ГОРНО „РЕ”
Залата беше притихнала. От сцената се носеше нежна мелодия на кавал. Тя се лееше волно и широко. Сякаш наоколо бе простор, а не декорирана зала с балкони, ложи и плюшове.
Гръмнаха аплодисментите. Кавалджията неумело се поклони и смутен напусна сцената. А след него публиката дълго ръкопляскаше…
След няколко дни селският пощальон се втурна в дома на кавалджията:
- Честито! Пишат нещо за теб във вестника!
Селският музикант пое с разтреперани от вълнение ръце вестника.
А там - рецензия. Някакъв критик, оценявайки изпълнението на кавалджията, изразяваше своето остро несъгласие с неговото „горно ре”, което звучало фалшиво.
Появата на рецензията не остана без последствия.
Още следващия ден при кавалджията дойде селският кмет.
- Как можа така да посрамиш селото ни! - с укор каза той. - Ние те изпратихме на фестивала, за да защитиш старата си слава, да се върнеш с награда, а ти си се оплел с някакво си „горно ре”! Как можа?!
И той накара кавалджията да изсвири нещо съвсем кратко.
- Да…! - изпъшка тежко председателят. - Ти действително не духаш както трябва! Ще се наложи да ти помагаме. Ще ти изискам учител, специалист от града!
И учителят дойде.
Извади камертон, удари го няколко пъти по главата си и каза:
- Дай ми сега едно „горно ре”!
- Какво да ти дам? - не разбра кавалджията.
- Горно „ре”! - подвикна му учителят и удари камертона отново, но този път в главата на свирача.
- На ти едно „горно ре”! - кипна селският музикант и счупи на две любимия си кавал, запокитвайки парчетата силно надалеч.
От този ден кавалджията залиня от срам и притеснения. Не смееше да се покаже никъде из село, излизаше и се прибираше по тъмно, започна и да пие. И кой знае как щеше да свърши всичко, ако един ден в дома му отново не се втурна пощальонът, размахвайки вестник в ръце.
На последната страница на вестника с дребен шрифт редакцията се извиняваше за допуснатата грешка в рецензията. Критикът бил сбъркал кавалджията с явилия се преди него на сцената кларнетист.
Колкото до изпълнителското изкуство на стария кавалджия, отбелязваше в поправката си редакцията, можело да се кажат само суперлативи и особено за неговото изящно, тънко и вдъхновено поднесено горно „ре”…
Сега кавалджията има нов кавал.
Но свиренето вече не му спори. Реши ли да извиси гласец с кавала, нещо се скършва и млъква.
Даже Марко, старото вярно магаре, от време на време, като се заслушва от двора, клати неодобрително глава и след това с все сила изревава.
Ей тъй, от мъка, животинче е, но и то като че ли разбира,.
Да му се не види и критикът!