ЗА КНИГАТА НА ПЕТКО ДЕЧЕВСКИ „СУЛТАНСКИЯТ ОГЪН”

Дора Гиева

Уважаеми читателю,
След поредицата “Омагьосан свят” авторът приятно ни изненадва с новата си книга. Тя носи отпечатъка на една любов към род и роден край и увлича със страстта, с която е писана. Похвална е смелостта на г-н Петко Дечевски, дръзнал да одухотворява суровите исторически факти.
Той умело те води чрез разказа си и се пренасяш в началото на 18 век – смутно време на зловещи убийства и насилия в Родопите. Време на кържелийски хайти, еничари и башибозуци, които с огън и меч масово помохамеданчват и почернят живота на родопчани.
Ставаш част от хората на Горно Дерекьой от Ахъчелебийската кааза, чийто управници са Аджи ага и Салих ага.
С гордост и преклонение авторът те среща с непокорния Цървулан кехая, който повежда първите смели момчета, бъдещи комити, и с тях разпалва огъня на борбата за вяра и род. Изумителна е срещата на кехаята със султана. Трогваща е мълчаливата прошка, която той дава на дъщеря си Петра, омъжила се без благословията му.
Чрез умело подбраните думи и изрази, чрез красотата на диалекта, историческите фигури – Стою Чакора, Куртю Бакларя, Радич кехая и др., стават толкова реални и живи, сякаш ти, читателю, можеш да разговаряш с тях там, на Мерджанската ливада, сборището на дерекьойските аяне.
Природата в тази книга не е фон, не е декор, тя е образно майсторски описана и ти чуваш вятъра или воденичните камъни. Потапяш се в тишината или в тайнството на изгрева – “Хоризонтът на изток леко порозовя, за да отпусне от пазвата си голямото жълто кълбо и да се роди новият ден “.
Уверявам те, скъпи читателю, ще усетиш силата на словото на г-н Дечевски. Оставям на теб да определиш значимостта на тази книга и таланта на нейния автор. Той живее и твори в Пловдив, но носи в сърцето си Родопите, където е роден и израснал.


Петко Дечевски, „Султанският огън”, исторически роман, Пловдив, 2006 г.


бутон за сайт