ДОСТА СЧУПЕНИ СТЪКЛА
При нашествието напоследък на турски сериали по телевизията, някои от които - прилични, ценителите на киното у нас очакваха и българската продукция на „Стъклен дом”, рекламирана настойчиво по BTV. Първият епизод бе посрещнат радушно, като обещание за по-нататъшно успешно развитие на действието. Шега ли е? Компания за строителство и експлоатация на молове (мол - универсален магазин, универмаг. И такова чудо сме виждали!), чийто шеф, богаташът Димитър Касабов, е застрелян в края на епизода.
Обикновените хора като нас обичат да гледат филми за богаташи, сякаш екранът по особен начин за час и половина ни приобщава към съсловието на заможните.
Какво се случва след първия епизод в дома от стъкло? - Майко мила! Последваха такива дивотии, такива наивности, че човек се чуди кой е одобрил подобен сценарий и защо актьорите са се съгласили да играят в него.
Първото безумие е оживяването на главния герой. Застреляният Д. Касабов (Ст. Данаилов), поставен в луксозен ковчег, сред цветя и сълзи, както е редно, заема полагаемото му се място в гроба. Обаче незнайно как се пръква жив в центъра на Лондон, в уютен апартамент. Там първоначално медицинска сестра го обслужва, докато не заякне. Негов компаньон е ченге.
Възкресяването на богаташа има епохално значение. И ето защо. В Евангелието се споменава за трима възкресени от Христос, но от тях само един - Лазар - е изваден от гроба.
Е, г-н Д. Касабов е вторият!
По-нататък… Убитият предава богу дух в ръцете на току що върналия се от Америка свой син Камен, стоял доста години в доброволно изгнание поради спречкване в семейството. Предсмъртното дихание на моловия бос се причува на сина като някакво име, може би „Певците”… Камен, заедно със Ставрев, глуповатият охранител, решават, че става дума за село с такова име. И без предварително проучване или някакъв приблизителен план за действие двамината тръгват да търсят убиеца. Научават, че в къща с обширен двор са се настанили руснаци-мафиоти и Камен, горящ за отмъщение, прескача оградата да търси из двора улики. Тогава се случва нещо идиотско: откъм къщата бдителен мафиот гърми срещу него с пищов.
Според детските представи, например в предаването „Кой е по- по- най?”, в света обитават или добри или лоши хора. По тази логика лошите трябва да стрелят лошо. И руснакът-мафиот не уцелва.
Обаче за какъв дявол на мафиота му е да гърми и вдига на крак селската полиция? Нормално е, когато видите някого в двора си, да го попитате какво търси. На лошите руснаци такъв човек може да носи съобщение или пари. Може да се е заблудил, но най-вероятно ще да е циганин, тършуващ в двора за непотребно желязо за продан. В такъв случай просто ще го изритат на улицата.
Основната интрига в сериала е противопоставянето между съдружниците на убития Касабов и Н. Жеков, уволнен чиновник, но някак си задържал се във фирмата след смъртта на главния бос. Въпросният Жеков плете козни срещу благородното дело на моловете заедно със своята любовница - русата нимфоманка Елена, отговорничка за връзките с обществеността на фирмата.
Ето че благородният Камен и Ставрев се озовават пак в прословутото село, за да попречат на злодееца Жеков да премести с камион стока (част от нея „без бандерол”) в друг неизвестен склад. Обаче докато нашите двама герои се туткат, птиченцето е изхвръкнало от клетката, останал е празен складът - паянтова постройка с две зеещи врати, по същество коптор.
Наивният сценарист Димитър Митовски и режисьорът Димитър Гочев не са знаели, а и не са питали какво представляват складовете на солидните фирми. Може ли произволно да се изнася стока, при все че се води на материално отговорно за склада лице?
Изглежда Касабов-син има по-голям успех на друго поприще - любовното, където му партнира Боряна, опечалената млада вдовица, докато не се скарат със съдействието на русата пиарка.
Идват още смешки. Поканени са чуждестранни инвеститори за новостроящ се мол, понеже изграждането му закъснявало и собствениците щели да загубят парите си. Хайде де! И тук сценаристът не си е дал труда да попита, ако не знае, че има процедура за узаконяване на строежи. Богатите фирми не строят върху общинска земя (суперфикция), а най-напред купуват парцел, заверяват плана на постройката в архитектурния отдел на общината, получават строителна линия, плащат необходимите такси и т.н. По този начин строежът става законен и няма външна сила, която да го спре, дори смешният митинг на жените, инспириран от Жеков-Елена, че новият мол отнемал парцел за детска болница. По нататък, за да се подчертае благородството на Камен, сценаристът го принуждава със свои пари да купи парцел и да го подари вместо отнетия. Трогателно, но безсмислено. В действителност гражданите са доволни да имат под носа си голям магазин и нямат причина да протестират. А по отношение на детския център, всеки знае, че общините не са затруднени в намирането на парцел, а на пари.
Фактически в замисъла на авторите е скрито недомислие. Планирали са на екрана да вървят успоредно две сюжетни линии: на възрастните и на богаташките синчета. Обаче втората линия, отнемаща доста от времето на зрителя, е прекалено мършава. Авторите не са могли да измислят нищо, освен да накарат сина на покойния Димитър да направи бебе на своя съученичка. И какво? Озлочестената дама се чуди да остави или не бебето на фона на постоянното присъствие на учениците в кръчмата. Досадно и скучно.
И в „Стъклен дом”, както в доста български филми, виждаме позната слабост: действието е херметично, не излиза от мястото на интригата. Липсва общественият фон.
Елена плаща на убиец - дребен, зле облечен шушумига. Но дори да са застреляни половината герои, хващам се на бас, че скуката и по-нататък ще владее екрана, вероятно поради изначални сценарни недъзи.
В епизода от 30 май посочените слабости още повече се задълбочават. На екрана се мяркат къси сценки, повечето - за секунди, монтирани набързо и произволно - като насипани на куп. Омесват се сцени с ученици в бара, караници, разговор на Камен с японка от името на инвеститори, изложба, в която Боряна представя камък със старобългарски руни(?). По правило, когато се показва изложба, режисьорът има възможност да я разработи, да покаже интересни експонати. Но и тази сценка мина конспективно за секунди и си замина. Накрая мафиот с качулка отвлече Дани с автомобил. Дали това не е по-сериозното отмъщение на Жеков, за което намекваше пред Елена?
Всички тези слабости на сериала, сигурен съм, не са изцяло по вина на сценариста и режисьора. Явно, принудени са били да галопират в работата. При нормален срок за сценария, снимки и монтаж резултатът щеше да бъде друг.