СЪН СРЕЩУ СЪБОТА
Откъс от повестта „Сън срещу събота”, посветена на Анастасия Димитрова, родена в Плевен, отворила първото българско светско училище за девойки през 1841 г. в години на духовна тъма, когато за девойките не било обичайно да добиват знания по краснопис, смятане, география, свещена за българите история. Девическото школо е открито в килия към църквата „Св. Николай”.
Беше първият ден на октомври 1841 г. Малко преди зазоряване Анастасия стана, облече вълнения фустан, плетената фланела, наметна големия шал от майка Евгения и излезе. В есенния следобед на вчерашния ден не беше успяла да види всичко от Плевен. Трябваше да познае града сега, под светлината на звезди и предчувствия. Къщите му с пропукани стари стени, одаите с едно огнище и рогозка за съня на много деца. Зад прозорците гаснеха свещи, а наставницата вървеше бавно. Питаше се колко години трябва да минат, за да има в одаите много светлина, легло и храна за всекиго. Колко години трябва да изтекат, докато хората съберат грошове за голямо училище с двайсет стаи. Всеки ден в него да се събират момичета и момчета, да се просвещават на български език, аритметика, история, учението за Бога и звездите, за луната и човешкото тяло. Вече толкова години Анастасия се плашеше от собствения си глас, криеше го в диплите на дрехите, под лепежите на стените, между листите на богоучението. Вярваше, че той е и в неизречените мечти на други хиляди люде, които от сутрин до вечер мелят жито, по късни звезди зачеват деца и се молят за бъдещето им.
Момата се сведе да надзърне в прозорчето на ниска къщица, подадена изпод земята. Бедна млада жена шиеше рокля от ново платно. Пред пламъка на свещта, без да затваря очите си, десетгодишно момиченце чакаше разсъмването над църквата. Анастасия се обърна натам, видя как от равната тепсия на земята слънцето се издига и девойката повтори в ума си: „Когато децата изучат А, честит да бъде този, комуто се падне Б, после този, комуто се падне В, и тъй до последната буква. Когато изучат всички букви, да им раздадем знания и честит да е онзи, който ги има!”
Като се върна вкъщи, намери вече майка си будна. Момата не посмя да тръгне първа към църквата; мислеше, че там няма да има деца. А не дойдат ли днес, навярно няма да дойдат и утре, и в други ден. Цвета се облече набързо, излезе да види чакат ли хора край църквата, пък като стигна там, чак не повярва, та потърка очите си с пръсти. Пое въздух с пълни гърди, затича се към копторчето, бутна вратата и извика през прага:
- Там са! Там са, дете мое! Събрали са се и чакат.
Анастасия целуна ръката й, облече се в нови дрехи и излезе от бащиния двор сама. Недалече я чакаше епископ Агапий, за да я благослови. Той трябваше бързо да тръгне към мястото на манастира „Свети Георги” край Плевен, а вечерта да се върне. И без друго из града дълго ще питат защо даде нужното позволение; ще го нарочат за това начинание.
Сполай, отче, сама ще вляза в килията този ден, а ти ще ме пазиш в бъдеще! Кир Райно Попович ми повярва; и даскал Ботьо Петков ме подкрепи. С твоя милост и твоята воля трябва да тръгвам.
Благославям те, духовно мое дете и похвална дъщеря на моята майка! Пламенно молитствам бъдните ти дни!
Деца и родители вече бяха нетърпеливи пред църквата. Облечени в чисти дрехи, като за празник, всички гледаха натам, откъдето щеше да дойде наставницата, и не смееха да питат на глас: „От копторчето на Димитър ли ще излезе даскалицата на нашите деца?” Но като я видяха силна, строга, с големи очи, девица с мъдро чело и благодатно лъчение, рекоха: „Тъй да е!”
Анастасия пристъпи към хората. Жадно огледа килията голяма, в есенна светлина, с икони по стените и протрити църковни книги на лавиците. Наставницата влезе тихо и спря край прозореца. След нея пристъпиха петнайсетина момичета тръпни, безпаметни, тихи. Те насядаха върху голия под и впериха очи в даскалицата, сякаш от нея започва и с нея свършва всичкото чудо на този свят. Сред момичетата имаше едно в платнена нова рокля, без палто и наметало, което трепереше от есенния студ.
