„МЕРИЧЛЕРИ В ИСТОРИЯТА И В МЕН” ОТ ГЕОРГИ ЯНЕВ
„Меричлери в историята и в мен”- настолно четиво за всеки, който обича своето родно място и родина. Да обичаш своето родно място е уважение, а да знаеш и тачиш неговата история е просто задължение.
Воден от тази патриотична максима един меричлерец тръгва по безкрайните пътеки на историята. Така той постига не само своята лелеяна мечта, но и изпълнява патриотичния си дълг.
Ето, в ръцете ни е историческия очерк „Меричлери в историята и в мен”. Негов автор е познатият на всички ни Георги Янев. Събрал е притчи, легенди, писания и разкази на живи или отишли вече в другия свят люде.
Без положените от него усилия този ценен исторически материал щеше да потъне в забвение или да се погуби. Затова може би самият автор в предговора емоционално споделя, че е пожелал да открехне един прозорец в миналото и да хвърли светлина върху пътя, които са извървели нашите прадеди.
Нещо повече - Георги Янев бащински съветва младите: Не забравяйте и не странете от своя корен. Защото това е малката следа към родния край. А кръвта вода не става, тя рано или късно напомня за себе си!
По своему авторът свързан с родната стряха, популярен сред земляците си, като бивш строител, личен състав или застрахователен инспектор и не по-малко е известен и като автор на разкази и очерци във вестниците „Миньорски фронт”, „Димитровградска трибуна”, „Хасковска трибуна”, както и в „Кооперативно село” и „Труд”.
Краеведческото му хоби го задължава да се наеме с непосилната за мнозина задача да аранжира в книга сказанията, легендите, имената на местните родове, важни дати и събития в живота на жителите на това селище, известно като епицентър на много исторически катаклизми.
Тук ние прочитаме за създаването на революционния комитет от самия Левски, за участието на населението в Руско-турска война, в Балканската и Междусъюзническата войни, както и в Септемврийското въстание, във Втората световна война, в бойните групи, ятаци и „шумкари”.
Приложен е и акуратно разработен списък на кметовете, бележки по социално-икономически, здравни, културно-просветни, религиозни и спортни теми.
От погледа на автора не убягва и политическия ракурс на събитията от новата и по новата ни история, създаването на партийни структури и движения. Художник на книгата е Здравко Нейчев, а коректор Донка Лозева.
Четивото е богато илюстрирано със снимков материал и топографски карти. Поместени са стихове и поеми на местни творци, както и текстове на песни, описани са традиционни местни обичай Сурва, Водици, Ивановден, Бабин ден и др.
Не са подминати и народните носии от региона, битови и фолклорни особености, диалектни говори. Описан е и именният произход на много родове, не липсват и такива с арабско-турско звучене.
Има и приложен списък на местности, чешми и кладенци, които меричлерци назовават с лесно възприемащи се наименования, свързани с историята.
Георги Янев не е пестил сили, наченал е очерка си с географското разположение на Меричлери, преминал е от създаването му до наши дни. Авторът не е изменил на себе си и е останал докрай искрен и толерантен, като отбелязва и източниците, от които е черпил необходимата информация.
И нека споделя задоволството си от оптимално премерения тон на творбата. С което авторът доказва, че не е като мнозина други патриотар. Той не хвърля евтини хвалебствия за родния си град, а достоверно и постигнато с къртовски труд, ни поднася на 262 страници интересно четиво за гр. Меричлери.
Убеден съм, че книгата с родолюбивите си краски и оптимистичен дух ще очарова читателите от всички възрасти. Защото „Меричлери в историята и в мен” не е обикновен исторически очерк .
Той ни предоставя не само богатия фактологичен материал, а и искреността и любовта към родното място.
Георги Янев, „Меричлери в историята и в мен”, 2009 г.