СЕЛО ЧЕРНА ГОРА – С КНИГА ЗА ИСТОРИЯТА СИ

Ангел Колев

Благодарение усилията на черногореца Делчо Синов и финансовата подкрепа на Община Братя Даскалови родното му село вече има книга за историята си. Малката книжка със заглавие “Село Черна гора - селище от дълбока древност” беше представена в с. Братя Даскалови на 22 септември, по повод празника на общината.
По една или друга причина село Черна гора няма написана история, заявява авторът, а това е трябвало да стане отдавна. Според него през тези “години на бездействие” са загубени и унищожени ценни документи от миналото на селото, а много от очевидците на събитията вече не са между живите. Всичко това правеше моята работа по написване на историята трудна и отговорна, смята Синов, даже се укорява: Съзнавах, че задачата, която си поставям, не е “лъжица за моята уста” и посочва причината все пак да се реши: защото не след много време и малкото данни, които все още ги има, ще бъдат безвъзвратно загубени. Сега, когато началото е поставено, казва накрая Синов, нека другите я допълнят и продължат.
Историята на Черна гора започва с географското положение на селото и най-стари исторически данни за съществуването му. Според Синов документ от 1576 г. сочи, че Черна гора се е създало като селище на това място именно през 16 век.
Следващ раздел разглежда облеклото на черногорските мъже и жени, с кратко описание на носиите и фотографии на семейства от 20-те год. на миналия век. Отделено е и място за обичаите и празниците на черногорци. Следва информация за жилища и покъщнина, за занаяти и земеделие, като са избоени и председателите на ТКЗС през годините. Без да се следва някаква специфична последователност в композицията на книгата, Синов представя и какво е било здравеопазването в селото, ловната дружинка, спортната слава, свързана най-вече с футбола. Отделна глава пък акцентира на дати, години и имена от историята на Черна гора, сведения за църквата “Всех Светии” и параклиса “Света Неделя”, за построяване на жп линията Пловдив-Стара Загора през 1910 г., за участието на черногорци във войните, за училището и читалищната дейност. Накрая авторът е предложил в списък някои от фамилиите в селото, както и имената на кметовете, ръководили през времето Черна гора.
Подобни начинания са вид апостолска дейност. Явно освен финансовата подкрепа от Общината авторът не е имал никаква друга помощ - въпреки добрия външен вид на книжката, не е посочен издателят и печатницата, липсата на редактор и методическа подкрепа от специалист също си казват думата.
И все пак книжката е едно начало за Черна гора и авторът е скромен в претенциите си - той пoлага началото, нека други будни черногорци го продължат. Може би още на предстоящата премиера на книжката в с. Черна гора.