ХРУМКИ, АФОРИЗМИ, ФАКТИ

Тошо Лижев

ЛЮБОВТА била болест! Научно доказано! Навярно СЗО (Световна здравна организация) ще „узакони” това гениално откритие, като го намести в списъка на болестите.  Там има вакантно място в графата на „изтритата” хомосексуалност. Всичко това не е ли застрашителен признак за тежка болест на самата ни цивилизация?!

СИЛНАТА ПАМЕТ не е роднина на интелекта.

БАЩАТА на гениалността е генът, майка - случайността. Затова и рядко се среща. Циолковски например твърди, че в Русия ежегодно се раждат хиляди гении, но огромното болшинство от тях остават „неразпознати”.

СМЪРТТА е немислима без живота. Няма ли го него, няма я и нея. Докато обратното не може да се каже. Повечето едноклетъчни са безсмъртни. Вероятно и хидрата, секвоята… Следователно смъртта е незадължителна съставка на живота.

НАСЛАДАТА  от половия акт, колкото да е странно от пръв поглед, дължим на смъртта. А тя е „измислена” от многоклетъчния организъм, който се е „раздвоил” на женско и мъжко начало. С една дума, казано малко грубо, смъртта е изобретение на пола. Вижте хидрата - тя е двуполова и безсмъртна…

БЕЗСМЪРТИЕТО, тази древна мечта на човечеството, вероятно винаги ще си остане мечта. Ако пък бъде реално постигнато, то ще е относително - „ограничено” от неизвестния нам срок, който природата е отредила за съществуване на нашия вид. Теоретически безсмъртието е в противоречие с цикличността, присъща на вселената, в която вечни са само две неща - материята и движението.

АБСТРАКТНОТО МИСЛЕНЕ умножава страха, прави го по-силен и по-„дълбок”.

ПРЕДИ мисленето да стане абстрактно човекът несъмнено е бил напълно морален, тъй като в поведението си се е ръководел - като останалите животни - от нуждите на момента. Страхът за утрешния ден - страхът да не бъдеш ощетен, избутан встрани, лишен от храна и пр. - ражда алчност и стремеж към натрупване.

РЪКА ЗА РЪКА с появата на абстрактното мислене и страха за бъдещето идва чувството за собственост.

МОЖЕМ ЛИ да си представим съвременната ни цивилизация, един свят без борсата и банките? Мнозина ще рекат, че подобно нещо е цяло безумие - все едно да  си представяме автомобил без бензиностанция, без добива на мазно гориво и пр. Но всъщност това е напълно реално - вече се движат коли със слънчева енергия и е въпрос на усъвършенстване на технологиите соларите да настигнат поглъщащите огромни количества невъзобновяема енергия скоростни мастодонти. А и защо трябва да се гони високата скорост? Заради по-скорошната и по-висока печалба? За да притежаваш имения и палати със златни бидета? Не е ли вече очевидно за всички, че излишествата, безогледното разграбване и съсипване на природните дадености подриват устоите на човешкото общество и му вещаят печален и навярно скорошен край? Той е неминуем, ако не се откажем от някои неща, на първо място от измислените още от тамплиерите. Борсата и банките (парите) трябва да бъдат първата жертва на олтара на оцеляването!

ПРЕКОМЕРНАТА УПОТРЕБА на купешки думи (чуждици) дава илюзията за научност. Несъмнено това е причината много и много нашенски автори да говорят и пишат предимно с понятия с латински и гръцки корени. Някои са истински жонгльори в умението да се избягват родните съответствия в речника и да съставят  сложни синтактични конструкции, чийто смисъл понякога е трудно разгадаем за средноинтелигентния българин. Наивно е, разбира се, по този начин да прикриваш липсата на оригинална мисъл, на собствена ясна позиция. Но се котира - поради същия този наивитет, поради който мнозинството от читателите и слушателите бърка наукообразността с евристичното мислене със същия респект към боравенето с чуждици, с който гледа жонгльорите в цирка.

ДЕКАРТ, който твърдял, че разбира работата на човешкото тяло до последния детайл, след като се разболял, писал: „И въпреки това, не знам дори толкова, че да мога да излекувам най-обикновена простуда.” Какво ли би казал, ако узнаеше по някакъв начин, че медицината не е в състояние да го стори ефикасно и в началото на ХХІ век?

ПОЛ ВАЛЕРИ смята, че „цивилизацията е също толкова крехка, колкото и животът.” В наше време - началото на ХХІ век - вниманието и усилията на хомо сапиенс са насочени към удължаване на средната продължителност на живота на индивида. Като оставим настрана екопроблемите (тук шумотевицата е значително по-голяма от реалните действия и дори осъзнаването на опасностите), безогледното набъркване в ноу-хауто на природата (генно модифициране, клониране и пр.) може като нищо да прати по дяволите цялата ни съвременна цивилизация. Което пък обезсмисля усилията за продължаване на средната продължителност на индивида.

НАЙ-ГОЛЕМИЯТ коледен ангел е направен в Мексико през 2000 г. Висок е 5.57. Изцяло от бирени бутилки!! Естествено, празни. Празни или пълни, все тая. Не ви ли прилича на богохулство? Подобни аксесоари са по-подходящи за изобразяване на сатаната. Но дяволчетата, казват, са паднали ангели. А ако не е останало вече нищо за падане? В такъв случай бирените бутилки са си на мястото.

ПЛАШАТ  НИ с някакво измислено предсказание на маите за края на света през декември 2012-та. Прекаленото дърдорене по този повод, а и осъзнаването от мнозина на спекулативността  доста рано - преди кобната дата -„изхабиха” плашилото. Интересно, как така търсачите на евтини сензации не са се сетили за космогонията на ацтеките, според която съвременното човечество не е първото; предшестващите го са загинали. В преданията пък на племена от Централна Африка боговете са създавали многократно хора, животни и растения, но тъй като творенията им били „недовършени”, загивали. Едва ли някой средно интелигентен съвременник би твърдял, че днешният човек е съвършен. Тогава?

ФЕМИНИЗМЪТ изглежда обясним и приемлив за ХІХ век, когато възниква.  А днес? Днес той е нещо средно между  карикатура и чиста патология. Интересното тук е защо още го има, какво го подхранва? Каква е причината за този неистов стремеж да се заличи разликата между половете, да се унижи мъжа? Не занича ли зад всичко това огромната зъбата паст на глобализацията, която нивелира, обезличава всичко наред: национална принадлежност, културни особености, традиции и пр.? Но и най-ароматният сапун на пропагандата не може да премахне - например - простичкия факт, че по женските длани има повече бактерии, отколкото по мъжките. Уточнявам - не става дума за количество, а за видове. Според изследвания на учени от университета на Колорадо в Боулдър човешката ръка обитават 150 вида бактерии. При жените те са с 50 процента повече, отколкото при мъжете.