НЕКАЗАНИ ИСТИНИ
Има, разбира се, много истини, изречени за първи път в тази богата на живот и поезия стихосбирка.
Ето една от тях, коментирана тихомълком в ония времена, но написана от талантливата ръка на Вълко Марашев:
“Има много неказани истини днес,
но ненаказана истина няма”.
И, за да е по-пълно радостното мое впечатление след неколкократния прочит на “Мълнии в мълчанието”, ще си позволя да цитирам още няколко само открития-изводи за творчеството, за живота ни, за съдбините и за времето:
“Знайно е: болни са стиховете, / когато поета не го боли.”, “Колкото повече зачерква поетът / толкова стихът му е по-чист.” и т.н.
Тук става дума само за афористично-поетичната формулировка на известни истини за човека. А те са много повече за конкретния наш живот в нашето си само време.
Именно в дългия му наниз от дни и нощи, страдащо самовглъбен, отчаян и възторжен, с болка и вяра, поетът излиза от сянката на миналото, броди из лабиринтите на сегашното, за да улови необхватното тъмно и бляскавото светло, да ги пресече у себе си и в нашите души, за да открие посоката на това, дето иде с изгрева на утрешния ден.
С изключение на няколко по-декларативни стихотворения мен ме плениха тези, принадлежащи на Вълко Марашев истини в чудесните му творби, в които биха му завидели доста негови събратя заради майсторското ваене на стихове и най-вече за хармонията и многоцветната образност.
Тя именно най-много ме изненада. За да не бъда голословен: “Животът ви не е ли едно забавно рали”, “вятър непълнолетен”. “А разсъмването е болно /от задуха на заблудите”, “Много чужди дни осинових”, “Някога дълбокия сняг наричахме хляб,/ а сега - бедствие…”
Оригинално е изградена тази книга. Ту диалог с нас от името на Пеньо Пенев, ту авторова изповед, ту обобщение от името на всички ни.
Затова и грабва вниманието ни, въвежда ни към дълбоки размисли, заставя ни да търсим сами у себе си грехове и вини.
——————————
в. „Земеделско знаме” № 10, 15.01.1991 г.