СЕМАФОРИ
Веществените знаци, с които съвременниците отбелязват заслугите на един културен труженик, особено за страни като нашата, имат, между другото, и значението на един показател, че и у нас се създава култ към изтъкнатата личност.
Когато, обаче, тия инициативи се взимат от места, които по същество са чужди на духовите среди, тия начинания се обръщат в истински знамения.
У нас това внимание към делото на творческата личност обикновено се отбелязва с почина на тесен кръг частни липа, към които служебно се присъединява и просветното министерство.
И - толкоз!
Но ето, че сега се случва нещо ново, нещо необичайно: едно министерство, по-точно - една дирекция, Дирекция на железниците, в лицето на своя директор г. Колчев, е имала щастливото хрумване да увековечи имената на няколко български писатели - Добри Немиров, Ст. Чилингиров, Йордан Йовков - чрез един веществен знак: като нарече няколко гари с имената на тия писатели.
И оня ден, на 8 того, в присъствието на видни длъжностни лица от Дирекцията на железниците, на писателите, поети и почитатели на нашия именит писател Добри Немиров, се освети една малка кокетна гаричка, нейде по средата на пътя Ихтиман - Костенец.
Новата гара - гара Немирово - е скрита в гънките на една гориста прекрасна местност, близо до Еледжика, дето изживя последните си часове легендарният Бенковски, до онова същото дефиле, дето Самуил разгроми войскнте на Василия българоубиеца.
Една кокетна гаричка … Немирово… един културен семафор, който ще сочи пиетета, конто е имала една дирекция на железниците към делото на българския писател…
Ще минават влаковете от тук и ще заминават - към Искърската, към Маришката долини. Ще возят пътници - години, години подред.
И, може би, вече нас няма да ни има, но устата на пътниците все пак ще продължават да мълвят: гара Немирово… гарата на писателя Добри Немиров.
И този културен семафор, издигнат, тук от хора, които са поискали да се приобщят към делото на българския писател, ще сочи светлото в тъмнината на нашия живот.
——————————
в. „Обзор”, бр. 84, 14.11.1936 г.