам в размисъл за трагичната съдба на Весела Василева, обаятелна и неповторима, въплътила в себе си най-хубавите качества, най-чистите пориви на младостта, на човешката личност. Навярно Весела Василева щеше да стане забележителен творец в своята научна област. Макар че привидно беше се отказала от поетическото поприще, Весела пишеше до последните дни на живота си. Тя остана вярна на поезията. Възторжените спомени на нейните приятели и връстници неизбежно ще избледнеят, но убеден съм - стихотворенията, които тя написа, ще останат да живеят и те ще бъдат неумиращата връзка между нея и по-късните поколения, за да потвърдят, че нейната съдба бе част от живота на родината, от трагичната съдба на народа. Весела Василева всъщност загина на война, бе жертва на войната - една от най-скъпите жертви.
Тъкмо затова е необходимо да се кажат няколко думи за поезията на Весела. Тук няма да се спирам на интересните страници от нейния дневник, на нейните наблюдения над природата, на пътните й бележки. В тях има много свежест на виждането, пластичност на описанията, необикновена зрелост на размислите. Но това са все пак само фрагменти от едно едва започнато дело.
Съвсем друг е случаят с поезията на Весела Василева. В своя кратък, 24-годишен, живот, тя написа около сто стихотворения. Някой ще каже: ученически опити; та кой ли не пише на младини стихотворения? В поетическото наследство на Весела Василева има и ученически опити - нещо съвсем естествено. Но в стихотворенията й се намира едно безспорно художествено ядро, което говори действително за талант и за не случайни поетически постижения. В това ще се убеди всеки, който ги прочете. Най-хубавите стихотворения на Весела Василева издържаха проверката на времето.
Весела Василева принадлежи към младото поколение поети, които започнаха да публикуват в навечерието на Втората световна война, зрееха идейно и волево по време на самата война и голяма част от тях преминаха в новата, социалистическа епоха. От своите връстници тя последва съдбата на Александър Вутимски, който изгасна в санаториума край Сурдулица през 1943 година. В поезията на Вутимски и Весела Василева има нещо общо - предчувствието на катастрофата на човечеството, зловещият повей на войната:
Един след друг навлизат континентите
във бойната редица на войната.
От раждането на света до днес
не е бил по-зловещ и кървав вятърът.
Въпреки различията в лирическата интонация, тези стихове на Вутимски напомнят едно от най-силните стихотворения на Весела Василева - “Молитва”. Не се боя да твърдя, че това е едно от най-хубавите антивоенни и хуманистични стихотворения в българската поезия.
Не бих искал да сравнявам Весела Василева с такива утвърдени поети като Валери Петров, Александър Геров, Веселин Ханчев, Богомил Райнов, Блага Димитрова, Невена Стефанова, Божидар Божилов, защото нейното поетическо развитие бе прекършено твърде рано, но и тя бе поет на града, и тя принадлежи към тая силна вълна на градски поети, които за първи път така едновременно и вкупом се втурнаха в българската литература.
В стихотворенията на Весела Василева често се появява градът, градската улица, градската къща, градският прозорец:
Снегът,
снегът, който бавно вали,
невидим в небето студено,
снегът, който бавно покри
земята, от студ вкоравена,
снегът, който меко хрусти
под стъпките. И покрива градът,
снегът.
—————————————
И ти,
до прозореца тихо застанал,
и ти - с уморени и бавни очи
гледаш някаква сънна картина
през стъклото, във рамката бяла,
и ти - знаеш - всичко така ще отмине…
Вали.
Още едно градско настроение:
Във стаята е тихо, тъмно и спокойно,
и отрезът небе в прозореца е син
с оная тъмна и спокойна синева на вечерта,
от улицата гласовете идват глухо и нестройно,
трещи трамвай по старата желязна линия,
а вътре се огъват по стените
на цветните реклами светлините…
Разбира се, това не е градът на Христо Смирненски с неговите размирни улици, нито градът на Атанас Далчев със старите къщи, скърцащите врати и забравените балкони. Весела Василева вижда града в някаква интимна атмосфера, по-тясно свързана с личното й битие. Вечер тя се вслушва в тишината:
Тишина. Тишина всред града,
в тая лятна и хубава вечер -
вън е празнично- шумно, тълпа,
гласовете се чуват далече.
В нейното поетическо видение всичко става сиво:
Присвиха пръсти тънките завеси
да замрачат вечерното небе,
и лампата прилича на обесен,
и тишината в стаята преле.
Сега ще дойдат свечерени мисли,
и в тях денят ще бъде целият втъкан,
и миговете бавно ще прелистям,
и ще го видя - беден, проигран.
И после мислите на пръсти ще излезнат
-да ги не чуя, и ще стане мрак,
и нощ без сънища в леглото ми ще слезе,
а утре - утре ще живея пак.
