НЯКОЛКО ИЗРЕЧЕНИЯ ЗА РОМАНА НА КОНСТАНТИН Г. КОНСТАНТИНОВ „БРЕГЪТ”
Иван Голев
Този роман (ако това е жанрът, което не се наемам да определя) притежава няколко безспорни маркера - четивен, забавен, стряскащ в хрумките си и каращ изтощения и полузаспал читател да ококори очи и да възкликне: „А, стига бе!”
Сюжетът му е неуправляем като изтърван в полето сетер, разказът се развива по своя странна логика, чиято цел не е да ни изведе до малоумието на естетическата нирвана, а да строши, както се троши халба бира в чугунена глава, традиционната ни представа за историята и за мястото ни в нея.
Авторът с невинността на ахмак ни потапя в добре познати ни събития, за да ни халоса внезапно с напълно непознатите им скрити механизми, често комични или абсурдни, но психологически и логически напълно възможни.
Пародийността и съвременните препратки са само част от арсенала му, така да се каже, пъстрата перушина. Истинският вкус на това под нея достига до нас, когато проумеем, че фрагментарността на текста е същата като цялата ни национална съдба - низ от парадокси и фатални обрати, в които участието на човешкия фактор е сомнамбулно и опортюнистично.
К. Г. Константинов не си поставя за цел да развенчава традиционните ни ценности - те сами се разпадат пред очите ни като медуза на слънце от кармичната ни неспособност да бъдем ковачи на съдбата си сред бурното море от страсти, алчност и къса памет.
Препускането на бегом през различните исторически епохи е дотолкова оправдано в развитието на сюжета, доколкото ни позволява да пресеем в бързия му каданс онова, което ни прави каквито сме днес - уникални и жалки, предвзети и невежи, романтици и циници.
Смели воини и страхливи царедворци, светли учители и презрени политици, страховити ханове и не по-малко страховити метъл хъшове сякаш се въртят в емфатичен маскарад, под звуците на жиците, под тътена на перкусията, пияни от разочарованието, което като трезви е трябвало да предвидят.
Всички сме тук, в пълен състав, без значение в лъскави костюми и напарфюмирани или без гащи, ухаещи на лисица, сред дивия пясък край Каварна. Морето, което се плиска в нозете ни, е видяло всичко - от потопите и морските битки до загадъчната сейша.
Само ние, самоослепилите се Самуилови войници, сякаш не сме съзрели собствения си пръст (среден или безимен) в сполетяващата ни безспир съдба все да бием и все да сме бити.
А непрекъснатото си окайване се опитваме да компенсираме с наглостта да претендираме, че все още ни има.
Хубостта на този текст е, че не потиска, още по-малко - отчайва. При целия си разрушителен потенциал той, подобно набъбнала пъпка на цвете мутант, носи в себе си надеждата, че не може след толкова късогледство и суетност да не дойде времето за кротко и разумно щастие.
Надеждата, че морето е способно да се оттегли в сейша, без после да ни разгроми с цунами.
Надеждата, че най-сетне ще заобичаме БРЕГА, който Господ ни е дал, защото не целунем ли със сърцата си неговата бяла твърд, никога няма да се превърнем в ангели.