АНЕЛИЯ ЯНКОВСКА-СЕНГАЛЕВИЧ С НАГРАДАТА „ПЕТЯ КАРАКОЛЕВА”
Дори и когато авторите на паметта за най-чистия детски свят не са сред нас, то писаното от тях слово в този най-светъл архив остава за бъдното. Свой щрих прибави към него и поетесата-писателка Анелия Янковска-Сенгалевич. Направи го със своята книжка със стихове, приказки и гатанки „7 дни чудесни”, която й донесе наградата на името на талантливата кърджалийска душеприказчица Петя Караколева. Призът на нейно име се връчи за седми пореден път в нейния роден град в навечерието /13.10.2011/ на неговата 99-годишнина от освобождаването му /21.10.1912г./. Учредената от община Кърджали и СБП награда за принос към съвременната българска литература за деца /статуетка, изработена от кърджалийския скулптор Емил Пенчев/ дари с омайната си енергия своя пореден носител, наредил се след притежаващите го вече признати талантливи детски разказвачи: Кирил Назъров, Севда Севан, Панчо Панчев - Дядо Пънч, Атанас Звездинов, Николай Милчев, Весела Фламбурари.
Анелия Янковска-Сенгалевич е родена в гр. София. Завършила е СУ „Климент Охридски”, специалност „Българска филология”. Работи в софийското 73-то СОУ “Владислав Граматик”. Носителка е на поетични награди на името на Димчо Дебелянов и Веселин Ханчев. Както и на награда от Националния литературен конкурс за учители „Васил Карагьозов” - гр. Ямбол, 2010 г. Автор е на книгите „Къща без покрив”/1992/, „Екзотика в кухнята/1995/, „7 дни чудесни”/1999/, претърпяла 3 издания, „Незрима светлина” /2010/. Член е на СБП. Има многобройни публикации в литературни издания, автор е на сценарии и приказки, излъчени по двете програми на БНТ /1980-1993/. Като сътрудник в БНР, програма „Христо Ботев”, рубриките „Ранобудно петленце”, „Зайченцето бяло”, „Ринги, ринги рае” и сп. „Светулка”, тя повтаря пътя на Петя Караколева, също оставила там част от своята вдъхновена творческа енергия.
Отдавала неуморно тази сила и вяра в и за духовния свят на „незримата светлина”, Анелия знае, че винаги ще се връщаме към детството, но не как и да е, а с крилете на кроткия гълъб, който е символ на доброта, ведро спокойствие и крилата интимност, както смята и поетът Георги Константинов, неин рецензент. И то тъкмо с крилете на тази смирена, миротворна и добродушна птица, припомняща ни мъдростта, достигана единствено с порива на детското въображение и на детската игра. Защото, както казва Шекспир, “Господ очаква от нас в мъдростта си, да възвърнем детството си.” Подобно на този велик посветен в мъдростта, който казва в своя 115 сонет, че „любовта е детство: ще расте”, Анелия също знае, че любовта е не просто интимно чувство между двама души, а преди всичко събуденият спомен за детството, окъпано в ласки и безгрижие, като пробуждане и прохождане в зрелостта.
Поетичният глас на Анелия, по думите на Благовеста Касабова, редактор на поетичната й книга „”Незрима светлина”, свети с пламъчето на светлия говор, на искреното споделяне, на човечността. А тъкмо това е начинът да се стигне до естеството на истината, която е така близка до детската природа.
Весела Фламбурари, миналогодишният носител на наградата и председател на тазгодишното жури, което отличи призьорката сред 40 други кандидати, пожела красивите мечтания на Петя Караколева да стигат до все повече деца и един от начините затова е на нейно име да се учреди и национален приз за първа детска книга на млад автор.
Вторият ден /14.10./ от празничните прояви на кърджалийския Литературен салон „Петя Караколева” към НЧ „Обединение 1913″, съорганизатор на връчването на националната награда за детска литература, продължи с авторските рецитали на Камелия Кондова, Елица Мавродинова, Иван Брегов и Стефан Радев. Специален гост на поетичната вечер беше поетът-бард Гриша Трифонов.
Лияна Фероли