ПОТОМЦИТЕ НА МАКГАХАН ПРИСТИГАТ В БЪЛГАРИЯ

Пелин Пелинов

На 2 юни, тази година, пристигат в България около 15 праправнуци на знаменития американски журналист Януариъс Алойшиъс Макгахан. Те щ пребивават в нашата страна 10 дни и ще посетят местата, където е бил някога техния велик дядо, във връзка със 139-та годишнина от неговата смърт.

Президентът Румен Радев ще открие на 12 юни паметник на журналиста в София, на улицата, която сега носи неговото име.

Кой е Макгахан и защо го наричаме знаменит?

Журналистът Макгахан е взел участие в американската анкетна комисия, която през лятото на 1876 г., малко след Априлското въстание, е посетила опожарените и окървавени от турците селища на България и разказал на света за техните зверства.

Журналистът тогава е написал десет блестящи репортажа, публикувани в лондонския вестник “Дейли нюз”, а водачът на анкетната комисия - Юджин Скалър, е написал два доклада, като и двамата са казали истината за преминалите събития.

По същото време е пътувала и още една анкетна комисия, начело с английския консул в Цариград Уолтър Беринг, която комисия така е замазала нещата около потушаването на въстанието, че не е станало ясно имало ли е въстание и как е било потушено.

Репортажите на Макгахан в “Дейли нюз” предизвикали невероятен скандал в английския парламент, който довел до падането на консервативното правителство на министър-председателя Бениамин Дизраели и идването на власт на либералите, начело с Уйлям Гладстон.

Тази правителствена промяна във Великобритания РАЗВЪРЗАЛА РЪЦЕТЕ на Русия да води война срещу Турция за освобождаването на България. И през 1877-78 г. тя водила тази война и я спечелила.

Тъй че Макгахан има най-голяма индивидуална заслуга за освобождението на България. Затова сега на гроба му, в Ню Лексингтън, щата Охайо, САЩ, е написано: “Макгахан - Освободителят на България”.

Този журналист е родн в американския град Ню Лексингтън през 1844 г. През 70-те години на 19 век идва в Европа да изучава юридически науки и става постоянен кореспондент на американския вестник “Ню Йорк хералд”.

Като такъв той отразява големите събития на времето - въстанието в Куба, завладяването на Туркестан от Русия, Парижката комуна и много други.

През лятото на 1876 г. той описва последиците от Априлското въстание в България. И тези негови описания легитимират България пред Европа и света, че вече е узряла за своята свобода.

На другата година - 1877-78 г., той участва в Руско-турската освободителна война, като публикува в “Дейли нюз” нова серия от репортажи за епичните битки на Шипка, за “възелът Плевен” и Осман паша, за Стара Загора и Сюлейман паша, които репортажи се отличават със същата достоверност, като предишните - за потушеното Априлско въстание.

Той придружава настъплението на руската Дунавска армия към турската столица и стига до Сан Стефано, където на 3 март 1878 г. е подписан Предварителен мирен договор, който след близо 500 години е дал свобода на поробените българи.

Макгахан е бил женен за рускинята Варвара Елагина, която той наричал Барбара и от която има един син на име Пол. От този син произхождат всички внуци, правнуци и прапра-вунци, които сега идват в България.

По пътя за Цариград Макгахан се заразил от тиф и починал на 8 юли 1878 г., малко преди зловещия Берлински конгрес от 13 юли 1878 г., който разпокъсва България на няколко парчета.

Аз съм ангажиран с това посещение на американските наследници на Макгахан, защото преди 20 години написах документално-художествен роман за Макгахан и за американската анкетна комисия, озаглавен “През пепелищата”, който излезе от печат през 1997 г. в университетското издателство.

За Макгахан има написани много научни и журналистически книги, но има само един единствен роман - моя, “През пепелищата”. Януариъс Макгахан ми е любим герой, какъвто е например офицерът Александър Бронзов от пенталогията “Възход и п адение”.

Затова ще посрещна с удоволствие сега потомците на забележителния журналист и ще им покажа къде е пребивавал при обсадата на Плевен през освободителната Руско-турска война.

Ще ги заведа и в моето родно село, където живея от 15 години - Върбица, където той е идвал да посрещне румънския корпус, начело с крал Карол І и генерал Александру Чернат.

Румънските войски са били на основен бивак край Върбица, което отстои на 10 километра от Плевен. Те са взели участие в Третия щурм на Плевен и са дали много жертви.

Това посещение на американците ще стане в неделя, на 4 юни, тази година, след което те заминават за Ловеч, Габрово и Шипченския проход, а след това и в Южна България.