НЕЛЕПА ПЕДАНТНОСТ
През живота си биваме свидетели на много случки, които не ни засягат пряко и може би затова ги изтрива времето от паметта ни. Но защо ли една такава съзнанието я изравя от време на време от дълбините на забравата?
Може би, защото някои закони и обществено приети норми се разминават понякога с очевидното, моралното и справедливото в живота. Случаи, в които педантността е нелепа. Демонстрация на такава е и случката, за която си спомням с възмущение.
Пътувах с влак. Беше пълен с пътници и нямаше незаети места в купетата, та по няколко човека стояха прави из коридорите на вагоните. Подпрени гледаха през прозорците прелистваните изгледи по маршрута или бяха просто потънали в свои си размисли.
Беше зимен ден. Вагоните имаха отопление, което не винаги се случваше. Затова тоя път се наслаждавахме на приятно пътуване. Бях се качил доста преди тръгването на влака и настанил в едно още празно купе, сядайки до прозореца.
Постепенно влакът се бе напълнил с пътници, както и купето, в което бях. Възрастни хора, все непознати един за друг. Имаше и едно малко момченце с баба си. Изглеждаше около четиригодишно, която възраст бе уточнена по-късно.
То седеше кротко, но често подпитваше баба си за нещо, а тя с мило отношение му отговаряше. В началото възрастните мълчаливо си седяхме, но постепенно се подхващаха разговори и между нас. Нали така и времето минава по-неусетно. Темите бяха най-обикновени житейски проблеми.
След време влезе кондукторка на средна възраст с неприветлива физиономия и с груб глас изкомандва:
- Показвайте билети и карти за проверка!
Пътниците подаваха билетите си с вежливото ,,заповядайте” и ги поемаха обратно след проверката с ,,благодаря” - каквито любезности от проверяващата никой не чу.
- А за детето билета?! - троснато поиска кондукторката.
- Какъв билет - учуди се бабата, - нали виждате, че детето е съвсем малко - на четири години е?!
- Паспорта с името и възрастта на детето да видя! - продължи настоятелно с нелепата си педантност кондукторката.
- Ама аз съм бабата на детето.
Беше времето, когато вместо сегашните лични карти, пълнолетните имаха паспорти и в тях на родителите записваха имената и рождените дати на децата им.
- Виждам, че си дърта, но искам документ за възрастта на малкия пътник! - с просташки обидна арогантност настоя кондукторката.
- Но не виждате ли, че детето е много малко, госпожо! - не сдържа възмущението си една от спътничките ни в купето.
- Ти не се бъркай! - троснато, с неуважителното обръщение към непознат на ,,ти”, й беше отвърнато.
Възмущението придоби хорово изразявана реакция от всички пътници в купето. С разпалено злобна настойчивост кондукторката държеше на своето, като заплашваше възрастната жена с глоба.
Тя обаче възмутено защитаваше очевидната си правота, подкрепяна от всички спътници. Детето смутено мълчеше - притеснено от факта, че се карат на баба му! То не знаеше, че децата на неговата възраст пътуват без билет.
Притисната от справедливия отпор, разярената кондукторка излезе устремно от купето с яростна закана:
- Сега ще видите!
След малко се върна с полицай от охраната на влака и пристъпи към изпълнение на заканата си като извади кочан с квитанции за налагане на глоби.
Като гласове в пустиня останаха опитите на всички в купето да запознаят полицая с неоснователно създадения проблем. Той с тъпо безучастие мълчеше властно като сфинкс и само запречваше с едрото си тяло входа на купето.
Окуражена от полицейското присъствие, кондукторката започна да пише квитанцията за глоба. Явно нямаше да се размине тая несправедливост, колкото и нелепо да е!
След като взе парите от глобата, грубиянката удовлетворена напусна купето със същата неприветлива физиономия, с която се беше появила.
Полицаят я последва все така безчувствено безмълвен. След тях остана всеобщото ни възмущение - помрачило приятното до преди случая пътуване!