ДЕЙВИД ХАРВИ – „КРАТКА ИСТОРИЯ НА НЕОЛИБЕРАЛИЗМА”
Теоретиците на неолиберализма проповядват: всичко в света се продава и купува. Според тях всяко човешко действие може да бъде вписано в системата на пазарните отношения. Практиците на неолиберализма се стремят към минимизиране на участието на държавата в икономиката, приватизация на държавните предприятия и промени на финансовата система. Последствията на подобна политика са намаляването на социалните гаранции, възстановяването на класовото общество, засилването на авторитаризма и подриването на демократичните процеси.
Как се е сформирала тази политическа доктрина, носеща огромна опасност, но въпреки това доминираща в съвременния свят? Книгата на професора по антропология Дейвид Харви изследва корените и разпространението на неолиберализма. Той описва дейността на основоположниците му - Маргарет Тачър и Роналд Рейгън, а така също показва каква роля в процеса на разпространение на неолиберализма са изиграли други държави.
В “Кратка история на неолиберализма” Дейвид Харви анализира обкръжаващите ни политически и икономически опасности и дава материал, позволяващ да се прецени реална алтернатива на неолиберализма ли е социално ориентираното демократично общество. Тази книга е задължителна за всички, които искат да разберат какво се случва с нас и как да се промени това.
Дэвид Харви. Краткая история неолиберализма. Издательство Поколение, 2007