ЕНИГМАТА ЛУДОГОРИЕ
Тази книга излезе вчера. В книжарниците е от днес, както разбрах. Самият аз все още не съм разгърнал страниците й и ще ви се стори причудливо, че бързам да ви я препоръчам още невидяна. Но то има своето обяснение.
Такова заглавие не може да не привлече вниманието ми. Защото Сборяново е в „моята България”, родния ми край, Лудогорието. А Лудогорието не е само дива гора, каквото е в представите на мнозина. Не е само и „Лудогорец” днес. Този край е и богата земя, населявана в хилядолетията и досега от хора с богата душевност и култура. Така че приемете непреднамерената ми суета да споделя тази новина в литературния ни живот просто като малка носталгична нота по този край, самият той все още енигма за учените. Все още една от техните загадки… Макар че отдавна е тяхната увереност в галопа на Аспаруховите коне от Онгъла, през Дунава, та на изток и към високите планини на юг…/Да, точно в тези ширини някъде, оттатък голямата река, е бил и Онгъла…/
Но в огнените векове преди него?
В огнените векове преди него - траки и келти… гети… и техният вожд Дромихет… И други още племена и имена на вождове, оставащи в енигмата…
„Сборяново” е току до Исперих. На около 7 километра северозапад в Лудогорското плато. Тракийският град Хелис. Като национален историко археологически резерват е създаден преди около 32 години. В археологическите среди го наричат и Стомогилието - досега са идентифицирани 108 тракийски могили. Уникално културно и историческо наследство. Дали то ще бъде открито и показано в истинската му цялост и богатство някога? Никой не знае… Нужни са много, много пари… Величава е отдадеността и работливостта на ръководителката на разкопките проф. Диана Гергова, но… Но явно само това няма да стигне…
Кой е авторът на „ЕНИГМАТА СБОРЯНОВО”?
Млад човек, журналист и пръв фотодокументатор на всички открития в резервата. „Копаят археолозите, аз съм на две крачки от тях с фотоапарата и чакам… Но не знам какво чакам… никой не знае… И изведнъж - колесницата с конете… след минути цялата… Разбираш ли какво ми е било в този момент?!…”
Разбирах го. Разказваше ми това преди две години, когато заедно с един американец подредиха много успешна фотоизложба в Пловдивския етнографски музей. Разбирал съм го винаги - и когато ми е разказвал за изложбите си в САЩ, в Русия, в Швейцария…и за публикациите си в „NATIONAL GEOGRAPFIC”, с чиято редакция си кореспондира.
ДРАГОМИР БОГОМИЛОВ е сътрудник на екипа на проф.Диана Гергова.
Един от тези българи, които малко по малко разкриват загадката на този прекрасен край…
———————
/”Енигмата Сборяново” - изд. „Хермес, автор Драгомир Богомилов/