Но по пътя на контраста в града се ражда и жаждата за просторно и чисто небе, за ливади и поля, за море. Няколко интересни стихотворения ни отвеждат към жадувания свят на природата - “Миди”, “Земя”, “Пролет”, “Лято”, “Като враже копие се впива”, “Топла есен”, “Въздухът опива като вино”, “Край ливадата дърветата”. Тук не се касае за някакво бягство от града; природата в поезията на Весела Василева не е самостоятелен мотив, а само изход от мрачните мисли, родени в града, само едно потвърждение на дълбокия порив към някаква нравствена чистота, търсене на някаква далечна светлина - като идеал, като духовна необходимост. Това са състояния, присъщи на младия човек, който не може да приеме нито сивотата, нито примирението и живее с дълбок копнеж за една друга действителност. Весела Василева изразява тези настроения твърде рано - в “Солвейг”. Те звучат още по-силно в “Жажда”:
Давай ми, давай ми, пъстър живот,
нови одежди за новия ден
нови измами и нови надежди,
в нови и чужди страни ме отвеждай…
Но нито полетите, нито стихийте, които тласкат Багряна по жизнения път и широкия свят, са характерни за атмосферата, в която живее младата поетеса. В нейния свят болката, ранните разочарования и горчивини, неочакваните раздели, бързото обезсмисляне на надеждите са твърде често явление. Дори любовта я изпълва с тревога и страх (”Обич”); младостта я изправя пред въпроси и неверие - “отговори страшни да намирам и Тома неверен да почитам” (”Неверие”). Странен е този ранен житейски и психологически опит: някога поетесата е смятала, че когато ще се разделя с любимия, ще настъпи едва ли не мирова катастрофа, а сега посреща раздялата с невероятно примирение (”Мислех, че когато се разделяме”).
Бихме казали: настроения и капризи на младостта. Това не е вярно; на Весела Василева е чужд младежкият сантиментализъм. Тук има нещо по-значително и по-дълбоко: едно трагично усещане за времето, в което живее, едно предчувствие за катастрофичност. Това предчувствие се разкрива в няколко стихотворения, писани, когато вече войната е започнала, от 1940 г. нататък. В стихотворението “Писмо” ясно се казва:
И какво да ти напиша ново?
Всеки ден е гладен ден без теб.
Другото е тежко и сурово
-искаш да си глух и слеп.
Мисля си, не е ли странно
да обичаш - тъкмо в тия дни:
някъде летят аероплани
и се сриват тухлени стени.
И убиват млади хора,
като нас, нали разбираш?
Някаква безименна умора
край сърцето в обръч се събира,
и не мога да ти пиша вече,
но ще пусна малкото писмо;
отхвърли ми болката далече
и чети - чети едно.
От “Писмо” Весела Василева стига до “Молитва”. Не бих искал да анализирам тази творба. Читателят ще я намери в тази книга и нека я прочете - тя ще го развълнува дълбоко с благородството на чувството, с човечността си, с протеста срещу войната, с хуманистичната си атмосфера, с болката си и все пак с една вяра - вярата в “светия дух” - тук религиозният термин е само един символ. Бих обърнал внимание и на умението, с което е написано стихотворението: намерен е оригинален подход, оригинална композиция и структура, с вещо използуване на библейски и евангелски елементи за ново съдържание. Когато го е писала, поетесата едва е прекрачила своите двадесет години. В историята на литературата съществуват примери на ранна художествена зрелост; “Молитва” е такъв пример. Дори само това стихотворение да бе написала, Весела Василева заслужава място в българската поезия.
Виенският цикъл е нова и последна страница в творчеството на Весела Василева. Стихотворенията са писани през края на 1942 и 1943 година. Както видяхме, поетесата говори боязливо за тях - пораснали са нейните естетически изисквания. Не желае да се печатат, но ги праща на близките, защото все пак има съзнание за тяхната стойност и тяхната обществена актуалност. В тези стихотворения се мярка образът на големия град, в тях е легнала сянката на военна, потисната, уморена Виена, но образът на Виена е не толкова пейзаж, колкото символ - мрачен и тревожен.
Тук къщите са сиви, натежали
от многото години и говорят
за мир и красота. И слънце гали
повехналата хубост на фасадите.
И умората от тях измива
със нежна длан дъждът.
В далечния град поетесата все по-често се връща към спомена за близките. Две стихотворения са посветени на бащата, който е починал, и на майката:
От теб започна някога светът,
- ти моя топла и обичана,
със посребрените коси..
Когато днеска ни дели
тъй дълъг, дълъг път,
една безкрайно нежна нишка
се обтяга, тегли
и боли.
За виенските настроения на Весела Василева говорят строфи като следните:
Само няма да ти кажа
колко тъмен и студен
е наоколо градът.
И че нямям път.
И ръцете вледенени,
че не могат да горят.
И очите , че болят
от безсъница и сълзи.
В старата къща, в стаята с тъмни, стари мебели поетесата мисли само за едно - за войната, за голямата тревога, “колко са убили днеска някъде така далече…”
След няколко месеца голямата тревога ще пресече и нейния път, войната безмилостно ще унищожи една от безспорните надежди на новата българска поезия.
Весела Василева - тази лъчезарна девойка - е от поетите, които са родени със смъртен знак на челото. Излишно е да гадаем как би се развила. Трябва да приемем най-хубавото в нейното творчество като една даденост, като един факт, край който не можем да минем безразлични, като едно наследство, от което нямаме право да се отказваме.
Весела Василева принадлежи на едно поколение, което остави плодотворна следа в развитието на българската култура. Тя внесе своя багра в сътвореното от това поколение. Ще остане в съзнанието на нашето време с човечността и чистотата на своите духовни търсения и с онова чувство за морална отговорност, с което се докосваше изтръпнала до огромната тревога, легнала над света. В тази страшна тревога Весела Василева не можеше да намери път, но на болката на хората отвръщаше с обич.
22 април 1981
София