СТОЯН ПЕЙЧЕВ – „ДОБРУДЖАНСКИ НАРОДНИ ПЕСНИ”
Отдавна се канех да напиша най-типичното, най-характерното за него изречение: че той е тихо, скромно, талантливо и всеотдайно на творчеството си явление, неуморен труженик на каузата „да съхраним българското”. Но за съжаление все още недооценен и като Славейко (Чамурлийски - бел. ред), и като Стоян! Особено като Стоян Пейчев, заел своето неоспоримо място в петолинието на народната песен!Защото на пръсти се броят народните певци като него, които от ранна ученическа възраст сами си издирват и записват песните и нямат в репертоара си нито една „чужда” песен - подарена, преиначена или имитация!
Убеден съм в това достойнство на музикалната му самоличност, в автентичността на литературните текстове на песните му, тъй като от известно време се заех да ги подреждам в самостоятелна книга. А те не са малко - златни зрънца от златна Добруджа, от добруджанския духовен берекет - едно безценно национално богатство, което трябва да се съхрани за поколенията. И той го прави, упорито, последователно, неуморно, с цената на много трудности и лишения, вече повече от 50 години!
Прави го не като самоцелно хоби, като присаден майстор-занаятчия, а от душа и сърце, с осъзнат дълг към родната добруджанска земя, където са родовите му корени. Защото е израснал и се е оформил като певец по селските тържества и естрадите на художествената самодейност, сред пъстротата на народните носии и ритъма на танците; в животворната атмосфера на вълшебното дихание на музикалната приемственост.
Географският фон на певеца е ширинето на добруджанския простор, историческата гордост, мъка и обич на българина; музикалното ехо от песните на Добруджанското „славеево ято”: Верка Сидерова, Ева Георгиева, Калинка Вълчева, Анастасия Костова, Димитрина Кунева, Добра Савова, Иван Георгиев, Кольо Кавръков, Верка Сидерова и други, чието творчество е вече класика в нашата музикална история.
За негова чест, отбелязвам между другото, че Стоян Пейчев не само се учи от тях, от високо художественото им наследство, но е писал почти за всички в периодичните издания, в Радио Варна и в безценната си книга като историческа фактология - „Запяват славеи”.
Панчо Недев
Стоян Пейчев. „Добруджански народни песни”. Издателство МС, Варна, 2014 г.