Как ти е името? - наставницата отиде до него. Беше детето, което чакаше разсъмването пред пламъка на свещта.
- Ваклина е името ми, наставнице - малката стана, протегна ръка да докосне дрехата на учителката и така да повярва, че е от плът. - Не бях те виждала по-преди, но тази нощ дойде в съня ми. Същата си! - момичето на Васил кундурджията не знаеше как да разкаже съня си, трябва ли да говори.
Как ме видя в съня си? - Анастасия прегърна слабите му рамене, беше десетинагодишно, бледолико, премръзнало.
Ей така, ти ме повика в една къща голяма, голяма - голяма като целия град. Събираха се и други моми, ама твоята дреха беше алена - то пак докосна наметалото на даскалицата.
Виждаш ли, сънищата срещу събота се сбъдват! - отдели го от себе си и въздъхна. Силните очи на момичето й спомниха за благородната майка Евгения. Какво ли би казала тя на децата и родителите, ако в този миг беше тук?
Даскалицата погледна през прозореца, после към отворената врата на килията. Притаили дъх, там майки и бащи очакваха словата й. Цвета Чутурката беше някъде към края, до нея свещениците Дамян и Сандул. Хаджи Йоца Хицовица си пробиваше път да мине напред - епископът я беше изпратил да види как ще се отвори училището, пък тя, като се стъкми бързо-бързо, рече на владиката:
- Милостиви отче, ако доброненавистници пропъдят един ден наставницата и децата, давам къщата си за това благо! - и хукна към църквата не само да види, ами ако някой поиска да стори зло, тя да го спре.
„Време е!”. Анастасия помисли, седна на столчето, разтвори тъничка книга и без да гледа в листите, повика прехласнатите очи:
- Сладки мои, многопохвални българчета, нашето отечество, нашата родина е майка България. Майка я наричаме, защото ни е хранила с хляба си, поила с водата си, научила на езика си като майка; и ни брани, и пази, додето сме живи. А къде се намира България? - даскалицата спря.
Децата свенливо наведоха погледи, някои надникнаха през прозореца да видят навън къде е България, други отпратиха питащи очи към вратата. Стана тихо.
- Върху земята, госпожице - рече момичето на Стефан бъчваря, седнало до нозете й. - А какво ли ще е това земя?
Анастасия стана, направи кръжило с двете ръце, като да поеме огромна невидима топка.
- Земята е една голяма, голяма звезда, досущ като звездите, които нощем виждаме по небето като блещунки. Върху тази наша земя блещунка има много вода и голяма суша. Върху сушата пък са наредени много държави и много хора живеят из тях, както ние, българите, живеем на нашата земя майка България. Сиреч кой е нашият роден език? - пак попита наставницата.
- Българският - вкупом изрекоха всички зад прага.
- И кое е най-свято за всеки от нас? - продължи питането си към мъже и жени, а те се смълчаха, раздвижиха се, понечиха да си тръгнат, понеже не можеха да й дадат отговор.
- Народността и науката са най-свети за всеки човек. - учителката наведе глава, затвори очи, а когато ги отвори отново, обърна поглед навън. - Слънцето свети върху земята, а учението вътре в човека грее еднакво и за мъжете, и за жените. Майката е най-първа наставница на децата. Как ще напътства невръстни чеда, ако тя самата е безкнижовна?
Анастасия прелисти книгата, взря се в изписаните там букви, а над църковния купол, високо и звънко, сякаш от самото разбудило се небе, чуваше как кънти библейският глас на сътворението: „И рече Бог - да бъде светлина! И стана светлина. И като видя Бог, че светлината беше добро, и различи Бог светлината от тъмнината. И нарече Бог светлината Ден, а тъмнината нарече Нощ. И стана вечер, и стана утро. Ден Първи.”
На вечерня в църквата някой пак удари клепалото. Свещеникът каза, че наставницата събира още, още деца!