АТАНАС МИХОВ
От няколко дни известният наш художник Атанас Михов е гост на града ни. От петнайсетина години насам той се наложи и утвърди като един от най-даровитите ни пейзажисти и като най-добрия ни изразител на чара, романтика, девствеността и загадъчността на зимата в нашите планини, в особено е известен той като вдъхновен художник на витошкия ландшафт.
Неговата богата багрена гама, винаги владяна от единството на един основен тон, мечтателното настроение, с което са пропити всички негови табла, мистичното, единение с природата, копнежът му по един непостижим идеал, който придава особено значение на задния план на картините му, всички тия основни черти на неговото творчество, които отличават всичките му платна и приковават веднага погледа върху тях, са много добре известни на ценителите на българската живопис, които благодарение на тях разпознават веднага творенията му във всички изложби и салони.
Ето защо Атанас Михов не се нуждае от особено по-подробно представление пред варненското общество.
Тук обаче трябва да се изтъкне един факт от неговата минала дейност, който благодарение на прекомерно голямата му скромност е малко известен на широките кръгове у нас, който обаче е от естество да буди в значителна степен и нашата национална гордост.
В 1908 г. художникът като никому неизвестен учител по рисуване в Силистра, изложил две свои табла на международната художествена изложба в Мюнхен.
Въз основа на тия негови работи той е бил удостоен от един почетен комитет под патронажа на големия скулптор Огюст Роден, с голямата чест да бъде поканен писмено за член на Международния съюз на художниците и писателите в Париж!
Какво високо отличие е представлявала тая покана, проличава от обстоятелството, че в казания комитет са влизали най-големите ценители но изкуството в света, между конто са били Анатол Франс, Д’Аунцио, Фогацаро, Албер Бенар, Рафаели, Шарл Коте, княз Трубецкой и др., както и от това, че за членове на съюза през нея година са били поканени само 10 художници от целия свят, между които и нашият сънародник.
Въпросните две картини - „Ледовете на Дунава” и „Силистра” са били откупени на времето от нашия Народен музей; те са дали първия значителен тласък на нашите пейзажисти и поради това Михов днес единодушно се признава за патриарх на българската пейзажна живопис.
Михов устройва в салона на Варненската популярна банка изложба на свои творения от 7 до 21 февруарий т. г.
Тая негова изложба има един вид юбилеен характер: преди 25 години той е устроил за пръв път своя изложба в нашия град, която е била и една от първите му изложби.
Сега той ще покаже на варненското общество около 60 свои табла, по-голямата част от които са създадени през изтеклата година.
Те представляват главно изгледи из Витоша, Родопите, Македония и Черноморието - Михов рисува с голямо предпочитание и нашето черноморско крайбрежие, което го е вдъхновило за редица много сполучливи платна.
Като приветстваме г. Атанас Михов най-сърдечно, не се съмняваме, че варненското гражданство ще окаже подобаващото внимание на тоя наш голям сънародник.
——————————
в. „Варненски новини”, бр. 7986, 2.02.1943 г.