ПОКЛОН ПРЕД ТРУДА И ДОБЛЕСТТА НА САТИРИЦИТЕ
45 години от учредяването на първото обществено-творческо сдружение на сатирици в България - Клубът на хумористите в Пазарджик
Сега клубове и сдружения има от най-различен характер със стотици в страната. Но през 1973 година бе прецедент да се учреди сдружение на творци, които пишат, рисуват, изпълняват сатира и бичуват недъзите на обществото.
Но това се случи в уж желязната хватка на тоталитаризма през тия години. Родители на феномена станаха окръжният вестник “Септемврийско знаме”, орган на БКП, ОНС и ОФ.
И тогава за пръв път демократично бе избран и президент, вместо председател в България. Едва по-късно бяха избрани уж демократично и президенти като Жельо Желев, Петър Стоянов, Росен Плевнелиев…
Така че въпросът кой е първият избран демократично президент в България от само себе си отпада. По примера на пазарджишкия клуб тогава се нароиха общества на сатириците и в цялата страна, световните медии, особено московските, ги нарекоха първите школи по демокрация /„Карусель”, „Крокодил”, „Огоньок”, „Неделя” и други. /
В зората на привнесената и режисирана отвън „колониална демокрация” обаче тези сатирични общества бяха посечени.
Появиха се по сценария на „кръстниците” на Прехода нови насъщни за Метаморфозата клубове - за гласност и преустройство, към които светкавично се примъкнаха някои посветени в сценария и членове на клубовете на хумористите из страната - например случаят с член на клуба на хумористите „12-те стола” в Пловдив , П. Стоянов, който бързо прибяга като в кушия в новия клуб за гласност и преустройство, даже му стана говорител, а после, както е известно, стана диалектически и голям държавен началник.
Но, о, чудо!
След години замразяване Клубът на хумористите сатирици в Пазарджик възкръсна и ето че днес все така продължава да бичува дивотиите и на новото озверено, и както се вижда вече, пагубно за България, капиталистическо общество.
По повод юбилея бе издаден, шести поред, сборник с най-новите творби на членовете на Клуба - писатели, поети и художници, в които талантливо е отразено днешното ни безвремие.
Ето някои от епиргамите от Продрум Димов, който, това е много показателно, през социализма не бе известен въобще като поет - сатирик, но изглежда дивият капитализъм го провокира да стане твърдо такъв:
НОВ СЛУГИНАЖ
Сръчно правим днес поклони,
но по новите канони.
БРЮКСЕЛ
Дари ни той със скъпи дари -
станахме му измекяри!
НЕДОУМЕНИЕ
Уж всичко е прозрачно,
а ни става все по-здрачно…
ПРЕДИЗБОРНА ЕТИКА
Обичаше ни като братя,
но само до мандата!
НОВО ВРЕМЕ
Нова страница ни се отвори,
пълни сме и със затвори!
У НАС
Никнат МОЛ след МОЛ,
а народът - гладен, гол…
УЧУДВАНЕ
Времето какво не прави,
надари ни с уродливи нрави!
На юбилейната среща в Пазарджик, за която Дворецът на знанието /сградата на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в града/ щедро предостави култовата си зала за духовност и култура „Свети Димитър”, се случи и нещо невиждано в историята - сатириците облякоха академични тоги, като по този начин се представиха и като членове на родената преди време спонтанно пазарджишка Академия на сатириците „Райко Алексиев” /на името на именития пазарджичанин, голям български сатирик ./
От името на пазарджишката общественост най-точно изрази почитта към труда на пазарджишките сатирици местна дългогодишна учителка, която високо извика:
- Поклон прев вашия талант и доблест!
„45 години не стигат!” - под този наслов на празника си пазарджишките членове на Клуба на хумористите-юбиляр и на Академията на сатириците твърдо заявиха заканата си и занапред да воюват с диващините и да са в денонощно дежурство като лечители на хронично болното ни общество.