НЕ ТИЧАЙ СЛЕД МЕН – НЕ СЪМ УЧЕНИЧКА…
превод: Тихомир Йорданов
***
Не тичай след мен - не съм ученичка.
Не ми сваляй звезди.
Не ми трябва дори и едничка,
що ще стана - не съди.
Аз съм толкова много различна,
още яздя кон.
Ей такава съм - все още ничия
земя пред окоп.
Не ме примамвай с пълната ясла.
Не ми слагай юзди.
Недей ме изпраща - в нощ ясна
не оставям следи.
Споделеното с мен и повярвано
ще разпъдя сама.
Ох, как блъска ме яростно вятъра,
сякаш в лодка - платна.
И не хвърляй отгоре ми ласото,
не мустанг съм за теб.
Да ловуваш ти тука напразно е
в тази, волната, степ.
И вселената моя луничава
не заплашвай с беда.
Аз летя. И не падам аз ничком,
че сама съм звезда.
Аз си имам орбита обичана,
разгадана на длан.
Ами… ако това твое привличане
не е точно капан?
Ако с теб ми е някакси хубаво,
с тези твои лъжи?
Ако твоята тежест е глупаво
на един да тежи?