ОСЕМ РУСКИ ВОЕНАЧАЛНИЦИ, СПАСИТЕЛИ НА ГАБРОВО И УЧАСТНИЦИ В БОЕВЕТЕ НА ШИПКА, СТАВАТ ПОЧЕТНИ ГРАЖДАНИ В ПЕРИОДА 1878 – 1929 ГОДИНА

Жанета Михова

Осем руски военачалници, спасители на Габрово и участници в боевете на връх Шипка преди 131 години, са провъзгласени за почетни граждани в периода 1878 – 1929 година.
Първият почетен гражданин на Габрово е руският генерал Фьодор Фьодорович Радецки, командир на Осми корпус на руската армия от Руско – Турската освободителна война. Почетното звание е било присъдено на 1 април 1878 година заради защитата на Габрово по време на Шипченската епопея и зимната отбрана на прохода. За това свидетелстват документи, запазени в Държавен архив – Габрово.
През 1902 година градският съвет в Габрово провъзгласява за почетни граждани други шестима висши руски военни. Това става по повод честването на 25-годишнината от Шипченската епопея при преминаването на военните през Габрово на път за освещаването на храм-паметника в село Шипка. Тогава за почетни граждани са обявени князете Николай Николаевич Младши, Владимир Александрович, генералите Столетов, Драгомиров и Куропаткин и граф Николай Игнатиев. И този път основният мотив за званията са заслугите и личният пример на висшите военни в боевете за освобождаването на България и на Габрово.
През 1929 година, на заседанието си на 9 май, градският съвет удостоява със същото звание гостуващия в града генерал-лейтенант Солецки. Ветеранът от боевете на Шипка е провъзгласен за почетен гражданин на Габрово, а почетният диплом му е връчен на 15 май. Общо осем руски военачалници в периода 1878 – 1929 година са удостоени с високото градско отличие.
Габровци удостояват със званието почетен гражданин и 523 живи поборници и опълченци от десет български стрелкови дружини и от Конната сотня, участвали в боевете на Шипка през 1877 година. Според архивистите, това е записано в протоколи на габровското общинско управление от 1922 и 1923 година. Списъкът на поборниците и опълченците е изготвен от централното поборническо опълченско дружество в София и е изпратен на габровската община през ноември 1922 година.
Общо 120 са руските паметници в Габровско, които са регистрирани със снимки и досиета в Министерството на отбраната, съобщиха от областната администрация. Най-голям е броят на войнишките паметници – 49. Паметниците, посветени на Руско – Турската война са 34, а паметните плочи са 37.
Улиците “Опълченска”, “Скобелевска”, Николаевска, “Радецка”, “Орловска”, “Брянска” и булевардите “Столетов” и “Дерожински” очертават пътя на руските освободителни военни части, преминали през Габрово по пътя към връх Шипка.